InvestHousePlus PSŻ Poznań nie wywalczył utrzymania na zapleczu PGE Ekstraligi na torze, lecz spadku unikli za sprawą profesjonalizacji Speedway 2. Ekstraligi. Skład "Skorpionów" ponownie wygląda na taki, który nie może wiele gwarantować, choć nie brakuje w nim ciekawych nazwisk.
Zawodnicy krajowi (Szymon Szlauderbach, Mateusz Dul): 2
Zdecydowanie na papierze wydaje się to być najsłabsza krajowa formacja w całych rozgrywkach. Szymon Szlauderbach, który ma za sobą ostatni sezon w roli zawodnika U24 zakończył go ze średnią 1,416 pkt/bieg. Wychowanek Fogo Unii Leszno nie błyszczał formą, a w składzie znajdował się głównie ze względu na swój status rajdera do lat 24. Teraz nadchodzi dla niego weryfikacja, która sprawdzi go jako pełnoprawnego seniora.
W wiek ten wchodzi natomiast Mateusz Dul. Wychowanek Sparty Wrocław całą juniorską karierę ligową spędził w jednym klubie – H.Skrzydlewska Orle Łódź. Ostatni sezon zakończył zdobywając średnio 1,320 pkt/bieg. Teraz jednak przed nim weryfikacja tego, co pokazywał jako junior, gdyż będzie on podstawowym zawodnikiem PSŻ-u Poznań na pozycji U24. Patrząc jednak na tle pozostałych nazwisk, które figurują jako U24 ekip to Dul wydaje się być jednym z mniej spektakularnych nazwisk. Ciężko powiedzieć czego można się spodziewać po Mateuszu Dulu w pierwszym sezonie w gronie seniorów, lecz naszym zdaniem daleki jest od tego, żeby regularnie „urywać” punkty wyżej notowanym rywalom.
Stranieri (Aleksandr Łoktajew, Matias Nielsen, Michael Jepsen Jensen, Ryan Douglas): 3,5
Ryzykownie zagrał sztab PSŻ-u, jeśli chodzi o obsadę obcokrajowców. Przedłużyli kontrakt ze swoim liderem – Aleksandrem Łoktajewem. Ukrainiec opuścił pierwsze mecze zespołu ze stolicy Wielkopolski, lecz gdy wrócił do ścigania to był filarem swojego zespołu. Teraz ponownie wcieli się w rolę lidera i często będzie mieć na swoich barkach ciężar wyniku. W sezonie 2023 zdobywał dla InvestHousePlus PSŻ-u Poznań średnio 2,197 pkt/bieg, a tylko trzykrotnie kończył swoje wyścigi bez punktowej zdobyczy.
Pozostała trójka to zawodnicy, którzy znaleźli się w różnych okolicznościach. Matias Nielsen wrócił do Poznania po dwóch latach. W sezonie 2021 powstrzymała go kontuzja, choć sam był jednym ze skuteczniejszych rajderów w zespole. Kolejne dwa lata spędził w Ostrowie Wielkopolskim zbierając doświadczenie na wyższych szczeblach rozgrywkowych. W 2022 roku stanowił o sile Arged Malesy Ostrów Wielkopolski na pozycji U24 w PGE Ekstralidze. Choć podobnie jak w rok szybciej, kontuzje go nie omijały to zdołał pomóc drużynie w wywalczeniu mistrzostwa U24 Ekstraligi samemu zostając trzecim naskuteczniejszym zawodnikiem w rozgrywkach i najlepszym zawodnikiem zespołu. W 2023 roku odjechał pełny sezon w klubie z Wielkopolski, a jego średnia w ówczesnej 1. Lidze Żużlowej wynosiła 1,721 pkt/bieg. Teraz ma być jedną z kluczowych postaci PSŻ-u w walce o utrzymanie.
Michael Jepsen Jensen od kilku lat szuka swojej szczytowej formy. Ostatni sezon zakończył zdobywając średnio 1,552 pkt. na bieg, a przecież jeszcze kilka lat temu mogliśmy oglądać go w cyklu Grand Prix. Obecnie jest daleki od swojej formy z najlepszych lat, a pomimo ambicji i chęci powrotu do PGE Ekstraligi od trzech lat notuje coraz słabsze wyniki na zapleczu. Poznański klub ma być dla niego szansą na odbicie się od dna i przypomnieniu o sobie kibicom.
Ostatnim walczącym o skład będzie Ryan Douglas. Australijczyk na polskich torach obecny był od trzech lat i w przeciwieństwie do wcześniej wymienionego Jepsena Jensena notuje tendencję zwyżkową, jeśli chodzi o osiągane wyniki. Dotąd jednak ścigał się na najniższym szczeblu rozgrywkowym w Polsce w barwach Metalika Recycling Kolejarza Rawicz. Teraz przed nim szansa na pokazanie się na zapleczu najlepszej żużlowej ligi świata. W sezonie 2023 zdobywał średnio 2,250 pkt/bieg, co było czwartym wynikiem w całych rozgrywkach.
Juniorzy (Kacper Grzelak, Kacper Teska, Lech Chlebowski, Mateusz Latała): 2,5
Z czterech juniorów, którzy startowali w sezonie 2023 w żółto-czarnych barwach został tylko Kacper Teska. Karol Żupiński skończył wiek juniora, Oskar Hurysz będzie ścigać się w ekstraligowym Enea Falubazie Zielona Góra, a Kacper Mateusz Grzelak podpisał kontrakt „warszawski” w Opolu. Teska natomiast ma za sobą pełny sezon ze „Skorpionem” na piersi, a dla PSŻ Poznań zdobywał średnio 0,605 pkt/bieg.
Naturalnym liderem formacji juniorskiej ekipy ze stolicy Wielkopolski wydaje się natomiast być Kacper Grzelak. Wychowanek Ostrovii został do tego klubu wypożyczony po roku spędzonym w Platinum Motorze Lublin. Ostrowianin rozpoczął sezon jako podstawowy junior mistrzów Polski, ale w trakcie sezonu stracił to miejsce w składzie meczowym. Teraz ma pomóc zespołowi z Poznania w walce o utrzymanie w Speedway 2. Ekstralidze.
Ponadto w kadrze „Skorpionów” ujrzeć można Lecha Chlebowskiego i Mateusza Latałę. Wychowanek ROW-u Rybnik w lidze występował epizodycznie. W 2022 roku w ośmiu spotkaniach odjechał osiem biegów, za każdym razem dojeżdżając na końcu stawki. Latała licencję zdawał natomiast w Starcie Gniezno, a do Poznania powędrował jednak przede wszystkim, żeby regularnie występować w ramach rozgrywek DMPJ.
ŚREDNIA: 2,67
Na co stać PSŻ Poznań? Z pewnością wiele zależy od krajowej formacji tego zespołu. Szymon Szlauderbach i Mateusz Dul dotąd nie pokazali się w roli liderów drużyny, a przed nimi wielki sprawdzian w nowej roli. O ile spokojnym można być o formę Matiasa Nielsena czy Aleksandra Łoktajewa to dużym znakiem zapytania wydaje się także być forma trzeciego ze stranieri, niezależnie czy będzie to kiepski w ostatnich latach Michael Jepsen Jensen czy rozwojowy Ryan Douglas. Juniorski spokój zapewniać ma Kacper Grzelak, natomiast dużym problemem może być drugi z juniorów. Żaden z nich nie gwarantuje punktów, a już z pewnością walki z seniorami i to może być problematyczne przy okazji wyrównanych spotkań.
Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News
Obserwuj nas!