⨉
⨉
  • O serwisie
  • Współpraca i reklama
  • Autorzy
  • Kontakt
  • Regulamin serwisu
  • Dołącz do speedwaynews.pl
  • Zaloguj się
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
F1 speedwaynews speedway
  • Reprezentacja
  • Juniorzy
  • PGE Ekstraliga
    • Składy
    • Terminarz i wyniki
    • Statystyki
  • Ekstraliga U24
    • Składy
    • Terminarz i wyniki
  • Metalkas 2. Ekstraliga
    • Składy 
    • Terminarz i wyniki
    • Statystyki
  • Krajowa Liga Żużlowa
    • Składy
    • Terminarz i wyniki
    • Statystyki
  • SGP / DPŚ / SON
    • TERMINARZ/WYNIKI SGP
    • TERMINARZ/WYNIKI SON
  • SGP 2
    • TERMINARZ/WYNIKI SGP 2
  • TERMINARZ/WYNIKI SEC
    • SEC
  • Inne kraje
    • Anglia
    • Szwecja
    • Dania
    • Rosja
    • Czechy
    • Niemcy
    • Francja
    • Australia
    • Inne
  • Pozostałe turnieje
  • Mini żużel/250cc
  • Inne odmiany żużla
  • Speedrower
  • Detektor Krytyka
  • Formuła 1
  • Relacje LIVE
Planowana relacja
Betard Sparta Wrocław Logo
0:0
../../../wp-content/uploads/2021/12/obraz_2025-02-04_080959581.png Logo
26.06.2026 20:30
Planowana relacja
PRES Grupa Deweloperska Toruń Logo
0:0
../../../wp-content/uploads/2022/04/wlokniarz-czestochowa.png Logo
26.06.2026 18:00
Planowana relacja
INNPRO ROW Rybnik Logo
0:0
../../../wp-content/uploads/2021/12/nowe-logo-orzel-przezroczyste.png Logo
25.06.2026 19:00
Planowana relacja
 Logo 7. runda Pucharu GKSŻ 500R w Bydgoszczy
24.06.2026 17:30
Planowana relacja
 Logo Eliminacje MMPPK w Gdańsku
24.06.2026 17:00
Zakończona
Betard Sparta Wrocław Logo
51:39
../../../wp-content/uploads/2022/04/stal-gorzow.png Logo
23.06.2026 19:00
Zakończona
 Logo 3. runda Indywidualnego Pucharu Ekstraligi 500R w Gorzowie
22.06.2026 17:00
Zakończona
 Logo 4. runda Indywidualnego Pucharu Ekstraligi U17 w Toruniu
22.06.2026 17:00
Zakończona
PRES Grupa Deweloperska Toruń Logo
61:29
../../../wp-content/uploads/2021/12/motor.webp Logo
21.06.2026 19:20
Zakończona
Stelmet Falubaz Zielona Góra Logo
47:43
../../../wp-content/uploads/2022/04/betard-sparta-wroclaw.png Logo
21.06.2026 17:00
Zakończona
Śląsk Świętochłowice Logo
50:40
../../../wp-content/uploads/2021/12/gniezno.png Logo
21.06.2026 15:45
nie-wiedzial-czy-wroci-na-tor-franky-zorn-szczerze-o-swoich-decyzjach-wywiad
nie-wiedzial-czy-wroci-na-tor-franky-zorn-szczerze-o-swoich-decyzjach-wywiad
Strona główna » Nie wiedział, czy wróci na tor. Franky Zorn szczerze o swoich decyzjach (wywiad)

Sport żużlowy. Nie wiedział, czy wróci na tor. Franky Zorn szczerze o swoich decyzjach (wywiad)

  • Inne
  • Inne kraje
  • Inne odmiany żużla
  • Pozostałe turnieje
  • Wywiadownia
11 stycznia 2023 Ten artykuł przeczytasz w 14 minut

Damian Kuczyński

Nie wiedział, czy wróci na tor. Franky Zorn szczerze o swoich decyzjach (wywiad)

Tego zawodnika przedstawiać nie trzeba. Nawet jeśli ktoś nie interesuje się ice speedwayem, nazwisko Zorn nie jest mu obce. Przy okazji rozpoczęcia lodowego sezonu w Europie, porozmawialiśmy z Frankym o jego karierze. Zapraszamy do przeczytania wywiadu.

Indywidualny Mistrz Europy z 2008 roku na torze w Sanoku, medalista mistrzostw świata drużynowych i indywidualnych. Franky Zorn to nie tylko utytułowany ice racer, ale również jedna z niekwestionowanych ikon lodowej odmiany speedwaya. W miniony weekend szwedzka Superliga zainaugurowała europejskie rozgrywki. Tam 52 letni zawodnik rozpoczął z wysokiego C. 16 punktów w Östersund i 14 w Strömsund. Po tym drugim turnieju zadaliśmy Austriakowi kilka pytań. Zachęcamy do lektury.


UWAGA!
Rozmowa została przeprowadzona przed potwornym wypadkiem, który Franky zanotował dzień później w Örnsköldsvik. Więcej info TUTAJ.

Damian Kuczyński (speedwaynews.pl): – Franky, poprzedni sezon nie był dla ciebie szczęśliwy i zmagałeś się z wieloma problemami. Widząc ciebie teraz uśmiechniętego i w tak dobrej formie, to bardzo budujące.

Franz Zorn (reprezentant Austrii w ice speedwayu, zawodnik Strömsunds MC): – Jakby to ująć… Kolejny sezon więcej (śmiech). W zeszłym roku miałem strasznie dużo pecha. Brałem udział m.in. w fatalnym w skutkach wypadku w Polsce.

– Pamiętam to zdarzenie. Wszystko działo się podczas Indywidualnych Mistrzostw Europy i nie kryłeś wówczas złości. Trudno się z resztą dziwić…

– Tak, to było właśnie podczas tych zawodów w Sanoku. Było to totalne nieszczęście, doznałem złamania i miałem duży problem z plecami. Niewiele brakło do tego, abym jeździł na wózku inwalidzkim. Po operacji nie było już na szczęście aż tak źle.

Wypadki i karambole nie oszczędzały Franky’ego w ubiegłym sezonie…

– Ale z tego co pamiętam, później znów zaliczyłeś kolejną wizytę w szpitalu.

– Dokładnie. Niedługo po zabiegu, musiałem poddać się operacji prawego kolana. Ponownie więc musiałem przebywać w szpitalu. Po tym wszystkim zastanawiałem się, czy już wszystko będzie „okej”. Wówczas zadałem sobie pytanie, co najlepiej teraz zrobić. Codziennie robiłem wszystko, by jak najlepiej przejść okres rekonwalescencji, uprawiałem gimnastykę, a gdy kości były już ze sobą odpowiednio zrośnięte, zacząłem intensywniejsze treningi.

– Jak one wyglądały?

– Treningi trwają tak naprawdę od lipca, aż do teraz. Na początku odbywałem trochę jazd szosowych, następnie wziąłem udział w zawodach wyścigów ulicznych. Jedne nawet wygrałem. Natomiast to wszystko odbywało się na asfalcie, a jak wiesz, asfalt jest płaski i równy. Ice speedway odbywa się na lodzie, a jak można było zaobserwować chociażby w Strömsund, tor robi się trochę „dziurawy” i wyboisty. Nie jest to dobre ani dla moich pleców, ani dla głowy.

– Ale jesteś tu teraz, bo rozmawiamy po zawodach, które w twoim wykonaniu były znakomite.

– Na początku powiedziałem sobie, że muszę przyjechać do Szwecji, żeby sprawdzić, jak po tej przerwie i po tym wszystkim co przeszedłem, czuję się na motocyklu jeżdżąc po lodzie. Te dziury w torze są właśnie kluczowe. Wtedy mogłem odpowiedzieć sobie pytanie, czy ten sezon jest dla mnie, czy też nie.

– Czyli stwierdziłeś, że jest.

– Zadzwoniłem do Strömsund, włodarze klubu powiedzieli „Franky jesteś zawsze mile widziany”. Przyjechałem, potrenowałem na torze, na jeziorze i lód okazał się idealny. W trakcie dwóch i pół tygodnia odbyłem siedem treningów na motocyklu, jeżdżąc po zamarzniętych taflach. Jak teraz widzisz, jest bardzo dobrze, a ja również czuję się świetnie.

Dyspozycja, jaką prezentował Austriak w trakcie pierwszych rund ligi szwedzkiej budziła podziw.

– To dobrze, można spokojnie stwierdzić, że Franky Zorn kontynuuje karierę w ice speedwayu.

– Tak, definitywnie tak! (śmiech)

– Przed tobą start w kolejnych Indywidualnych Mistrzostwach Świata. Jak pokazują jednak ostatnie informacje, Grand Prix składać się będzie tylko i wyłącznie z jednego dwudniowego turnieju w Inzell…

– To jest bardzo smutne. Mamy naprawdę trudny czas i takie decyzje są tego efektem. Czas strasznej wojny. Natomiast wiesz… to nie tak, że wszyscy Rosjanie są źli, czy wszyscy ludzie ze wschodu. Najgorsza rzecz, że mamy w ogóle wojnę teraz, w tym czasie, kiedy powinno być wszystko normalnie. W tych dobrych czasach, musimy mierzyć się ze straszną wojną. Dlaczego? Cierpią na tym dzieci. One chciałyby uprawiać różne sporty, a nie mogą piąć się dalej na arenie międzynarodowej. Politycy rosyjscy to najgorsza rzecz obecnie. Nie potrafię na to znaleźć słów. W takim czasie jak 2022, czy 2023 musimy mierzyć się z wojną. To chore.

– Widziałem, że ogłaszałeś w mediach społecznościowych jakieś wydarzenie w swoim kraju związane z ice speedwayem. Powiesz coś więcej o tym evencie?

– Mamy teraz nową imprezę w Austrii, to prawda. Nazywa się ona Ice Challenge. Będzie to ice racing połączony z wyścigami samochodowymi, czy też motocrossowymi. Jeśli chodzi stricte o nasz ulubiony ice speedway, prawdopodobnie zjawi się 6-8 zawodników. Będzie to w formie „show”, a nie oficjalnych zawodów. Impreza potrwa cały dzień i będzie to wspaniała okazja do poznania, czym jest ta dyscyplina dla wszystkich okolicznych mieszkańców.

– Musi jednak być odpowiednia temperatura, bo wszystko odbywać się będzie – jak rozumiem – na otwartej przestrzeni?

– Czekamy cały czas na pogodę. Na tę chwilę w Austrii wszystko jest zielone i warunki nie sprzyjają organizacji takiego wydarzenia. Natomiast w kolejnym tygodniu powinno zacząć się zmieniać i oczekujemy nadejścia zimowych warunków.

Zorn bardzo chce, aby szersza grupa kibiców w jego kraju zobaczyła, czym jest jazda na kolcach po lodzie. To najlepszy sposób na promowanie dyscypliny.

– Co z zawodami w Weissenbach i Sankt Johann? Czy zobaczymy wreszcie prawdziwe turnieje ice speedwaya w Austrii?

– W Weissenbach planują organizację zawodów w innym terminie. Wszystko zależne od tego, kiedy uda się wytworzyć lód. To samo dotyczy Sankt Johann, gdzie również czekają na nadejście minusowych temperatur. Jeśli warunki tylko pozwolą, imprezy się odbędą.

– W zeszłym roku wraz z twoim sponsorem, czyli Red Bull, zrobiliście fantastyczne show z mistrzem świata Formuły 1, Maxem Verstappenem. Jak teraz wygląda wasza kooperacja?

– Tak, współpracujemy cały czas i kolejnym owocem tej współpracy ma być tzw. „GP Ice Race”. W zeszłym roku zrobiliśmy taki mały wstęp razem z Maxem Verstappenem. Natomiast było to tylko takie „show” dla mediów. Wszystko przez COVID i ograniczenia z nim związane. W tym roku wszystko ma być już oficjalne. Spodziewamy się w Zell am See około 20 tysięcy widzów. Będą wyścigi samochodów seryjnych, rajdowych. Planujemy również „show” z KTM Moto GP. Przygotowałem opony z kolcami dla motocykli z Moto GP. Zamiary są naprawdę duże, ale również w tym przypadku czekamy na nadejście lodu. Wstępny termin to 28 stycznia.

Połączenie F1 z ice racingiem było czymś, co wpłynęło znakomicie na reklamę lodowej odmiany speedwaya.

– Tego samego dnia odbędzie się Runda Kwalifikacyjna do IMŚ w ice speedwayu.

– Tak, to jest w tym samym terminie. Więc jeśli nasze GP Ice Race dojdzie do skutku, będę musiał liczyć na „dziką kartę” na Indywidualne Mistrzostwa Świata w ice speedwayu, ze względu na brak możliwości startu w eliminacjach.

– Dziękuję Franky za rozmowę i życzę powodzenia w organizacji imprez i twoich startach na torze.

– Dziękuję również i do zobaczenia!

Źródło: inf. własna

Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News

Obserwuj nas!
  • Tagi
  • Austria
  • Bockarna Böllnäs
  • European Ice Speedway Championship
  • FIM Ice Speedway Gladiators World Championship
  • Franz Zorn
  • Hans Weber
  • Ice Racing
  • ice speedway
  • Inn Isar Racing
  • Kallehov (Örnsköldsvik)
  • Martin Haarahiltunen
  • Niclas Svensson
  • ÖMK Rundbana
  • SMK Gävle
  • Speedway Sankt Johann

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

Ciąg dalszy afery z zanieczyszczonym metanolem. Są kolejne szczegóły

Sport żużlowy. Ciąg dalszy afery z zanieczyszczonym metanolem. Są kolejne szczegóły

Przemek Krukowski

  • Inne odmiany żużla
13 kwietnia 2026

Ciąg dalszy afery z zanieczyszczonym metanolem. Na jaw wychodzą kolejne informacje w tej sprawie.

Zanieczyszczony metanol. Anulowano rozegrane wyścigi!

Żużel - Zanieczyszczony metanol. Anulowano rozegrane wyścigi!

Przemek Krukowski

  • Inne odmiany żużla
12 kwietnia 2026

Do szokującej sytuacji doszło w trakcie niedzielnych zawodów w Heerenveen. Przeprowadzone badania wykazały zanieczyszczony metanol.

Mamy nowego Mistrza Świata! Zacięta walka do ostatniego wyścigu

Żużel - Mamy nowego Mistrza Świata! Zacięta walka do ostatniego wyścigu

Przemek Krukowski

  • Inne odmiany żużla
11 kwietnia 2026

To była niesamowita walka o złoty medal tegorocznej edycji lodowego Grand Prix. O wszystkim zadecydował ostatni wyścig.

Po 6 latach wraca legendarny turniej! Znamy składy

Żużel - Po 6 latach wraca legendarny turniej! Znamy składy

Przemek Krukowski

  • Inne odmiany żużla
11 kwietnia 2026

W niedzielę oficjalnie dobiegnie końca lodowy sezon 2026. Jego zwieńczeniem będą Drużynowe Mistrzostwa Świata, wracające po sześciu latach nieobecności. Poznaliśmy składy na to arcyciekawie zapowiadające się wydarzenie.

Fatalny wypadek w Holandii. Źle to wyglądało (WIDEO)

Żużel - Fatalny wypadek w Holandii. Źle to wyglądało (WIDEO)

Przemek Krukowski

  • Inne
11 kwietnia 2026

Do bardzo groźnego w skutkach zdarzenia doszło podczas piątkowych (10 kwietnia) zawodów w Holandii. W poniższym tekście dostępne jest nagranie tego wypadku.

Kuriozalne sceny w finale! Zawodnik gospodarzy wygrywa

Żużel. Kuriozalne sceny w finale! Zawodnik gospodarzy wygrywa

Przemek Krukowski

  • Inne
11 kwietnia 2026

Za nami pierwszy dzień ścigania w Heerenveen. W piątek rywalizacja toczyła się w ramach Pucharu Roelofa Thijsa.

Dramat Mistrza Świata. Decyzja zapadła

Sport żużlowy. Dramat Mistrza Świata. Decyzja zapadła

Przemek Krukowski

  • Inne odmiany żużla
10 kwietnia 2026

Do ostatnich chwil ważyły się losy startu Martina Haarahiltunena w finałowej rundzie Indywidualnych Mistrzostw Świata w ice speedway'u. Poznaliśmy ostateczną decyzję Szweda.

Zaskakująca decyzja organizatorów. Poznaliśmy listę startową

Żużel: Zaskakująca decyzja organizatorów. Poznaliśmy listę startową

Przemek Krukowski

  • Inne odmiany żużla
9 kwietnia 2026

W najbliższą sobotę 11 kwietnia w holenderskim Heerenveen odbędzie się finałowy turniej Indywidualnych Mistrzostw Świata w ice speedway'u. Poznaliśmy już listę startową. Organizatorzy podjęli zaskakującą decyzję.

Kolejna groźna kontuzja. Zawodnika czeka operacja

Żużel: Kolejna groźna kontuzja. Zawodnika czeka operacja

Przemek Krukowski

  • Inne odmiany żużla
19 marca 2026

Podczas biegu finałowego drugiej rundy Indywidualnych Mistrzostw Świata w ice speedway'u doszło do groźnie wyglądającej kraksy. Po tym zdarzeniu jeden z zawodników nie był w stanie, aby wyjechać do powtórki tego wyścigu. Poznaliśmy szczegóły odnośnie jego stanu zdrowia.

Dwa fatalne wypadki. Niesamowity dreszczowiec w Inzell (WIDEO)

Sport żużlowy. Dwa fatalne wypadki. Niesamowity dreszczowiec w Inzell (WIDEO)

Przemek Krukowski

  • Inne odmiany żużla
15 marca 2026

W niedzielne popołudnie rozegrano w Inzell drugą rundę Indywidualnych Mistrzostw Świata w ice speedway'i. Podczas zawodów doszło do dwóch groźnie wyglądających upadków.

Galeria

Światowe gwiazdy musiały się ratować. Wielkie emocje (galeria)


23 czerwca 2026, zdjęć: 0

Światowe gwiazdy musiały się ratować. Wielkie emocje (galeria)

Idealny powrót na domowy tor. Wychowanek Stali Gorzów wygrywa


15 czerwca 2026, zdjęć: 0

Idealny powrót na domowy tor. Wychowanek Stali Gorzów wygrywa

Skupień i Nycz startowali w Niemczech. Ogromny puchar za wygraną


26 maja 2026, zdjęć: 0

Skupień i Nycz startowali w Niemczech. Ogromny puchar za wygraną

Awans nie dla Zengoty. Piekielnie szybki Michelsen (galeria)


17 maja 2026, zdjęć: 0

Awans nie dla Zengoty. Piekielnie szybki Michelsen (galeria)

Zobacz wszystkie galerie

Patronat medialny - zawodnicy

  • Adam Bednář

  • Mateusz Bartkowiak

  • Wiktor Lampart

  • Krystian Pieszczek

  • Michał Knapp

  • Mateusz Cierniak

  • Tobiasz Musielak

Urodziny obchodzą dziś

  • Światowe gwiazdy musiały się ratować. Wielkie emocje (galeria)

    Jakub Jamróg

    24.06.1991r. (35l.)
  • Światowe gwiazdy musiały się ratować. Wielkie emocje (galeria)

    Kacper Kłosok

    24.06.2003r. (23l.)
  • Maximilian Belsing

    24.06.2003r. (23l.)

PGE EKSTRALIGA

Drużyny M PKT B +/-
Fogo Unia Leszno 9 14 2 54
Krono-Plast Włókniarz Częstochowa 9 0 0 -184
Betard Sparta Wrocław 9 14 2 52
Stelmet Falubaz Zielona Góra 9 4 0 -96
Bayersystem GKM Grudziądz 9 14 1 48
Gezet Stal Gorzów 9 10 1 24
Orlen Oil Motor Lublin 9 11 1 58
PRES Grupa Deweloperska Toruń 9 13 1 44

METALKAS 2. EKSTRALIGA

Drużyny M PKT B +/-
Moonfin Magnus Ostrów Wielkopolski 9 8 2 -13
Hunters PSŻ Poznań 9 14 1 27
ZKS Stal Rzeszów 9 7 0 -9
H.Skrzydlewska Orzeł Łódź 9 11 1 -32
Polonia Piła 9 7 1 -108
INNPRO ROW Rybnik 9 9 1 13
Abramczyk Polonia Bydgoszcz 9 20 2 165
Cellfast Wilki Krosno 9 4 0 -43

KRAJOWA LIGA ŻUŻLOWA

Drużyny M PKT B +/-
Speedway Kraków 8 7 1 -41
OK Kolejarz Opole 6 7 0 5
Śląsk Świętochłowice 7 4 0 -54
Lokomotiv Daugavpils 7 5 0 -28
Ultrapur Omega Gniezno 8 13 2 39
Trans MF Landshut Devils 7 6 0 4
Wybrzeże Gdańsk 9 16 3 75

PARTNERZY

PARTNERZY

PARTNERZY

SpeedwayNews Logo

Wydawca:
IBO Media Dagmara Starzec
32-015 Stanisławice 318
e-mail: [email protected]

  • Kontakt z redakcją
  • Dołącz do speedwaynews.pl
  • Pokaż się u nas
  • Regulamin
  • Polityka Prywatności
  • Informacje o RODO
  • Zarejestruj się
  • O serwisie
  • Galerie zdjęć

2025 © speedwaynews.pl - Wszelkie prawa autorskie wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie informacji i tekstów zabronione

Na portalu speedwaynews.pl używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
Ustawienia plików cookiesZgadzam się
Zarządzaj polityką cookies

Polityka prywatności

Serwis speedwaynews.pl zaktualizował swój Regulamin i Politykę prywatności w związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE (RODO).

W związku z powyższym chcielibyśmy poinformować Cię o kilku istotnych informacjach związanych z przetwarzaniem Twoich danych. Pod adresem Informacje o RODO dowiesz się więcej na temat sposobu gromadzenia, wykorzystywania i udostępniania danych przez nasz serwis. Prosimy zapoznaj się z opisanymi zasadami i zaakceptuj je poprzez zaznaczenie pola „zgadzam się”. Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.
Wymagane
Always Enabled
Nie wymagane
SAVE & ACCEPT