W pierwszych dniach kwietnia w Holandii oficjalnie zakończył się sezon w ice speedway'u. W mieście Hereeneven zorganizowano decydujące starcia w ramach Grand Prix Gladiatorów. Najlepszym sportowcem na świecie w lodowej odmianie żużla został Martin Haarahiltunen. Srebrny krążek powędrował zaś do Hansa Webera. Podium uzupełnił z kolei zawodnik, którego zabrakło w Holandii z powodu sankcji sportowych - Nikita Bogdanow.
Mijający weekend stał pod znakiem trzydniowego cyklu imprez sportowych w Holandii w ramach zmagań w ice racingu. Rozpoczął je piątkowy turniej Roelof Thijs Bokaal, który był wstępem do zmagań w cyklu Indywidualnych Mistrzostw Świata Gladiatorów na lodzie, które odbyły się z kolei w sobotę i niedzielę. Pierwsze zawody okazały się najbardziej udane dla Henriego Ahlboma, który zwyciężył w nich. Kolejne miejsce na podium należało wówczas do Niemca – Benedikta Monna. Na najniższym stopniu stanął zaś Szwed, Jimmy Olsén.
Trzecia runda finałowa przebiegła z kolei pod znakiem ciekawych akcji i mijanek sportowców. Walczyli oni ze sobą na dystansie, co z pewnością przynosiło za sobą emocje dla zgromadzonych na arenie lodowej, kibiców. Interesującą walkę stoczył między innymi tegoroczny Mistrz Europy, Harald Simon, mając ku sobie takich przeciwników, jak Jimmy Hörnell, czy Lukáš Hutla. W obydwóch wyścigach, w których rywalizował on z młodszymi od siebie sportowcami, dwukrotnie musieli uznać oni wyższość bardziej doświadczonego od nich zawodnika. Sobotni turniej zakończył się natomiast z korzyścią dla Martina Haarahiltunena, drugi był zaś Hans Weber, który umocnił się wówczas na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej zawodów.
Przed rozpoczęciem decydującego turnieju doszło na jego liście do kilku zmian. Na torze nie pojawił się Szwed, Ove Ledstrom, który wczoraj wieczorem upadł w groźnie wyglądający sposób na drugim łuku, podczas drugiego okrążenia. Skutkiem tego upadku jest kontuzja. Z zawodów wycofał się także Aki Ala-Riihimäki, którego zastępował Benedikt Monn.
Niedzielne zawody rozpoczęły się od zwycięstwa Jaspera Iwemy, który wczoraj zdobył tylko sześć punktów. W biegu inauguracyjnym błąd popełnił jednak rodak Iwemy, Schaap, upadając na tor. Następnie, jak domino, upadł również Franz Mayerbüchler, który nie zdołał ominąć młodego ice ridera. Miało to jednak miejsce na ostatnim okrążeniu, sędzia zaliczył toteż wyniki tej gonitwy. Ciekawe rozstrzygnięcia miał również bieg z udziałem Bauera i Divisa, którzy zaciekle walczyli ze sobą o punkt. Lepszy był jednak Niemiec startujący z włoską licencją – Bauer.
Tegoroczne rozstrzygnięcia w Heerenveen były nietypowe z jednej przyczyny – pewnym było to, że mistrzem świata w ice racingu zostanie sportowiec niepochodzący z Rosji. W historii tego sportu sytuacja, w której po złoty medal sięgnął ktoś, kto nie był Rosjaninem, zdarzała się stosunkowo rzadko. Ostatni raz miało to miejsce dwadzieścia lat temu. Po ten tytuł w 2002 roku sięgnął Per Olof Serenius, szwedzki zawodnik, późniejszy mentor Ove Ledstroma.
Do ostatniego wyścigu tego dnia, w walce o miano IMŚ, stanęli: Martin Haarahiltunen, Harald Simon, Lukás Hutla oraz Jimmy Hörnell. Jeden z dwóch reprezentantów Szwecji w tym wyścigu, Martin Haarahiltunen, do mistrzowskiego tytułu potrzebował zająć w tym biegu przynajmniej drugie miejsce. Finałową gonitwę rozegrano dwukrotnie – w jej pierwszej odsłonie, nieatakowany przez nikogo, upadł. W powtórce Martin Haarahiltunen nie miał sobie już jednak równych. To on został też nowym mistrzem świata w lodowej odmianie żużla!
Tegoroczne podium Ice Speedway Gladiators World Championship (fot. Wojciech Banaszkiewicz)
Wyniki:
1. Martin Haarahiltunen (Szwecja) (3,3,3,3,3) 15 + 1. miejsce w finale
2. Harald Simon (Austria) (3,3,W,3,3) 12 + 2. miejsce w finale
3. Lukáš Hutla (Czechy) (3,3,3,2,1) 12 + 3. miejsce w finale
4. Jimmy Hörnell (Szwecja) (2,3,2,3,2) 12 + wykluczenie w finale
5. Luca Bauer (Niemcy, lic. włoska) (1,2,3,3,2) 11
6. Andrej Diviš (Czechy) (0,2,2,1,3) 8
7. Jasper Iwema (Holandia) (3,1,2,1,1) 8
8. Max Koivula (Finlandia) (2,2,3,W,0) 7
9. Johann Weber (Niemcy) (2,2,U,W,3) 7
10. Franz Mayerbüchler (Niemcy) (2,1,2,2,W) 7
11. Joakim Söderström (Szwecja) (1,0,0,2,2) 5
12. Jo Saetre (Norwegia) (1,0,1.2,0) 4
13. Jiří Wildt (Czechy) (0,0,1,1,1) 3
14. Henri Ahlbom (Finlandia) (1,1,D,NS,NS) 2
15. Benedikt Monn (Niemcy) (1,1) 2
16. Aki Ala-Riihimäki (Finlandia) (D,-,-,NS,NS) 0
17. Ove Ledstrom (ns)
Bieg po biegu:
1. Iwema, Mayerbüchler, Saetre, Schaap (W)
2. Simon, Hörnell, Söderström, Aki Ala-Riihimäki (D)
3. Hutla, Koivula, Ahlbom, Wildt
4. Haarahiltunen, Weber, Bauer, Divis
5. Hörnell, Divis, Iwema, Wildt
6. Haarahiltunen, Koivula, Monn, Schaap
7. Hutla, Bauer, Mayerbüchler, Söderström
8. Simon, Weber, Ahlbom, Saetre
9. Hutla, Iwema, Monn, Weber (U)
10. Bauer, Hörnell, Schaap, Ahlbom (D)
11. Haarahiltunen, Mayerbüchler, Wildt, Simon (W)
12. Koivula, Divis, Saetre, Söderström
13. Haarahiltunen, Söderström, Iwema, Ahlbom (NS)
14. Simon, Hutla, Divis, Schaap
15. Hörnell, Mayerbüchler, Weber (W), Koivula (W)
16. Bauer, Saetre, Wildt, Monn (NS)
17. Haarahiltunen, Hörnell, Hutla, Saetre
18. Weber, Söderström, Wildt, Schaap
19. Divis, Mayerbüchler (W), Ahlbom (NS), Riihimäki (NS)
20. Simon, Bauer, Iwema, Koivula
Finał: Haarahiltunen, Simon, Hutla, Hörnell (W)
Źródło: inf. własna
Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News
Obserwuj nas!