1 listopada tradycyjnie otworzy się okienko transferowe, dlatego już dzień wcześniej poznaliśmy regulaminy rozgrywek na przyszły sezon.
PGE Ekstraliga i Metalkas 2. Ekstraliga ze zmienionym formatem rozgrywek
Już niespełna rok temu zostało ogłoszone, że sezon 2025 przyniesie spore zmiany w systemie rozgrywek. Przez ostatnie 3 lata w PGE Ekstralidze oraz Metalkas 2. Ekstralidze zespoły rywalizowały w sześciozespołowej fazie play-off, ostatnia drużyna spadała ligę niżej, natomiast siódmy zespół był „na ziemi niczyjej”, bowiem co prawda się utrzymywał w swojej lidze, ale skończył sezon po czternastu kolejkach. Od nadchodzących rozgrywek żadna drużyna nie będzie kończyła sezonu po rundzie zasadniczej, bowiem została wprowadzona faza play-down. Runda finałowa, czyli play-off wraca do starego formatu, czyli udział w niej wezmą cztery najlepsze zespoły po rundzie zasadniczej. Rozegrają między sobą półfinał oraz mecze o medale, czyli finał oraz spotkanie o 3. miejsce. W tym przypadku absolutną nowością regulaminową jest, że zwycięzca rundy zasadniczej może sobie wybrać rywala w półfinale, jeśli zrezygnuje z tej możliwości, to zmierzy się z czwartą drużyną rundy zasadniczej.
Zdecydowaną nowością jest faza play-down. Od teraz zespoły, które nie wywalczyły awansu do czołowej czwórki, nie będą kończyć sezonu po czternastu kolejkach, tylko odjadą minimum dwa spotkania więcej. Tutaj również odbędą się dwa mecze „półfinałowe” i najlepszy zespół, czyli drużyna, która zajęła 5. miejsce po rundzie zasadniczej, ma przywilej, wybrania sobie rywala. Jeśli tego nie zrobi, to zostanie jej przydzielony zespół z ósmego miejsca. Wygrani tych dwumeczów zostaną sklasyfikowani na piątej i szóstej pozycji (zgodnie z miejscami zajętymi po rundzie zasadniczej), natomiast przegrani odjadą dwumecz o utrzymanie w lidze. Jak łatwo się domyślić, ten kto okaże się gorszy w tej rywalizacji spada do Metalkas 2. Ekstraligi, natomiast zwycięzca weźmie udział w barażu z drugim zespołem drugiego poziomu rozgrywek.
System rozgrywek w Metalkas 2. Ekstralidze jest bardzo podobny. Różni się on jedynie tym, że nie jest rozgrywany mecz o trzecie miejsce oraz nie będzie dwumeczu barażowego z drugim zespołem z Krajowej Ligi Żużlowej. Bez zmian natomiast w obu ligach pozostanie kolejność rozgrywania spotkań. Pierwszy mecz każdego etapu fazy finałowej będzie rozgrywany na torze zespołu, który zakończył rundę zasadniczą na niższej pozycji.
Powrót gościa, ale na nowych zasadach
Sezon 2025 przyniesie również powrót przepisu o gościu, jednak będzie on na zupełnie innych zasadach, niż wcześniej. Funkcjonował w latach 2020-2021. Było to wprowadzone z powodu pandemii koronawirusa, ale prowadziło do sporych nadużyć. W pierwszym z wymienionych sezonów kluby nie miały żadnych ograniczeń w stosowaniu zawodników niższych lig. Przez to dochodziło do takich sytuacji, że Sparta Wrocław czy Stal Gorzów korzystały z braci Holderów, znacznie wzmacniając swoje drużyny. Rywalizowali oni również w swoim macierzystym zespole, czyli Apatorze Toruń. Na następny rok doszło już do zmiany, która pozwalała na stosowanie gościa jedynie w przypadku stwierdzenia zakażenia koronawirusem.
Teraz ten przepis powraca, ale jest zabezpieczeniem w przypadku plagi kontuzji w fazie finałowej rozgrywek. Tzw. transfer medyczny funkcjonuje jedynie, gdy zespół korzysta już z zastępstwa zawodnika, a kontuzji dozna jeszcze jeden lub dwóch zawodników, za których w normalnych okolicznościach mogliby stosować „zz-tkę”. Jeśli kontuzji dozna dwóch żużlowców, za których klub może stosować zastępstwo zawodnika, to ma prawo do korzystania właśnie z niego i gościa, a gdy kontuzje ma cała trójka to poza rezerwą zastępującą mogą korzystać z usług dwóch żużlowców jeżdżących jako gość. Natomiast kto może zostać gościem? Może nim być dowolny zawodnik z niższej klasy rozgrywkowej, czyli kluby PGE Ekstraligi korzystają z zawodników Metalkas 2. Ekstraligi, natomiast zespoły z drugiego poziomu rozgrywek mogą korzystać z zawodników Krajowej Ligi Żużlowej. Przy czym istnieją pewne ograniczenia. Tzw. gość medyczny może reprezentować jeden zespół przez cały sezon. Gdyby pojawiła się kolizja terminów, to rywalizuje on w barwach swojego macierzystego zespołu.
W pierwotnym założeniu gościem medycznym miał być zawodnik, który ma taką samą lub niższą średnią biegową jak zawodnik, którego ma zastępować. Jednak w regulaminie taki zapis się nie znalazł.
Jedyną zmianą oprócz wymienionych wyżej jest to, że gdy w składzie drużyna ma zgłoszonych dwóch zawodników U24, krajowego i zagranicznego, to jako U24 będzie liczony ten krajowy.
Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News
Obserwuj nas!