Za nami pierwsze w historii Indywidualne Mistrzostwa Świata na długim torze do lat 23. Nowy twór FIM zdominowali Francuzi zdobywając wszystkie miejsca na podium. W Morizès oprócz mistrzostw do lat 23, odbyła się również ostatnia runda Indywidualnych Mistrzostw Świata we flat tracku.
Nowe mistrzostwa pomogą?
Warto zaznaczyć, że niedzielne Mistrzostwa Świata U23 były pierwszymi takimi w historii long tracku. Mają one przede wszystkim dać szanse wybicia się młodszym zawodnikom, którym ciężko jest przebić się do czołówki w swoim kraju. Zarazem jest to również spojrzenie w przyszłość tej odmiany speedway’a. Jeśli zerkniemy na ostatnie lata cyklu Grand Prix na długim torze to śmiało można stwierdzić, że long track zaczyna wymierać.
Z roku na rok coraz mniej młodych zaczyna przebijać się do światowej czołówki czy też jest w stanie nawiązać walkę z topowymi zawodnikami podczas międzynarodowych turniejów. Bardzo często przez taki stan rzeczy młodzi i perspektywiczni zawodnicy skupiają coraz to mniejszą uwagę na sport żużlowy, zadowalając się startami m.in. w klasie B.
Niedzielna, pierwsza edycja Mistrzostw Świata U23 daje nowe możliwości zawodnikom, chociażby w poszukiwaniu sponsorów lub dostarcza sporo doświadczenia. Ponadto szansa takiego zawodnika na start w światowym czempionacie pomimo tego, że nie jest w stanie zakwalifikować się do cyklu Mistrzostw Świata seniorów, zawsze dodaje motywacji do dalszego działania.
Francuska dominacja, wielki sukces rezerwowego
W niedzielę prawdziwą dominację pokazali gospodarze. W Morizès mieliśmy bowiem francuskie podium. Pierwsze trzy miejsca należały właśnie do miejscowych, a co więcej, świeżo upieczony Mistrz Świata nie dał się pokonać ani razu. Dokładnie Steven Goret zapisał się w historii jako pierwszy zwycięzca FIM Long Track U23 World Cup, który sięgnął po złoto w fenomenalnym stylu.
Srebrny krążek przypadł Mathiasowi Trésarrieu, który daje wyraźnie sygnały, iż chce iść ślady swojego ojca i wuja, dorzucając medal mistrzostw świata do bogatej rodzinnej kolekcji. Niewiarygodna historia przydarzyła się brązowemu medaliście – Théo Ugoni, który w niedzielnym turnieju pełnił rolę rezerwowego.
Théo wykorzystał szansę jaka przytrafiła mu się po karambolu w wyścigu szóstym. Po biegu tym do dalszej jazdy nie byli zdolni jego rodacy – Steven Labouyrie oraz Thomas Valladon. Młody Francuz w związku z tym, że już na samym początku zmagań „wypadło” aż dwóch zawodników, mógł odjechać pięć biegów, w których zaprezentował kapitalną formę. Ugoni w rundzie zasadniczej uzbierał 15 punktów, dzięki którym bezpośrednio awansował do finału, a w nim jak już wiemy sięgnął po brązowy medal mistrzostw.
Karambol w szóstym biegu
Do nieprzyjemnej sytuacji doszło w biegu szóstym. Na pierwszym łuku motocyklami szczepili się miejscowi faworyci Indywidualnych Mistrzostw Świata U23 – Steven Labouyrie oraz Thomas Valladon. Oboje mieli za sobą dobry występ w swoich pierwszych gonitwach i żaden z nich nie zamierzał odpuszczać w kolejnych biegach. Niestety, gdy jeden poszerzał swój tor jazdy, a drugi zawężał doszło do kontaktu, który zakończył się wjechaniem z sporym impetem w dmuchaną bandę obydwu rajderów.
Thomas po dłuższym czasie wstał i udał się do parkingu o własnych siłach, jednak więcej już go nie zobaczyliśmy na torze. W powtórce biegu został wykluczony za przekroczenie czasu, a z późniejszej rywalizacji się wycofał.
Znacznie gorzej miała się sytuacja z jego rodakiem. Steven Labouyrie tor w Morizès opuścił w karetce. Z późniejszych informacji, jakie zawodnik przekazał za pośrednictwem mediów społecznościowych dowiedzieliśmy się, iż nie obeszło się bez złamań. Francuz doznał złamania z przemieszczeniem kostki u prawej nogi i czeka teraz na operację.
Czech Mistrzem Świata
FIM Long Track U23 World Cup zostało odjechane przy okazji ostatniej rundy Indywidualnych Mistrzostw Świata we flat tracku. Ostatnią – piątą rundę cyklu GP zwyciężył coraz lepiej radzący sobie Amerykanin – Sammy Halbert. „Jankes” bardzo dobrze się spasował z nawierzchnią w Morizès, dzięki czemu tylko raz przyjechał do mety za czyimiś plecami w rundzie zasadniczej.
Cały cykl mistrzostw zwyciężył Ervin Krajčovič. Czech sztuki tej dokonał nie wygrywając żadnego z turniejów GP. Trzykrotnie meldował się na podium – dwa razy na drugim stopniu i raz na trzecim miejscu. Kluczem do jego sukcesu była wyrównana forma w każdej z rund, co pozwoliło mu na zbudowanie bezpiecznej przewagi nad swoimi rywalami.
Warto również zaznaczyć, że w cyklu mieliśmy i polski akcent. W dwóch z pięciu turniejów wystąpił Łukasz Bujniewicz. Nasz reprezentant zgromadził na swoim koncie 15 punktów co w ogólnym rozrachunku dało mu dwudziestą pozycję.
Wyniki FIM Long Track U23 World Cup w Morizès:
1. Steven Goret (Francja) (4,4,4,4,4) 20 + 1. miejsce w FINALE
2. Mathias Trésarrieu (Francja) (3,4,4,4,3) 18 + 2. miejsce w FINALE
3. Théo Ugoni (Francja) (4,3,2,3,3) 15 + 3. miejsce w FINALE
4. William Kruit (Holandia) (2,3,3,3,4) 15 + 1. miejsce w barażu + 4 miejsce w FINALE
5. Tino Bouin (Francja) (2,1,4,1,4) 12 + 2. miejsce w barażu + W w FINALE
————————————————————————–
6. Chad Wirtzfeld (Wielka Brytania) (2,2,2,1,3) 10 + 3. miejsce w barażu
7. Nigel Hummel (Holandia) (4,3,3,0,2) 12 + 4. miejsce w barażu
8. Louis Tebbe (Niemcy) (1,3,0,4,1) 9 + D w barażu
————————————————————————–
9. Timo Wachs (Niemcy) (1,W,2,3,2) 8
10. Mario Niedermeier (Niemcy) (3,2,W,2,1) 8
11. Topi Mustonen (Finlandia) (1,2,1,2,2) 8
12. Thomas Valladon (Francja) (4,M,-,NS,-) 4
13. Jeffrey Sijbesma (Holandia, lic. niemiecka) (0,1,1,2,0) 4
14. Steven Labouyrie (Francja) (3,U/-,-,-,NS) 3
15. Nynke Sijbesma (Holandia, lic. niemiecka) (0,1,0,1,0) 2
16. Lando Michaelis (Niemcy) (0,0,1,0,1) 2
Bieg po biegu:
1. Valladon, Niedermeier, Wirtzfeld, Tebbe, Michaelis
2. Goret, Trésarrieu, Bouin, Mustonen, N.Sijbesma
3. Hummel, Labouyrie, Kruit, Wachs, J.Sijbesma
4. Trésarrieu, Tebbe, Niedermeier, N.Sijbesma, Wachs (W)
5. Goret, Kruit, Wirtzfeld, Bouin, Michaelis
6. Ugoni (Labouyrie U/-), Hummel, Mustonen, J.Sijbesma, Valladon (M)
7. Goret, Ugoni, Wirtzfeld, J.Sijbesma, N.Sijbesma
8. Bouin, Kruit, Wachs, Mustonen, Tebbe
9. Trésarrieu, Hummel, Ugoni, Michaelis, Niedermeier (W)
10. Goret, Kruit, Niedermeier, Bouin, Hummel
11. Tebbe, Ugoni, J.Sijbesma, N.Sijbesma, Michaelis
12. Trésarrieu, Wachs, Mustonen, Wirtzfeld, Valladon (NS)
13. Bouin, Ugoni, Mustonen, Michaelis, Labouyrie (NS)
14. Kruit, Wirtzfeld, Hummel, Tebbe, N.Sijbesma
15. Goret, Trésarrieu, Wachs, Niedermeier, J.Sijbesma
Baraż. Kruit, Bouin, Wirtzfeld, Hummel, Tebbe (D)
FINAŁ. Goret, Trésarrieu, Ugoni, Kruit, Bouin (W)
źródło: inf. własna
Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News
Obserwuj nas!