Muzea związane z żużlem to miejsca, które tworzone są przez ludzi z pasją, którzy działają w obrębie tego sportu. Jednym z takich przykładów jest Asby Speedwaymuseum, znajdujące się w miejscowości Asby i prowadzone przez pasjonata speedwaya, Pascala Lindha.
ENGLISH VERSION – CLICK HERE
Asby – malutka miejscowość położona w Szwecji, zamieszkała przez około dwustu mieszkańców, położona niecałe pół godziny jazdy samochodem od miasta Tranås. Nazwa Tranås nie powinna być zagwozdką dla znawców żużla, tam bowiem urodził się pięciokrotny mistrz świata na żużlu – Ove Fudin. W pierwszym ze wspomnianych miast znajduje się Asby Speedwaymuseum, muzeum, w którym zwiedzający mają szansę na poczucie sportowych emocji, nawet poza sezonem żużlowym. Wszystkich odwiedzających czeka nie tylko szansa na powrót do przeszłości. Mają również oni sposobność ku bliższemu zapoznaniu się z sylwetkami osób, związanych i reprezentujących szwedzki speedway w obecnych czasach.
Muzeum prowadzone jest przez Pascala Lindha, który założył je i oficjalnie otwarł 16 września 2017 roku. Ku temu pomysłowi zainspirowała go własna pasja związana z czarnym sportem. – Kolekcjonowałem wiele przedmiotów związanych z żużlem i miałem ich po prostu zbyt dużo w domu. Wtedy też zrodziła się myśl, aby otworzyć własne muzeum. Sam zainteresowałem się żużlem w wieku jedenastu lat. Pamiętam, że był to wtedy mecz pomiędzy Skepparną i Kaparną. Przyjaźniłem się wtedy z bratem zawodnika pierwszego z zespołów – mówi właściciel muzeum na łamach naszego portalu. – Jeżeli chodzi o muzeum, sam zajmuję się eksponatami. Poprosiłem znanych żużlowców, by pomogli mi i użyczyli swoich rzeczy do roli pamiątek – dodaje.
W minioną sobotę miejsce miała kolejna wystawa w Asby Speedwaymuseum. Na miejscu pojawiło się wielu zainteresowanych zbiorami, zwiedzających. – Brian Speedway Parts prowadził sprzedaż części klasycznych do żużla, między innymi części silnikowe do silników dwuzaworowych dla Jawy. Można było poznać również utalentowaną młodzież z Nässjö. Byli żużlowcy mogli opowiedzieć również o swojej przeszłości i karierze. W trakcie wystawy obecny był również Viktor Stendahl, prowadzący popularną stronę na Facebooku pod nazwą "Speedway det är grejer det" – wymienia Pascal Lindh.
Zwiedzający mieli również szansę na porozmawianie z zawodnikami, biorącymi czynny udział w żużlu. Wśród nich był między innymi Willy Andresson, zawodnik ścigający się na poziomie rozgrywek w szwedzkiej Allsvenskan. Obecny był także Alexander Woentin, który w minionych miesiącach jeżdził dla Vetlandy Speedway i Piraterny Motali w Bauhaus-Ligan. W Polsce związany jest także kontraktem z Unią Tarnów.
Źródło: inf. własna
Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News
Obserwuj nas!