30 kwietnia na stadionie żużlowym w Gnieźnie odbędzie się Finał Mistrzostw Par Klubowych Nice 1. Ligi Żużlowej. Jest to pierwsza edycja tego turnieju, zawody współorganizuje marka speedwayevents.pl.
Zmagania, które będą miały miejsce we wtorek w pierwszej stolicy Polski, trudno nazwać finałem, gdyż nie było do niego żadnych eliminacji. Można nawet uznać, że tenże finał będzie swego rodzaju eliminacją, gdyż najlepsza ekipa dostanie „przepustkę” do finału MPPK. A ten już 11 maja w Bydgoszczy. Oprócz tego zwycięzca zostanie nagrodzony pierwszym w historii tytułem Mistrza Par Klubowych Nice 1. Ligi Żużlowej. Jedyną drużyną, która w razie zwycięstwa nie otrzyma awansu do grona najlepszych par w Polsce jest zespół Lokomotivu Daugavpils, czyli podobnie jak w rozgrywkach ligowych. Zawody zapowiadają się dość ciekawie, trudno jest przed rozpoczęciem wskazać wyraźnego faworyta.
Tytuł, jak wspomnieliśmy będzie pierwszym takim w historii, natomiast w przeszłości mieliśmy do czynienia z podobną imprezą. Ta trwała dość krótko, bo tylko dwa lata. Mowa o Finale Mistrzostw Polski Par Klubowych II ligi. Miały one miejsce w pierwszym i drugim roku oficjalnego istnienia rozgrywek o MPPK. Zdecydowano się wtedy rozdzielić tytuły na dwie klasy rozgrywkowe i nie mieszać ich ze sobą. W związku z tym laureaci MPPK II ligi nie uzyskiwali awansu do MPPK. Ba, w drugiej edycji zdecydowano się nawet odjechać te turnieje tego samego dnia. Gwoli ścisłości, w Toruniu 27 września 1975 roku rozegrano II-ligowy czempionat parowy i równocześnie w Lesznie ten można rzec „właściwy”. W pierwszym roku istnienia finał II-ligowy odbył się w Ostrowie Wielkopolskim, dokładnie 22 września 1974.
Analizując nowy pomysł polskich władz żużla, można znaleźć kolejną analogię. Podobna impreza ma miejsce w Wielkiej Brytanii. Na pewno spora część kibiców o niej słyszała – Mistrzostwa Par Championship (dawniej Premier League), czyli drugiej klasy rozgrywkowej na Wyspach. Odbywa się ona od lat na torze Rebeliantów z Somerset w przeddzień rundy Speedway Grand Prix w walijskim Cardiff. W związku z tym gromadzi zwykle sporą grupę fanów, nie tylko miejscowych. Pierwszą taką imprezą, która można powiedzieć była upodobnieniem do Brytyjczyków, były Indywidualne Mistrzostwa PGE Ekstraligi, które jak do tej pory za każdym razem rozegrano w Gdańsku. Jak wiadomo, Anglicy od zarania dziejów wyłaniają indywidualnych mistrzów ligi. Impreza ta jest długotrwałą już tradycją.
Poniżej prezentujemy składy wtorkowych zawodów w Gnieźnie. Ich początek nastąpi o godzinie 17:00. Można cały czas kupować bilety, w dniu zawodów wejściówki będą do nabycia w kasach stadionu, które będą czynne od 15.30.
Lista startowa:
ORZEŁ ŁÓDŹ:
1. Rafał Okoniewski
2. Daniel Jeleniewski
ARGED MALESA TŻ Ostrovia Ostrów:
3. Grzegorz Walasek
4. Tomasz Gapiński
CAR GWARANT START GNIEZNO:
5. Adrian Gała
6. Oskar Fajfer
UNIA TARNÓW:
7. Artur Czaja
8. Daniel Kaczmarek
ZDUNEK WYBRZEŻE GDAŃSK:
9. Krystian Pieszczek
10. Kacper Gomólski
PGG ROW RYBNIK:
11. Zbigniew Suchecki
12. Robert Chmiel
LOKOMOTIV DAUGAVPILS:
13. Oleg Michaiłow
14. Artiom Trofimow
Źródło: inf. własna
Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News
Obserwuj nas!