Portal speedwaynews.pl kontynuuje nowy projekt. Co tydzień przedstawiamy Wam zbiór najważniejszych wydarzeń tygodnia. Zapraszamy na trzynastą już w sezonie część naszego „TPW”, w którym znajdziecie ostatnie dni zebrane „w pigułce”.
1) Był bliski mistrzostwa Europy. Jeden wyścig zaprzepaścił szanse na medal i poskutkował złożoną kontuzją
Bartłomiej Kowalski bardzo pewnie zmierzał po medal w Rydze podczas finału Indywidualnych Mistrzostw Europy Juniorów. Szesnasty wyścig miał być swego rodzaju rozstrzygnięciem kwestii, czy powalczy on o najwyższy cel – złoto. Startował bowiem razem z Francisem Gustem, który aspirował również o to samo. Skończyło się jednak dla Bartka pechowo. Upadek spowodowany najechaniem na wyrwę wykluczył go z dalszej rywalizacji. Po czasie okazało się, że kontuzja jest gorsza niż się spodziewano. Zawodnik Włókniarza doznał złamania łopatki, pęknięcia barku oraz naderwania kręgów szyjnych. Więcej informacji o kontuzji Kowalskiego TUTAJ.
2) W Rosji wiedzą już prawie wszystko. Znamy trójkę medalistów
Mimo tego, że w dalszym ciągu nie zakończyły się rozgrywki w ramach ligi rosyjskiej, już ponad tydzień temu wyłoniono mistrza. Wiadomo, że zostanie nim drużyna Mega Łady Togliatti. Przed minionym weekendem natomiast, rozegrano mecz, który pozwolił na odkrycie pozostałych miejsc na podium tegorocznych Drużynowych Mistrzostw Rosji. Po zwycięstwie Turbiny Bałakowo nad Baszkirią Oktiabrskij, zespół ten zapewnił sobie srebrny medal. Brąz przypadnie żużlowcom z odległego Władywostoku. Więcej o wspominanym starciu można przeczytać TUTAJ.
Kibice w Togliatti mogą już świętować złoto swojego zespołu, mimo tego, że rozgrywki nadal trwają
(fot. Mega Lada)
3) Nowy-stary zawodnik w Starcie Gniezno
Start Gniezno zmagał się z brakiem dwóch zawodników przed meczem z Orłem Łódź. Kontuzji doznał bowiem Philip Hellström-Bängs, a Mirosław Jabłoński również nie był w zdrowotnej dyspozycji, aby wystartować na Moto Arenie. Pomocną dłoń do gnieźnian wyciągnął Zbigniew Suchecki, który jak się okazało – sam zaproponował możliwość startu w spotkaniu. Wypożyczony został ze swojego macierzystego klubu – Stali Gorzów. Więcej o transferze TUTAJ. Rezultaty niedzielnego meczu można znaleźć natomiast TUTAJ.
4) Falubaz celuje w młodzieżowca z eWinner 1. ligi
Wiek juniora zakończyli już Mateusz Tonder, Damian Pawliczak, czy Norbert Krakowiak. Od tej pory w szeregach Falubazu brakuje sukcesów w zawodach juniorskich. Brakuje również solidności w formacji młodzieżowej w trakcie meczów PGE Ekstraligi. Klub szuka możliwości wzmocnień na nowy sezon. Z naszych informacji wynika, że na celowniku klubu z W69 jest Dawid Rempała z Unii Tarnów, która po sezonie 2021 żegna się z eWinner 1. Ligą. Więcej TUTAJ.
5) Polacy zmiażdżyli konkurencję w Pardubicach
Rafał Dobrucki nie eksperymentował. Do boju na półfinał zreformowanych rozgrywek DMEJ posłał mocne zestawienie. Do Pardubic pojechali Wiktor Lampart, Gleb Czugunow, Bartosz Smektała, Jakub Miśkowiak i Mateusz Cierniak. Wszystko za sprawą tego, że od sezonu 2021 zawody te są przeznaczone dla żużlowców do lat 23. Biało-czerwoni nie mieli sobie równych. Skończyli aż z 29 punktami przewagi nad drugimi Szwedami. Tylko cztery razy w trakcie całego turnieju, Polacy nie zdobyli indywidualnie "trójki". Nasi reprezentanci pojadą zatem 28 sierpnia w finale, w którym mierzyć się będą z Duńczykami, Niemcami i gospodarzami – Łotyszami. Więcej o półfinale w Pardubicach TUTAJ.
Koncertowa jazda biało-czerwonych zaowocowała bezapelacyjnym awansem do finału DMEJ w Daugavpils. Na zdjęciu nasz medialny podopieczny – Mateusz Cierniak – podczas harców na torze w Pardubicach
(fot. Wojta Zavřel)
6) Przebudzenie Zmarzlika i niezwykłe "show" w Målilli
To zdecydowanie nie był wieczór dla ludzi o słabych nerwach. Nic nie wskazywało z początku na to, by końcówka zawodów była tak szczęśliwa dla polskich kibiców. Ba, przebieg zmagań zwiastował rychłe odrobienie strat przez Artioma Łagutę do Bartosza Zmarzlika. Polak nie był zbyt szybki w zasadniczej części turnieju, natomiast Rosjanin latał po szwedzkim owalu, jak chciał. Ostatecznie wychowanek Stali Gorzów przebudził się w ostatniej serii i wszedł na idealne tory. Półfinały i finał to już istny majstersztyk. Relacja z turnieju dostępna TUTAJ, a aktualna tabela, w której Zmarzlik powiększył przewagę nad Łagutą, dostępna TUTAJ.
7) Smolinski znów najlepszy w kraju. Młodziutki diament z brązem
To już nie pierwszy raz, gdy Indywidualnym Mistrzem Niemiec zostaje Martin Smolinski. Tego w kategorii zaskoczenia traktować więc nie można. Sporym wydarzeniem jest jednak brązowy medal siedemnastoletniego Noricka Blödorna. Młodzieżowiec Landshut Devils robi błyskawiczne postępy i już teraz potrafi stanąć na podium w zmaganiach dla znacznie bardziej doświadczonych kolegów. Ciekawostką jest też fakt, że turniej został rozegrany systemem znanym z przeszłości Speedway Grand Prix, czyli popularnych eliminatorów. Więcej TUTAJ.
Podium finału IM Niemiec w Stralsund (od lewej: Kai Huckenbeck, Martin Smolinski, Norick Blödorn)
8) Australijczyk powiedział "dość"!
Po wywalczeniu w ubiegłym roku tytułu Indywidualnego Mistrza Wielkiej Brytanii, Rory Schlein powiedział "pas". 36-latka nie oszczędzały kontuzje. Ta przydarzyła mu się również na początku obecnego sezonu, przez co wypadł na kilka tygodni z jazdy. Przed dwoma dniami jego klub – Wolverhampton Wolves – poinformował, że Australijczyk kończy karierę. Po dwudziestu latach spędzonych na Wyspach, wraca do siebie, na Antypody. Więcej TUTAJ.
9) Unia postraszyła nad morzem na zakończenie sezonu
Bardzo emocjonujące widowisko obejrzeli kibice zgromadzeni w niedzielę w Gdańsku. Unia, teoretycznie pogodzona ze spadkiem z eWinner 1. Ligi, dość wyraźnie postawiła się walczącemu o play-offy Wybrzeżu. Gospodarze przez dłuższy czas nie mogli wyjść na prowadzenie. Zmotywowani dalszą rywalizacją, zdołali jednak opanować sytuację w drugiej fazie spotkania. Na koniec dołożyli jeszcze dwa decydujące ciosy. Niemniej, mecz mógł się podobać, a niewiele osób spodziewało się wcześniej aż takiej dawki emocji. Teraz już jest pewne, że gdański klub pojedzie w fazie półfinałowej. Szczegóły niedzielnego pojedynku dostępne TUTAJ.
10) Polonia sprowadzona na ziemię i pozbawiona play-offów
To był mecz o wszystko dla bydgoskiej Polonii. Awans do dalszej fazy gwarantowało tylko zwycięstwo w Ostrowie. Ci co na to liczyli, mocno się zawiedli. Gospodarze już od początku starcia na Stadionie Miejskim pokazali swoją dominację. Minęło trochę czasu, zanim liderzy bydgoszczan doszli do porozumienia ze swoim sprzętem. Wadim Tarasienko potrzebował na to trzech biegów. Nie szło kompletnie tego dnia zaś Davidovi Bellego. Fenomenalna postawa ostrowian, na czele z Oliverem Berntzonem poskutkowała wysoką wygraną 54:36 i zażegnaniem nadziei Polonii na play-offy. Relacja ze spotkania dostępna TUTAJ.
11) Wilcza "wataha" wygrywa z ROW-em i całą fazę zasadniczą
Cellfast Wilki Krosno zaserwowały prawdziwą ucztę dla miejscowych fanów. Przez połowę spotkania to rybniczanie dowodzili w poniedziałkowym starciu na zamknięcie zasadniczej fazy eWinner 1. Ligi. Jednak po dwóch mocnych uderzeniach z ósmego i dziewiątego biegu, to "wataha" wyszła na prowadzenie, którego już nie oddała do końca spotkania. Relacja z meczu dostępna TUTAJ, natomiast końcowa tabela TUTAJ.
Krośnianie są rewelacją tegorocznych rozgrywek i zasłużenie zwyciężyły fazę zasadniczą (fot. Mateusz Biskup)
12) Znamy nowego mistrza Wielkiej Brytanii
Przed finałem w Manchesterze w roli faworyta kreowano raczej Dana Bewleya. Zawodnik Sparty nie zdołał wywalczyć jednak bezpośredniego awansu do najważniejszej gonitwy wieczoru. O przepustkę do finału musiał walczyć w barażu, w którym pokazał się ze świetnej strony. Wydawało się już, że jest na tyle napędzony, że w następnym wyścigu pewnie pomknie po złoto. Jednak z pierwszego pola wyskoczył świetnie spod startu Adam Ellis i to on pojechał po zdecydowane zwycięstwo. Więcej o wielkim sukcesie zawodnika rodem z Marmande można przeczytać TUTAJ.
13) Reprezentant Polski powalczy o przepustkę do cyklu GP
Będziemy mieć swojego reprezentanta na Grand Prix Challenge w long tracku. Już w niedzielę najlepsza czwórka turnieju w Pardubicach uzyska awans do przyszłorocznego cyklu. Wśród uczestników zmagań na Svitkov znajdzie się Stanisław Burza, który niedawno odbył wraz z pozostałymi kadrowiczami (Adamem Skórnickim i Marcinem Sekulą) trening na maszynach do długiego toru, właśnie w Pardubicach. Liczymy na dobry występ "Stanleya", który pojedzie również jako "dzika karta" w tegorocznej, finałowej rundzie IMŚ w Rzeszowie. Lista startowa dostępna TUTAJ.
Stanisław Burza podczas treningu na maszynach od long tracku na torze w Pardubicach
14) Znamy nowego prezesa Unii Tarnów!
– Dziękując Radzie Nadzorczej za udzielony mi kredyt zaufania, chciałbym odbudować klub tak, aby ludzie zaczęli go na nowo kochać i ponownie tłumnie odwiedzać stadion w Mościcach. Bardzo ważna będzie dla mnie współpraca z lokalnymi samorządami, którą chciałbym odbudować. Ponadto jest potrzeba skonsolidowania lokalnych sponsorów, którzy z tarnowskim żużlem są od lat. Oczywiście bardzo istotna jest dla mnie dalsza współpraca z Głównym Partnerem klubu – tak przywitał się w pierwszych słowach nowy prezes Unii Tarnów – Krzysztof Lechowicz. Więcej w tym temacie można przeczytać TUTAJ.
15) Śląsk Świętochłowice zorganizuje w tym sezonie żużel!
Wtorek okazał się świetnym dniem dla fanów żużla w Świętochłowicach. Okazało się bowiem, że odbędą się zawody, w których wezmą udział zawodnicy Śląska. Ponadto, będzie to turniej z okazji 70-lecia istnienia sekcji żużlowej w tym mieście. Zmagania mają mieć miejsce we wrześniu tego roku, ale na konkretną lokalizację turnieju musimy jeszcze poczekać. Więcej informacji od samego Krzysztofa Sichmy dostępne TUTAJ.
Marcel Krzykowski to jeden z zawodników sekcji Śląska Świętochłowice. Wielce prawdopodobne, że wystąpi w rocznicowych zmaganiach (fot. Patryk Kowalski)
Źródło: inf. własna
Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News
Obserwuj nas!