Texom Stal Rzeszów jest kolejnym zespołem, który wzięliśmy pod lupę w serii "Rzutem oka", gdzie skupiamy się na ocenianiu kadr drużyn przed nadchodzącymi rozgrywkami. Rzeszowianie tegoroczny sezon zakończyli po fazie zasadniczej na piątym miejscu.
Polacy (Paweł Miesiąc, Dawid Lampart, Hubert Łęgowik): 4.5
W stolicy województwa Podkarpackiego względem poprzedniego sezonu z seniorów pozostał tylko Hubert Łęgowik. Ponadto do krajowych zawodników dołączyła dwójka wychowanków – Paweł Miesiąc oraz Dawid Lampart. Popularny „Łęgi” przed sezonem 2021 podpisał dwuletni kontrakt i wypełni go w całości. Tegoroczne rozgrywki zakończył jako drugi najskuteczniejszy zawodnik „Żurawi” z średnią na poziomie 1.900. Dało mu to 19. Lokatę wśród zawodników 2. Ligi Żużlowej. Sporym zaskoczeniem było przejście na ten szczebel rozgrywkowy Pawła Miesiąca. Ten sezon ewidentnie nie poszedł po jego myśli. Początkowo był zawodnikiem Unii Tarnów, lecz jeszcze przed rozpoczęciem rozgrywek dostał wolną rękę w poszukiwaniu klubu, gdyż tarnowianie nie byli w stanie zachować stabilności finansowej. W związku z tym oraz słabymi wynikami zawodników został wypożyczony do ZOOleszcz DPV Logistic GKM-u Grudziądz lecz i tam nie miał zbyt wielu okazji do startów. Ostatecznie wystąpił w dwudziestu wyścigach zdobywając w nich 21 punktów oraz 5 bonusów. Dla popularnego „Łełka” może to być sezon prawdy by w dalszym ciągu ścigać się z najlepszymi. Dawid Lampart podobnie jak jak Miesiąc nie startował zbyt dużo w tym roku. Początkowo miał on kontrakt warszawski z Motorem Lublin i w trakcie sezonu został nowym zawodnikiem „Jaskółek”. Wystąpił w czterech spotkaniach a jego najlepszym wynikiem było 10 „oczek” w spotkaniu domowym z ROW-em Rybnik. Dla starszego z klanu podobnie jak Miesiąca nadchodzące rozgrywki mogą być o przetrwanie kariery.
Zagraniczni (Kevin Wölbert, Eduard Krčmář, Andrij Karpow, Jonatan Grahn): 4
Formacja zagraniczna również wygląda imponująco patrząc na nazwiska znajdujące się w kadrze Stali. Kevin Wölbert już od kilku sezonów regularnie znajduje się na samym szczycie najskuteczniejszych zawodników 2. Ligi Żużlowej. Jeden z najlepszych zawodników z Niemiec zakończył sezon na 4. Miejscu zdobywając niecałe 12 punktów na mecz. Przez długi czas był on łączony z OK Bedmet Kolejarzem Opole, lecz ostatecznie batalię o zawodnika wygrali działacze z Rzeszowa. Eduard Krčmář miał kontrakt na tegoroczne rozgrywki z SpecHouse PSŻ Poznań, jednakże jeszcze przed rozpoczęciem rozgrywek otwarcie mówił o fakcie, że nie zostały mu wypłacone pieniądze na przygotowanie do sezonu i przez to nie chciał startować w drużynie „Skorpionów”. Teraz wraca do Polski i z pewnością będzie chciał powtórzyć wynik chociażby z 2020 roku, gdzie został trzecim zawodnikiem całych rozgrywek i wraz z Wilkami Krosno awansowali do eWinner 1. Ligi Żużlowej. Andriej Karpow z kolei wraca do sportu po groźnym upadku na jednym z przedsezonowych treningów w Grudziądzu. Po nim był w na tyle ciężkim stanie, że musiał być operowany, gdyż obrażenia zagrażały jego życiu. 34-letni zawodnik pochodzący z Ukrainy ostatni występ ligowy miał w 2020 roku i razem z wcześniej omawianym Krčmářem wywalczył awans z Wilkami Krosno. Nazwisko Grahn kibicom śledzącym tylko polskie rozgrywki nic nie mówi. Jednakże dla tych, którzy patrzą również na rozgrywki w kraju Trzech Koron znają je przede wszystkim z regularnych startów w Indianernie Kumla. Ponadto posiada on dwa brązowe medale Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Szwecji. O starty w drużynie z Podkarpacia będzie mu ciężko, lecz nie przekreślamy jego szans na występ w 2. Lidze Żużlowej.
Młodzieżowcy (Mateusz Majcher, Jakub Stojanowski, Konrad Mikłoś, Gustav Grahn, Michał Curzytek (gość)): 3.5
Formacja juniorska na pierwszy rzut oka wygląda również dobrze. Mateusz Majcher pokazywał już w tym sezonie, że przy dobrym sprzęcie jest w stanie wygrać z każdym. Wystartował w trzydziestu jeden wyścigach i w aż dziesięciu z nich zwyciężał. Ponadto zawodnik z rocznika 2002 już rok wcześniej zdołał zakwalifikować się do finału Brązowego Kasku. Jakub Stojanowski to zawodnik, który pierwsze żużlowe szlify zdobywał w Danii. W tegorocznych rozgrywkach tylko raz wystąpił w spotkaniu ligowym. Podczas domowego spotkania z Trans MF Landshut zdołał zdobyć jedno oczko w wyścigu młodzieżowców. Konrad Mikłoś dotychczas nie miał zbyt wielu okazji do startów podczas dotychczasowej przygody i kibice mogli go oglądać jedynie podczas startów w DMPJ. Gustav Grahn to brat Jonatana i jest aktualnym Indywidualnym Mistrzem Szwecji Juniorów, gdzie pokonał np. Philipa Hellström-Bängsa, który jest zawodnikiem Aforti Startu i uznawany jest za wielki talent. Dodatkowo działacze Texom Stali Rzeszów zadbali o wzmocnienie w tej formacji. W niektórych spotkaniach startować na zasadach gościa będzie wychowanek klubu z Podkarpacia Michał Curzytek, który na co dzień reprezentuje barwy Betard Sparty Wrocław.
Średnia: 4
Skład Texom Stali na papierze wygląda bardzo silnie. Jednakże gdy zagłębimy się w nazwiska to widzimy, że ostatni sezon wśród wielu zawodników pozostawiał wiele do życzenia. Nie oznacza to jednak iż wygląda źle. Dla kibiców z pewnością poczynione zmiany są na plus, gdyż do drużyny powróciły głośne nazwiska, które swoją przygodę zaczynali właśnie w barwach Stali. Zespół z Podkarpacia jest w stanie zamieszać w przyszłorocznych rozgrywkach 2. Ligi Żużlowej i pokrzyżować plany niektórym.
Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News
Obserwuj nas!