Następny sezon przyniesie ogromne zmiany w jednej z europejskich lig. Mecz będzie składał się z szesnastu wyścigów zamiast piętnastu.
Ogromne zmiany przed następnym sezonem przechodzi szwedzka Allsvenskan League. Zaplecze Bauhaus-Ligan to poligon do rozwoju młodych zawodników z kraju Trzech Koron, ale nie tylko. Regularnie startują tam między innymi młodzi Polacy. W poprzednim sezonie kontrakty mieli choćby Oskar Paluch w Gislaved, Mateusz Bartkowiak w Örnarnie Mariestad czy Antoni Kawczyński, który dołączył do Masarny Avesta w trakcie sezonu. Jest to również liga dla żużlowców doświadczonych, którzy mogą być przykładem i służyć radą swoim dużo młodszym kolegom po fachu. Startują tam również zawodnicy, których sportowy sufit jest nieco niżej.
Ten pomysł okaże się „strzałem w dziesiątkę”?
Władze ligi zdecydowały się jednak na odważne ruchy przed sezonem 2025. Mecz ligowy teraz nie będzie liczył już piętnaście biegów, a szesnaście. Do tej pory skład drużyn w Allsvenskan League liczył sześciu zawodników podstawowych oraz rezerwowego. Tabela biegowa natomiast była skonstruowana na wzór słusznie minionej w polskich ligach z trzema wyścigami nominowanymi. Teraz ulegnie to całkowitej przebudowie. Zarówno zawodnik pod numerem szóstym, jak i siódmym muszą posiadać szwedzką licencję. Ma to za zadanie promować młodych, niedoświadczonych, krajowych żużlowców. Trzeba przyznać, że w ostatnich latach faktycznie Szwedzi mają problem z wypuszczaniem na rynek zawodników, którzy przebijają się do światowej czołówki. Ten przepis ma pomóc im od najmłodszych lat regularnie startować w lidze i brać odpowiedzialność za końcowy wynik drużyny.
Ponadto, zawodnicy spod numerów 6 i 7 będą rywalizować ze swoimi odpowiednikami z drużyny przeciwnej aż dwukrotnie. Oprócz standardowego wyścigu drugiego poświęconego najmłodszym, w Allsvenskan League przeznaczono również na tę rywalizację gonitwę jedenastą. Właśnie z tego powodu zmienia się finalna liczba wyścigów. Dodajmy, że zmianie najprawdopodobniej ulegnie również liczba wyścigów nominowanych z trzech na dwa, które funkcjonują w polskich ligach. Pozostaje jeszcze kwestia równania nawierzchni. Być może zawodnicy młodzieżowi dostaną szansę przed równaniem na mocno odsypanym torze, lecz tego jeszcze nie możemy potwierdzić.
Przypomnijmy, że w tegorocznym sezonie Allsvenskan League brało udział siedem zespołów. Najlepsza czwórka awansowała do fazy play-off, w której zwycięzca rundy zasadniczej wybierał sobie rywala, a także czy woli rozpocząć rywalizację u siebie, czy na wyjeździe. Ten system nie ulega zmianie. Trzeba również wspomnieć, że rozgrywki zakończyły się bardzo niecodziennie. Mistrzem Allsvenskan League została Solkatterna Karlstad, wygrywając wszystkie szesnaście meczów. TUTAJ znajdują wyniki z całego sezonu zaplecza Bauhaus-Ligan i już teraz zapraszamy do śledzenia tych rozgrywek na łamach naszego portalu w następnym sezonie.
Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News
Obserwuj nas!