Poznaj układy w pokerze i naucz się odróżniać strita od fulla. Z tego przewodnika dowiesz się wszystkiego na ten temat.
Układy w pokerze: Co oznaczają i jak wpływają na strategię gry?
Jedną z najpopularniejszych gier karcianych jest bez wątpienia poker. O popularności tego sportu niech zaświadczą liczby: szacuje się, że na świecie liczba amatorów i profesjonalistów sięga 100 mln, aczkolwiek zawodowo w pokera grywa ok. 50 000 zawodników.
W Polsce każda gra na pieniądze (nawet w domu w gronie przyjaciół) wymaga zezwolenia Urzędu Celnego. Klimat prawny nad Wisłą pozostawiamy bez komentarza: na szczęście nie zraża on entuzjastów dobrej zabawy i adrenaliny.
Oprócz silnych nerwów w pokerze liczą się twarde umiejętności, a mianowicie znajomość rachunku prawdopodobieństwa i statystyki. Słowem: układów w pokerze. Większość z nas zapewne wie, czym się różni para od fulla albo trójka od karety. Dla dobrego pokerzysty uzyskanie takiego a nie innego pokerowego układu kart pozwala wywnioskować, co mogą w danym rozdaniu mieć przeciwnicy.
W tym tekście pochylimy się nad układami kart w pokerze w klasycznej wersji tej gry, a mianowicie No Limit Hold’em. To właśnie ten wariat pokera cieszy się największa popularnością w kasynach online oraz w rozgrywanych prestiżowych turniejach w rodzaju Polish Poker Series.
Układy w pokerze – o co w tym chodzi
W grze Texas Hold’em, każdy gracz otrzymuje dwie zakryte karty. W toku rozgrywki a na stół trafiają wspólne karty: trzy na flopie, jedna na turnie i jedna na riverze. W sumie z siedmiu kart (2 własnych i 5 wspólnych) gracze tworzą własny, pięciokartowy układ pokerowy.
W Texas Hold’em istnieją następujące kombinacje w pokerze (od najsłabszego do najsilniejszego):
- Wysoka karta
- Para
- Dwie pary
- Trójka
- Strit
- Kolor
- Full (Trójka + Para)
- Kareta (cztery karty tej samej wartości)
- Poker (Strit w kolorze)
- Poker królewski (najwyższy Poker)
Jak można się domyślić, powyższe układy kart poker uszeregowano od najsłabszych do najmocniejszych. Co za tym idzie, prawdopodobieństwo ich uzyskania w toku gry maleje. „Prawdopodobieństwo zdarzenia to stosunek liczby sprzyjających mu przypadków do liczby wszystkich możliwych przypadków” – brzmi podstawówkowa definicja z podręcznika Barbary Wikiel. Prawdopodobieństwo wyrzucenia reszki w rzucie monetą wynosi zatem 1 do 2, czyli 50%.
Jeśli interesuje nas obliczenie prawdopodobieństwa uzyskania wszystkich układów pokerowych w jednej grze, czyli sytuacja, w której podczas jednej rundy cztery osoby mają różne, ale wszystkie możliwe układy pokerowe, wymaga to bardzo złożonej analizy. Podobnie zresztą jak wyliczenie prawdopodobieństw dla pozostałych rąk i optymalnych decyzji dla jednego gracza przy danym układzie na ręce i na stole. Wszystko to przekracza ramy tego skromnego artykułu, albowiem liczba możliwych opcji jest wprost kosmiczna.
Strategie gry w pokera
Nie sposób streścić w tym miejscu wszystkich możliwych strategii gry w zależności od tego, jak wyglądają na ręce pokerowe układy. Na styl gry danego gracza wpływa nie tylko wiedza i uzyskane karty, ale również jego charakter, osobowość czy nawet nastrój w danym dniu. To wszystko sprawia, że każda rozgrywka jest inna od pozostałych, nawet jeśli przy stole siedzą ci sami zawodnicy.
Przygotowaliśmy dla was 10 najpopularniejszych strategii rozgrywki. Do tego zestawienia warto podejść z pewnym dystansem, by nie powiedzieć, z przymrużeniem oka. Ostatecznie każdy pokerzysta ma swoje własne zagrywki i reaguje stosownie do własnego doświadczenia i tego, co przynosi mu karta.
- Rozgrywaj mniej rozdań, ale agresywnie (czyli wykorzystuj do maksimum nadarzające się okazje).
- Nie bądź pierwszym graczem, który limpuje (czyli sprawdza duże blindy, ale ich nie przebija).
- Agresywnie zagrywaj pół blefy ze swoimi drawami (czyli nie blefuj na ostatniej prostej, a tylko w sytuacji, gdy masz szansę na poprawienie układu, gdy przyjdzie turn i river).
- Szybko rozgrywaj silne ręce, aby już na starcie zbudować pulę.
- Pasuj, jeśli nie jesteś pewien przeciwnika (najlepsi gracze wiedzą, kiedy wycofać się z podbijania stawki).
- Broń swoich big blindów, zwłaszcza jeśli masz dobrą rękę (innymi słowy licz się z każdy, szczególnie większym, groszem).
- Wykaż się od najlepszej możliwej strony już na początku turnieju (czyli spraw, by zaczęli o tobie mówić w kuluarach).
- Atakuj agresywnie, jeśli przeciwnik okaże słabość (czyli niezależnie od układu w pokerze, dociśnij graczy, którzy nie są pewni siebie).
- Graj tylko w dobrych grach (czyli takich, w których stawka pozwoli ci wyjść na prowadzenie).
- Graj tylko wtedy, gdy masz na to ochotę (czyli nie spinaj się aż tak bardzo – w końcu poker ma być dla ciebie frajdą, prawda?).
Podsumowanie
Zapoznanie się z pokerowymi układami to dopiero początek długiej drogi. Sukces przy stole zależy od doświadczenia i obranej strategii. Nie ma jednej recepty na wygrywanie, w końcu nie od razu Kraków zbudowano!
Osoby poniżej 18 roku życia nie mogą brać udziału w grach hazardowych. Pamiętaj, że hazard/kasyna stwarzają wysokie ryzyko straty finansowej, a nadmierna gra może powodować zagrożenie dla zdrowia
Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News
Obserwuj nas!