Ultrapur Start Gniezno zdecydował się na niecodzienny angaż. Gnieźnianie ogłosili zatrudnienie brytyjskiego żużlowca. Kyle Howarth ma przed sobą ciężkie zadanie, aby przebić się do składu.
Ultrapur Start Gniezno zdecydował się na angaż zawodnika, którego niewielu łączyłoby z polskimi rozgrywkami. Choć Kyle Howarth miał już dwie próby, ponieważ podpisywał kontrakt z Kolejarzem Opole (2015) oraz Stalą Rzeszów (2018) to nigdy nie udało mu się zadebiutować w rozgrywkach ligowych. Podkreślam słowo rozgrywkach, ponieważ wieloletni kapitan Sheffield Tigers miał okazje do pojedynczych startów na polskich torach.
Kyle Howarth i jego przygoda z IMŚJ
Howarth zanim zaczął swoją przygodę z klasycznym żużlem, jako nastolatek startował w grasstracku oraz na motocrossie. Ostatecznie zdecydował się na spróbowanie swoich sił w klasycznej odmianie speedway’a. Znalazł miejsce w rezerwach Scunthorpe Scorpions – Scunthorpe Saints i od 2009 roku regularnie rywalizuje na brytyjskich torach. W latach 2011-12 zdobywał on juniorskie mistrzostwo stanu Queensland (Australia). Jednakże dopiero sezon 2013 sprawił, że ujrzeliśmy Howartha w walce o młodzieżowy czempionat świata.
Howarth był rezerwowym cyklu. Ostatecznie otrzymał on dwie „dzikie karty” – na zawody w Pile oraz Berwick. Kyle zawody na polskiej ziemi zakończył z jednym punktem w pięciu startach. Brytyjczyk pokonał jedynie Mikkela Becha Jensena, wyprzedzając go na dystansie. Kolejne starty były o wiele trudniejsze, a w jednym z biegów odpuścił ściganie tuż po zwolnieniu taśmy. Wszystko przez problem sprzętowy młodego żużlowca. O wiele lepiej Howarth zaprezentował się w Berwick. Już w swoim pierwszym starcie, Kyle Howarth pokonał Andrzeja Lebiediewa oraz Bartosza Zmarzlika. Oczywiście wykorzystał on swoją największą broń – moment startowy. Dzięki niej pokonał również późniejszego zwycięzcę cyklu – Patryka Dudka. Ostatecznie Kyle Howarth zdobył dziesięć punktów i zajął piąte miejsce. W ramach ciekawostki – drugą „dziką kartę” na Shelfield Park otrzymał Adam Ellis.
Były żużlowiec Belle Vue Aces nie miał zbyt wielu okazji do jazdy nad Wisłą. Jak wiadomo – Kolejarz Opole nie wystartował w sezonie 2015, więc Howarth stracił możliwość jazdy. W 2017 roku był blisko sfinalizowania umowy z notabene… Startem Gniezno. Rok później został zakontraktowany przez rzeszowską Stal, ale zbyt szeroka kadra uniemożliwiła mu walkę o skład. Jego ostatni występ miał miejsce w Bydgoszczy. Wystartował wówczas w Międzynarodowych Mistrzostwach tegoż miasta. Od 2019 roku próżno szukać jakichkolwiek startów tego zawodnika.
Utarł nosa Lambertowi
Przenieśmy się do Wielkiej Brytanii, gdzie Kyle Howarth wielokrotnie walczył o miano najlepszego młodzieżowca w kraju. Nie da się ukryć, że przez pewien czas brakowało mu szczęścia. Wpierw w 2012 zajął trzecie miejsce, przegrywając z Joe Hainsem i Tomem Perry’m. Rok później zabrakło naprawdę niewiele. Ostatecznie Howarth musiał się zadowolić srebrnym medalem, ustępując jedynie Robertowi Branfordowi. Kiedy w sezonie 2015 zapowiadało się na to, że Robert Lambert dopnie swego i zostanie nowym mistrzem Wielkiej Brytanii do 21. roku życia. Zawodnik z King’s Lynn nie zaznał porażki w fazie zasadniczej turnieju. Howarth przegrał jeden bieg – właśnie z Lambertem. W finale zobaczyliśmy naprawdę niesamowitą rywalizacje o złoty medal. Pomimo świetnego startu, przyszły uczestnik cyklu Speedway Grand Prix stracił prowadzenie na drugim łuku. Howarth przeprowadził naprawdę pewny siebie atak, uciekając rywalowi. Przypieczętował on swoją karierę młodzieżowca złotym medalem.
Mniej szczęścia miał on w mistrzostwach seniorskich. Dotychczas nie zdobył żadnego medalu, a tegoroczne IM Wielkiej Brytanii zakończył na dalekim 12 miejscu. Jego najlepszym rezultatem jest zdobycie piątego miejsca.
Bohater Sheffield Tigers
Sheffield Tigers to bardzo ważny klub w karierze Kyle’a Howartha. Brytyjczyk zdecydował, że od sezonu 2016 reprezentować będzie dwa zespoły – Wolverhamton Wolves (Premiership) oraz właśnie drużynę z Owlerton Stadium. Z Tigers zdołał on wygrać SGB Championship (2017), dwukrotnie zdobył złoty medal Mistrzostw Par w SGB Championship (2017, 2018). Kiedy podjęto decyzję o przeniesieniu się do Premiership, Howarth zrezygnował z jazdy w barwach Wolverhampton Wolves. Od tego czasu, jako kapitan zespołu prowadzonego przez Simona Steada, zdobył Puchar Ligi w 2022 roku oraz Mistrzostwo SGB Premiership w 2023 roku.
Jaki wkład w to mistrzostwo miał Howarth? Spory. Z uwagi na zmieniające się CMA brytyjskiego żużlowca, miał on możliwość jazdy pod numerem rezerwowym. Przyczyniło się to do sporej ilości punktów na rzecz jego zespołu, ale sezon kończył on z drugim numerem startowym. Jest on na tyle ważny, że to właśnie w ósmym biegu można często powalczyć o odrobienie strat. Dlaczego? Ponieważ w tym biegu nie można dokonać rezerwy taktycznej. Ostateczny wynik Kyle’a w SGB Premiership to 1,72. Zdecydowanie najlepiej spisywał się podczas meczów rozgrywanych na Owlerton Stadium. Domowy rezultat wynosi bowiem 1,98. W SGB Championship reprezentował on barwy Plymouth Gladiators. Sezon zakończył z średnią biegową na poziomie 2,00.
Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News
Obserwuj nas!