Historia rywalizacji o Drużynowe Mistrzostwo Polski na żużlu sięga lat czterdziestych poprzedniego stulecia. Pomimo tego, wciąż nie wszystkie ośrodki mogły cieszyć się z medalu DMP, a wśród aktualnie istniejących jest także jeden, który nigdy nie miał swojego reprezentanta w najwyższej lidze.
Z Ekstraligi każdy już świętował
Wszystkie zespoły, które będa startować w PGE Ekstralidze mają już za sobą medale Drużynowych Mistrzostw Polski. Najwięcej medali, bo trzydzieści trzy ma Unia Leszno, zaś trzydzieści na swoim koncie ma Stal Gorzów. Spośród zespołów z najlepszej żużlowej ligi świata najmniej zdobyczy mają zespoły z Grudziądza. Zaledwie raz kluby z tego miasta stawały na podium DMP, a było to w pierwszej edycji rywalizacji. W 1948 roku Olimpia Grudziądz zajęła trzecie miejsce w ówczesnej I Lidze. Jest to jedyne miasto ekstraligowe, gdzie nie świętowano jeszcze zwycięstwa w najlepszej lidze w Polsce.
Krosno
Dla kibiców z Krosna sezon 2023 był historyczny. Po awansie w finale z Falubazem Zielona Góra w 2022 roku jasne się stało, że Cellfast Wilki będą pierwszym w historii klubem, który wystąpi na najwyższym szczeblu rozgrywkowym w Polsce. Jak się jednak okazało, pomimo ambitnej postawy i ciekawego składu nie udało się „Watasze” utrzymać w PGE Ekstralidze, o medalu tym bardziej mogąc zapomnieć.
Łódź
Łódzkie zespoły o medale DMP walczyły natomiast ośmiokrotnie – w latach 1948–1950, 1952–1954, 1956–1957. Nigdy jednak ekstraligowa przygoda nie zakończyła się medalem, choć w 1948 roku w I lidze wzięły udział dwie spośród łącznie dziewięciu ekip z tego miasta. Ostatecznie jednak DKS Łódź zajął szóste, a Tramwajarz Łódź dziewiąte miejsce. W kolejnych latach na najwyższym szczeblu rywalizował już tylko drugi z podmiotów, lecz nigdy nie udało mu się zakończyć rywalizacji na pozycji medalowej. Najbliżej tego łodzianie byli w 1952 roku, gdy rywalizację zakończyli na piątej lokacie.
Kraków
Historia żużla w drugim największym mieście w Polsce nie jest tak bogata jak wcześniej wymienionych ośrodków, lecz i tam doczekano się udziału w najlepszej żużlowej lidze w Polsce – co prawda nie jako Wanda Kraków, lecz Wanda Nowa Huta. Miało to miejsce w 1961 roku, a przygoda Małopolskiej ekipy w I lidze potrwała zaledwie rok. Obecnie ma miejsce ponowna reaktywacja żużla w Krakowie, lecz kto wie, być może w przyszłości zapiszą się na liście medalistów Drużynowych Mistrzostw Polski.
Poznań
Ostatnim ośrodkiem na liście jest Poznań. Stolica Wielkopolski to jedyne miasto, które nie miało swojego reprezentanta w rywalizacji o Drużynowe Mistrzostwo Polski. W 1948 roku, gdy startowały rozgrywki o DMP na żużlu do eliminacji przystąpiła Unia Poznań, lecz zakończyła je na miejscu trzynastym, co premiowało jedynie udziałem w rozgrywkach II Ligi.
Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News
Obserwuj nas!