Młodzież wkracza w „dorosły” speedway. Zapraszamy na trzecią część naszego przeglądu. Te nazwiska warto zapamiętać.
Dante Johansson
16-letni Szwed dotychczas rywalizował na motocyklach o pojemności 250cc. Teraz kończy pewien etap w swojej karierze i przenosi się na 500-tki. Na sezon 2024 podpisał we własnym kraju kontrakty na obydwu poziomach rozgrywkowych. W Bauhaus-Ligan reprezentować będzie Rospiggarnę Hallstavik, zaś w Allsvenskan Valsarnę Hagfors.
Na arenie międzynarodowej Dante pojawił się w 2022 roku przy okazji Indywidualnych Mistrzostw Europy. Wtedy jego przygoda z tymi zmaganiami w Libercu zakończyła się na etapie półfinału. W ubiegłym roku wynik ten poprawił kwalifikując się na obiekcie w Rydze do finału. Ponadto występował w SGP 3 i był członkiem kadry narodowej, z którą wywalczył brązowy medal. Jako jeden z kilku otrzymał szansę pokazania swych umiejętności Speedway Ekstraliga Camp. W Toruniu podczas turnieju pocieszenia uplasował się na drugim miejscu.
Johansson miał też szerokie pole do popisu w dedykowanych rozgrywkach w Szwecji. Tam mógł rywalizować między innymi z Mikkelem Andersenem, Williamem Cairnsem, Villadsem Pedersenem czy Rasmusem Karlssonem, czyli światową czołówką klasy 250cc. Przywdziewając barwy Rospiggarny w jedenastu takich rundach wykręcił bardzo wysoką piątą średnią 2,379 pkt./bieg. Złożyło się na to 138 punktów na przestrzeni 58 odjechanych biegów.
Alfred Åberg
Kolejny reprezentant Trzech Koron, który w 2024 roku wkroczy w „żużlową dorosłość”. On także jest już zabezpieczony, parafując umowę w Allsvenskan z Masarną Avesta. Podobnie jak większość ma za sobą przetarcie na 250-tkach, jednak nie jest ono tak długie. Dopiero w minionym sezonie pojawił się w zawodach rangi FIM i FIM Europe biorąc udział w Mistrzostwach Europy i Świata (250cc). Lepiej będzie mimo wszystko wspominać SGP 3, gdzie zdołał dostać się do finału i zająć w nim trzynastą pozycję.
Znakomicie za to pokazał się na toruńskiej Motoarenie podczas 2. edycji Speedway Ekstraliga Camp. Podczas pierwszego dnia zawodów z dorobkiem 13 punktów uplasował się na drugim miejscu, zaś drugiego dnia wywalczył 10 „oczek”, co w końcowym rozrachunku dało mu to szóstą lokatę, a piątą w całej klasyfikacji generalnej. Jeśli chodzi o narodowe rozgrywki 250cc to znalazł się w dziesiątce najskuteczniejszych ze średnią 1,882 pkt./bieg, zdobywając łącznie 64 punkty.
Oskar Kręglicki
Urodził się 15 lipca 2009 roku co ciekawe w Lublinie. Swoją przygodę z „czarnym sportem” rozpoczął od występów na mini żużlu w szkółce UKS Speedway Rędziny. Już w tej odmianie speedway’a zaczął osiągać sukcesy, zdobywając srebrny medal Drużynowych Mistrzostw Polski. W 2022 roku wywalczył brązowy medal Pucharu Polski Par Klubowych oraz otarł się o medal Indywidualnych Mistrzostw Polski zajmując czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej. Ma też za sobą udział w Indywidualnych Mistrzostwach Europy 125cc w Pardubicach.
Tuż przed startem sezonu 2023 Oskar pozytywnie przebrnął egzamin na licencję, dzięki czemu rozpoczął rywalizację w klasie 250cc. Tym razem już jako wychowanek Wilków Krosno, wiążąc się z tym klubem długoterminową umową, na mocy której otrzymał najwyższej klasy sprzęt. Na pierwsze rezultaty nie trzeba było długo czekać. Wraz z „Watahą” zakończył zmagania w Drużynowym Pucharze Ekstraligi z historycznym brązowym krążkiem. W szóstej rundzie tych zmagań pod Jasną Górą dokonał rzeczy niezwykłej zdobywając komplet punktów (9+3).
W tym roku zawodnik będzie obchodzić piętnaste urodziny, dlatego niewykluczone, że w trakcie sezonu przystąpi do egzaminu na licencję „Ż”. Nim jednak do tego dojdzie najpewniej kibice będą mogli go jeszcze obserwować na 250-tkach, gdzie z pewnością nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.
Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News
Obserwuj nas!