W życiu zdarzają się nieprzewidziane sytuacje, w których niezbędny jest na cito “większy zastrzyk gotówki”. Istnieje wówczas konieczność skorzystania z formy pomocy, jaką jest kredyt lub pożyczka. Jednak niewiele osób jest świadomych, czym różnią się te dwa produkty finansowe i który z nich okaże się dla nich korzystniejszy. Czym zatem cechuje się kredyt, a czym pożyczka? I który produkt lepiej wybrać?
Czym jest kredyt? Definicja i kluczowe cechy
Definicja kredytu jest zawarta w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 roku o Prawie Bankowym. Zgodnie z art. 69 kredyt jest pisemną umową pomiędzy kredytodawcą (bankiem), a kredytobiorcą (osobą fizyczną lub firmą) na mocy, której kredytodawca udostępnia określoną kwotę pieniędzy na określony czas. Kredytobiorca natomiast zobowiązuje się do zwrotu pożyczonej kwoty wraz z odsetkami i innymi opłatami zgodnie z warunkami umowy kredytowej.
Kredytów mogą udzielać wyłącznie banki. Natomiast do kluczowych cech tych produktów finansowych należą składowe jak:
- Kwota kredytu. Przedmiotem umowy kredytu może być wyłącznie określona suma pieniędzy, którą kredytodawca udostępnia kredytobiorcy na podstawie jego zdolności kredytowej.
- Okres kredytowania, czyli określony umową czas, na jaki udzielany jest kredyt. Może wynosić od kilku miesięcy do kilkudziesięciu lat, w zależności od rodzaju kredytu.
- Oprocentowanie, które jest kosztem kredytu wyrażonym jako procent pożyczonej kwoty. Może być ono stałe lub zmienne, wpływając na wysokość miesięcznych rat.
- Raty, czyli regularne płatności dokonywane przez kredytobiorcę w celu spłaty kredytu. Mogą być one równe lub malejące.
- Cel kredytu, ponieważ kredyty mogą być udzielane na różne cele, takie jak zakup nieruchomości, samochodu, konsumpcja czy konsolidacja innych zobowiązań.
- Koszty uzupełniające, które mogą wiązać się z dodatkowymi opłatami. Zaliczają się do nich prowizje, ubezpieczenia czy opłaty administracyjne.
Co to jest pożyczka? Najważniejsze informacje
Pożyczka jest umową pomiędzy dwoma stronami, w której strona będąca pożyczkodawcą udostępnia określoną sumę pieniędzy drugiej stronie określanej mianem pożyczkobiorcy na określony czas. Pożyczkobiorca zobowiązuje się do zwrotu pożyczonej kwoty wraz z ewentualnymi odsetkami w ustalonym terminie.
- Pożyczka może zostać udzielona przez dowolny podmiot, którym może być bank, firma pożyczkowa bądź osoba fizyczna.
- Ponadto przedmiotem umowy niekoniecznie muszą być pieniądze.
- Dodatkowo umowa pożyczki do wartości, która nie przekracza 1000 zł, może posiadać formę ustną.
- Poza tym pożyczka może być odpłatna lub nieodpłatna.
- Typowo charakterystycznym atrybutem pożyczki jest też fakt, iż przepisy prawa nie narzucają treści umowy pożyczki. W związku, z czym strony umowy mogą przyjąć dowolne ustalenia.
- Pożyczka nie musi mieć określonego celu. Co oznacza, że środki pieniężne z pożyczki można przeznaczyć na dowolny cel.
Kredyt a pożyczka – kluczowe różnice, które musisz znać
Kwestie związane z kredytem bankowym reguluje ustawa Prawo Bankowe. Natomiast zasady udzielania pożyczek reguluje Kodeks Cywilny i Ustawa o kredycie konsumenckim.
Kredyty są zazwyczaj udzielane na konkretne cele jak zakup nieruchomości, samochodu, czy finansowanie działalności gospodarczej. Dlatego też banki dosyć często wymagają informacji związanych z celem, na który zostaną wykorzystane środki. Z kolei pożyczka może być udzielona na dowolny cel, bez konieczności przedstawiania szczegółowego planu. Co zdecydowanie pozwala pożyczkobiorcy na większą swobodę w dysponowaniu środkami.
Kredyt z reguły wiąże się z niższym oprocentowaniem w porównaniu do pożyczek. Jednakże może obejmować dodatkowe koszty jak prowizje, ubezpieczenia czy opłaty administracyjne. Z kolei pożyczkę może cechować wyższe oprocentowanie. Dodatkowo koszty pożyczki mogą być różne w zależności od umowy i pożyczkodawcy.
Kolejna różnica polega na tym, że proces uzyskania kredytu należy do bardziej skomplikowanych i czasochłonnych. Wymaga przede wszystkim szczegółowej oceny zdolności kredytowej, przedstawienia dokumentów finansowych i często zabezpieczeń. W przypadku pożyczek procedury są zazwyczaj dużo prostsze i szybsze. Formalności natomiast mogą być ograniczone do niezbędnego minimum. Dzięki czemu pożyczki są produktem finansowym, który bezsprzecznie jest dużo bardziej dostępną formą pozyskania dodatkowej gotówki.
Oferta pożyczek Avior Finance – szybkie i wygodne rozwiązania finansowe
W związku z większą przystępnością pożyczek cieszą się one sporą popularnością. Zwłaszcza jeżeli chodzi o produkty pożyczkowe dostępne bez konieczności wychodzenia z domu. Zaliczają się do nich oczywiście pożyczki przez Internet.
Bezsprzecznym przodownikiem specjalizującym się w tego typu pożyczkach jest ciesząca się już od wielu lat zaufaniem pożyczkobiorców firma Avior Finance. Jest to godny zaufania pożyczkodawca, który posiada w propozycjach szereg atrakcyjnych produktów.
Pożyczki przez Internet na raty są niesamowicie proste w pozyskaniu. W celu ich uzyskania wystarczy złożyć wniosek przez Internet. Cały proces weryfikacji i badania zdolności kredytowej potencjalnego Klienta odbywa się błyskawicznie. Dzięki czemu decyzję o przyznaniu pożyczki można uzyskać nawet w kilka minut. Natomiast po zawarciu umowy drogą elektroniczną środki z pożyczki wypłacane są na wskazane przez pożyczkobiorcę konto bankowe.
Dodatkowo są one dostępne praktycznie dla wszystkich. Ponieważ mogą o nie wnioskować nie tylko osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Avior Finance pomaga również rolnikom, osobom wykonującym wolne zawody, a także przedsiębiorcom prowadzącym jednoosobowe działalności gospodarcze.
Olbrzymimi zaletami pożyczki ratalnej przez Internet oferowanej przez tego pożyczkodawcę są też przejrzyste, proste do zrozumienia umowy i brak ukrytych kosztów.
Oferta pożyczek Avior Finance słów jeszcze kilka…
Kolejnym interesującym produktem proponowanym przez Avior Finance jest pożyczka dla firm.
Stworzona z myślą o wsparciu finansowym dla jednoosobowych działalności gospodarczych i spółek cywilnych, które pragną inwestować w rozwój przedsiębiorstwa. Proces udzielenia pożyczki jest w tym przypadku również niesamowicie prosty i szybki. Ponieważ pożyczkodawca doskonale zdaje sobie sprawę, jak wielką wartością dla rozwijających się biznesów jest czas. Dlatego do jedynych warunków, jakie trzeba spełnić, by wnioskować o pożyczkę, należą:
- Udokumentowany dochód osiągany z prowadzenia działalności.
- Brak negatywnych adnotacji w rejestrach dłużników.
- Stałe miejsce zamieszkania.
- I ukończony dwudziesty rok życia.
Bardzo ciekawą propozycją firmy, która stanowi “koło ratunkowe” dla wielu osób jest też z pewnością konsolidacja online.
To dostępny również online produkt finansowy, dzięki któremu można:
- Skonsolidować pożyczki gotówkowe zaciągnięte u innych pożyczkodawców.
- Pożyczki, które podlegają jednorazowej spłacie, co często stanowi olbrzymie obciążenie dla budżetu domowego.
- Kredyty celowe jak kredyt samochodowy czy zobowiązania zaciągnięte na zakup sprzętu elektronicznego.
- Zadłużenia z kart kredytowych.
- Kredyty hipoteczne.
Reasumując, pożyczka konsolidacyjna umożliwia zamianę wielu obciążeń finansowych w jedno z niższą ratą. Co bezsprzecznie przekłada się na odciążenie budżetu domowego i brak problemów ze spłatą dotychczasowych zobowiązań.
Podsumowanie
Kredyty i pożyczki są produktami finansowymi, które różnią się pod względem regulacji prawnych, celu, kosztów oraz procedur uzyskania. Wybór między nimi zależy od indywidualnych potrzeb Klientów i ich sytuacji finansowej. Niemniej jednak pożyczki są produktami dużo łatwiej dostępnymi dla wielu osób, dlatego warto z nich korzystać, jeżeli zaistnieje taka potrzeba.
Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News
Obserwuj nas!