Wśród wielu polskich kibiców panuje przekonanie, że żużel to tylko Polska, Szwecja i ewentualnie Dania. Speedway w profesjonalnym wydaniu nie jest tak rozpowszechniony, jak chociażby piłka nożna, ale funkcjonuje na pewno w większej ilości krajów, niż te trzy wyżej wspomniane.
W tym tekście nie omówimy Państwu wszystkich krajów, w jakich ogólnie jest uprawiany żużel, bo tych wbrew pozorom jest naprawdę dużo. W niektórych działa on profesjonalnie, w innych bardziej amatorsko. Są miejsca, gdzie zawody odbywają się tylko raz do roku, a są takie, gdzie nawet co tydzień. Tematem tego tekstu – który podrzucił nam jeden z naszych czytelników – będzie przedstawienie istniejących na dzień dzisiejszy zagranicznych lig (ogólne zarysy, jak funkcjonują, z ilu drużyn się składają, itp.). W skrócie – ligi europejskie, to nie tylko PGE Ekstraliga, czy Elitserien.
W pierwszej części zdecydowaliśmy się na opisanie rozgrywek z żużlowej „egzotyki” północy Europy. Dzisiejszym tematem będzie bowiem liga fińska, norweska oraz twór, który łączy rywalizację klubów z kilku innych krajów. Oprócz tego opowiemy nieco o lidze rosyjskiej.
FINLANDIA
Nazwa rozgrywek: SM-Liiga
Liczba drużyn: 5 (Mad-Croc Speedway Porin Moottorikerho, Kojootit Haapajärven MK, SeMK KOTKAT Seinäjoen MK, Wasamat Pirkan MM, Porin Nopea Racing Hyvinkää)
Format rywalizacji: pięciomecz
Liczba biegów: 20
W kraju „tysiąca jezior” żużel to zdecydowana nisza. Ma jednak swoje perełki w postaci chociażby Timo Lahtiego, czy Tero Aarnio. Mimo, że liga fińska jest mało znaczącą w Europie, jeszcze w ubiegłym sezonie wystartowało w niej aż osiem ekip. Jedna drużyna wystąpiła gościnnie, mianowicie Auseklis Team Ryga z Łotwy. O tytule mistrza Finlandii decydowało osiem rund, w których startowało po pięć zespołów. Decydujące było dziewiąte starcie, czyli pięciomecz finałowy z udziałem najlepszych drużyn.
Do rozgrywek w sezonie 2020 zgłosiło się nieco mniej klubów niż przed rokiem. Ostatecznie wystartuje 5 zespołów. Będą to drużyny z takich miejscowości, jak: Pori, Haapajärvi, Seinäjoki, Hyvinkää i Tampere. Co ciekawe, od kilku lat w SM-Liidze nie startuje jeden z bardziej znanych ośrodków z tego kraju – Varkaus. Startują oni za to w tzw. lidze Bałtyckiej, o której też dzisiaj pokrótce. Prawdopodobnie pozostanie taki sam system rozgrywania poszczególnych rund, jak przed rokiem (tabela biegów przedstawiona poniżej). Terminarz spotkań nie jest jeszcze znany.
Składy wszystkich zespołów SM-Liigi dostępne są TUTAJ.
Tabela biegowa SM-Liigi
NORWEGIA
Nazwa rozgrywek: Norges Speedway Liga (1. Divisjon)
Liczba drużyn: 5 (NMK Kristiansand, Oslo MK, Mjøsa MK, Elgane MSK, Grenland Speedway)
Format rywalizacji: pięciomecz
Liczba biegów: 20
Kraj „wikingów” pod kątem speedwaya kojarzy się głównie z Rune Holtą. Ale Norwedzy mają też przedstawicieli młodego pokolenia, którzy mają szansę „zwojować” coś na arenie międzynarodowej. Czołowymi twarzami są Glenn Moi i Lasse Fredriksen. Pisaliśmy o nich w naszym cyklu „Młodzi i gniewi”. Barwną postacią norweskiej ligi jest Therese Smith, 16-letnia zawodniczka ze Skien, która odnosi w niej całkiem dobre wyniki, w szczególności na domowym obiekcie.
W Norwegii jest aktualnie pięć czynnych ośrodków żużlowych – Kristiansand (stadion położony wśród skał), Oslo, Mjøsa (stadion położony przy największym jeziorze w kraju), Elgane i Skien. Każdy z klubów jest organizatorem jednej ligowej rundy, w której startują wszystkie zespoły. Pięć zespołów po trzech zawodników, czyli zasadniczo, jak w Finlandii. Co ciekawe, system rozgrywania spotkań jest inny. W Finlandii w jednym biegu startuje tylko jeden przedstawiciel danej drużyny, natomiast w Norwegii w jednej gonitwie jadą dwa zespoły – po dwóch przedstawicieli. Wszystko można porównać na tabelach biegowych, które zamieszczamy poniżej.
Ważnym i istotnym elementem rozgrywanych spotkań ligi norweskiej są imprezy towarzyszące. Podczas każdych zmagań ligowych odbywają się również turnieje dla najmłodszych – w klasach 50 i 85cc. W Norwegii, która jest teoretycznie żużlową niszą widać bardzo dużą ilość dzieci, które garną się do uprawiania speedwaya. Terminarz Norges Speedway Ligi nie jest jeszcze znany. Gdy się pojawi, poinformujemy o tym na naszym portalu.
Tabela biegowa norweskiej 1. Divisjon
ROSJA
Nazwa rozgrywek: Liga Rosyjska
Liczba drużyn: 4 (Turbina Bałakowo, Mega-Łada Togliatti, Baszkiria Oktiabrskij, Wostok Władywostok)
Format rywalizacji: dwumecz
Liczba biegów: 15 (w tym 2 nominowane)
W tym kraju liga składa się z czterech ekip. Obiekty trzech z nich (Turbiny Bałakowo, Mega-Łady Togliatti, Baszkirii Oktiabrskij) położone są stosunkowo w niedużej odległości od siebie. Natomiast czwarty stadion rosyjskich rozgrywek – Władywostok – jest oddalony od Togliatti o ponad 8 tysięcy kilometrów. Obiekt klubu Wostok znajduje się blisko granicy rosyjsko-koreańskiej i rosyjsko-chińskiej.
Zmagania ligowe zbudowane są na systemie „każdy z każdym” plus rewanże. Takim sposobem w zasadniczej części sezonu każda drużyna odjeżdża sześć spotkań. Punktacja w tabeli to najzwyczajniej 2 punkty za zwycięstwo, 1 za remis, 0 za porażkę. Po sezonie zasadniczym dwie najlepsze ekipy spotykają się w dwumeczu finałowym, natomiast trzecia i czwarta jadą o brązowy medal. Rosjanie jeżdżą według piętnastobiegowej tabeli wyścigów, z dwoma gonitwami nominowanymi.
Oprócz ligi rosyjskiej, gdzie wyłania się drużynowego mistrza tego kraju, rozgrywane są też zmagania w ramach Drużynowych Mistrzostw 1. ligi. Tam rywalizacja toczy się na zasadach czwórmeczów w dwóch półfinałach. Najlepsze cztery ekipy jadą w finale.
Terminarz ligi rosyjskiej dostępny jest TUTAJ.
Tabela biegowa ligi rosyjskiej
Baltic Speedway League (Liga Bałtycka)
Liczba drużyn: 6 (Auseklis Ryga, VRT Ankkurit, Jauniba Daugavpils, J & U Speedway, HjMK Kojorit, Newa St. Petersburg)
Format rozgrywek: sześciomecz
Liczba biegów: 15 + 2 finałowe
Ostatnimi rozgrywkami, jakie w tej części chcieliśmy zaprezentować jest BSL. Nie jest to przykład typowo żużlowej ligi, gdyż jest to twór, który powstał, aby rozwijać kraje, w których nie da się jak na razie utworzyć własnych rozgrywek. Chodzi głównie o Łotwę i Estonię. Oprócz tego w lidze bałtyckiej bierze też udział zespół rosyjski z Sankt Petersburga oraz dwa fińskie – Varkaus i Haapajärvi.
Zawody rozgrywane są na zasadach sześciomeczu. Zmagania składają się z 15 gonitw i dwóch wyścigów finałowych. Punktację w tabeli wyznacza się według systemu: 1 miejsce – 10 punktów, 2 miejsce – 8, 3 miejsce – 7, 4 miejsce – 6, 5 miejsce – 5, 6 miejsce – 4. Baltic Speedway League nie zawęża się tylko do zmagań drużynowych, w ramach tych rozgrywek organizowane są też turnieje indywidualne.
Terminarz Baltic Speedway League dostępny jest TUTAJ.
Tabela biegowa Baltic Speedway League
W następnej części przedstawimy kolejne europejskie ligi.
Źródło: inf. własna
Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News
Obserwuj nas!