Gnieźnieński Orzeł to jeden z bardziej utytułowanych klubów w rozgrywkach Drużynowych Mistrzostw Polski w speedrowerze. Obecnie jednak zespołu brakuje w lidze, a zmienić ma to wybór nowego prezesa.
Rozgrywki o Drużynowe Mistrzostwo Polski wystartowały oficjalnie w 1995 roku. Od tego istnymi dominatorami w lidze stali się reprezentanci klubu z Leszna, zdobywając aż dziesięć złotych medali, cztery srebrne i dwa brązowe. W klasyfikacji medalowej tuż za nimi sklasyfikowany jest toruński TSŻ (4-8-2), a czołówkę zamyka właśnie gnieźnieński GKS Orzeł.
Klub z pierwszej stolicy Polski zdobywał w swojej historii cztery złote medale, a czynił to w latach 1999-2002. Dodatkowo klub może poszczycić się dwoma tytułami wicemistrzowskimi (1996, 1998) oraz czterema brązowymi krążkami (1997, 2007, 2008 oraz 2010). Na chwilę obecną GKS Orzeł Gniezno w lidze nie startuje, choć wybrany niedawno nowy prezes – Gracjan Andrzejewski podkreśla, że powrót na ligową mapę Polski to główny cel klubu. – Przede wszystkim udział w Ekstralidze Drużynowych Mistrzostw Polski. Gniezno z takimi tradycjami musi reprezentować nasze miasto na arenie krajowej. Planujemy organizacje turnieju o randze ogólnopolskiej oraz kilka turniejów dla dzieci i młodzieży, oczywiście nie zapominając o seniorach. Wkrótce rozpoczniemy rozbudowaną akcję marketingową. Chcemy pokazać, czym jest speedrower i zachęcić nowych zawodników do dołączenia do naszej drużyny – przyznaje na łamach portalu sportowegniezno.pl.
Choć Orzeł w lidze nie startuje to na brak sukcesów w ostatnim sezonie narzekać nie może. Jeźdźcy reprezentujący gnieźnieński klub zdobyli m.in. Drużynowe Mistrzostwo Polski Młodzików (u14), srebro Mistrzostw Polski Par Klubowych Juniorów (u18), a indywidualnie Mikołaj Menz został mistrzem Polski do lat 14, Wojciech Małecki zgarnął mistrzostwo Polski do lat 18, a ponadto Małecki sięgał jeszcze po tytuł: Drużynowego Mistrza Europy Juniorów, Indywidualnego Wicemistrza Europy Juniorów oraz Drużynowego II Wicemistrza Polski z Lwami Avia Częstochowa, gdzie trafił w drugiej połowie sezonu na wypożyczenie. – Trzeba pamiętać, że Orzeł Gniezno to czterokrotny Drużynowy Mistrz Polski. Klub w bieżącym roku, mimo iż nie brał udziału w DMP, odnosił sukcesy w grupach juniorskich. Warto nadmienić srebrny medal Mistrzostw Europy Wojtka Małeckiego, Mistrzostwo Polski oraz znakomite występy w turniejach ogólnopolskich m.in. Mikołaja Menza.
Bolączką gnieźnieńskiego ośrodka speedrowerowego z pewnością są finanse, które w wielu kwestiach blokowały zarząd i zawodników. Wszyscy wierzą, że zmieni się to za sprawą nowego prezesa znanego m.in. z koordynowania Gnieźnieńskiej Ligi Futsalu. Czy tak się stanie? Z pewnością dla tego sportu przydałby się kolejny klub na ligowej mapie.
Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News
Obserwuj nas!