Jako redakcja, pragniemy wyprostować pewne kwestie dotyczące konieczności zaciągnięcia kredytu, by możliwa była przebudowa stadionu w Krośnie.
Na samym wstępie przepraszamy za wprowadzenie w błąd naszych czytelników. My, podobnie jak i Wy zostaliśmy zmanipulowani. W wyniku tego powieliliśmy nieprawdziwą informację, ażeby prezydent Krosna na najbliższym spotkaniu przedstawił nową uchwałę. Miała ona zakładać uchylenie poprzedniej, przy jednoczesnym wyrażeniu zgody na zaciągnięcie kredytu w wysokości minimalnie przekraczającej 11 milionów złotych. Nie mieliśmy jednak podstaw, by podważyć wiarygodność portalu krosno112.pl.
Rzecznik prasowy Urzędu Miasta Krosna szybko jednak sprostował tę informację. Nie chodzi bowiem o zaciągnięcie kredytu a przesunięcie wydatków na kolejny rok. – Nieporozumienie wzięło się z faktu, iż na zbliżającą się sesję Rady Miasta Krosna przygotowane są uchwały, które wydatki na ten cel zarezerwowane w budżecie na ten rok przesuwane są na rok przyszły. W nomenklaturze finansowej nazywa się to „zaciągnięciem zobowiązania” nie ma to jednak nic wspólnego z kredytem czy dodatkowymi pieniędzmi przeznaczonymi na ten cel – informuje Joanna Sowa.
Firma, która odpowiedzialna jest za budowę nowej trybuny – tak jak pisaliśmy – przeciągnie się w czasie. Do Urzędu Miasta wpłynął wniosek o przedłużenie budowy o trzy miesiące. W związku z tym koniec jej budowy ma nastąpić w lutym przyszłego roku. – W ostatnim czasie Wykonawca budowy trybuny, której termin zakończenia był pierwotnie przewidziany na koniec listopada 2022 r. zwrócił się z uzasadnionym zgodnie z prawem wnioskiem do Miasta o przedłużenie terminu do lutego 2023 r. Zmiana harmonogramu realizacji robót spowoduje zmniejszenie wydatków w 2022 r. do kwoty około 6,3 mln zł (już zapłacono około 5 mln zł) i przesunięcie pozostałej kwoty na 2023 r. – wytłumaczył Skarbnik Miasta, Marcin Połomski.
To właśnie o tych dwóch sprawach w najbliższy piątek dyskutować będzie Rada Miasta. Związane jest to z przesunięciem płatności na przyszły rok, o czym nie może decydować sam Prezydent. – Uchwały tego typu są podejmowane w przypadku realizacji zadań wykraczających poza jeden rok budżetowy (np. w sprawie odśnieżania, obsługi bankowej miasta, usług pocztowych itp.), bowiem budżet na dany rok nie pozwala Prezydentowi na zaciąganie zobowiązań wieloletnich, wykraczających poza ten rok – dodał.
źródło: terazkrosno.pl
Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News
Obserwuj nas!