Młodzież wkracza w „dorosły” speedway. Zapraszamy na pierwszą część naszego przeglądu. Te nazwiska warto zapamiętać.
Krystian Gręda
Wychowanek Rawickiej Akademii Żużla swoje pierwsze kroki (jak większość) stawiał na mini żużlu. Krystian pochodzi z Gorzowa i w tej też szkółce, a dokładniej w Wawrowie, rozwijał swoje umiejętności. 1 czerwca 2019 zdał licencję na starty w oficjalnych zawodach, lecz nie w barwach Stali a Falubazu Zielona Góra. Z miejsca stał się jednym z dwóch historycznych mini żużlowych wychowanków „Myszki Miki”. W związku z tym, że egzamin był już w trakcie sezonu, zawodnik przystąpił do cyklu Indywidualnych Mistrzostw Polski dopiero w rundzie czwartej. Mimo to, ostatecznie w końcowej klasyfikacji generalnej zajął aż ósme miejsce. Taki wynik pokazał, jak dobrą postawę prezentował przez wszystkie poszczególne turnieje.
Jednak największym sukcesem tego młodego chłopaka w tej klasie jest brązowy medal Indywidualnych Mistrzostw Europy 125cc. Dokonał tego w 2021 roku podczas zmagań w ukraińskim Równem. Najpierw z dorobkiem 10 punktów po fazie grupowej awansował do półfinału, w którym linię mety przekroczył jako pierwszy. W finale natomiast musiał uznać wyższość złotego medalisty – Krzysztofa Harendarczyka oraz srebrnego – Romana Kapustina (reprezentant gospodarzy). Warto tutaj dodać, że zmagania na Ukrainie obserwowało aż 5 tysięcy kibiców!
W 2022 roku Krystian Gręda przesiadł się już na motocykle o pojemności 250cc i tutaj zdecydował się kontynuować karierę w Kolejarzu Rawicz. Podczas pierwszego sezonu łączył występy w Pucharze GKSŻ jako reprezentant „Niedźwiadków” ze startami we Włókniarzu Częstochowa. Tam z kolei został wypożyczony, by móc startować dodatkowo w Drużynowym Pucharze Ekstraligi. Wraz z „Lwami” zakończył te zmagania ze złotym medalem.
Z kolei w minionym sezonie 14-latek drużynowo był reprezentantem WTS Sparty Wrocław. W ekipie z Dolnego Śląska był najskuteczniejszy – łącznie zdobył 46 punktów w siedmiu występach, co przełożyło się na średnią 1,679 pkt./bieg, plasując go w klasyfikacji na piętnastym miejscu. W cyklu Pucharu GKSŻ z dorobkiem 122 „oczek” zajął piąte miejsce, dzięki czemu uzyskał nominację do Indywidualnych Mistrzostw Polski. Tutaj krajowy czempionat zakończył jako dziewiąty z 19 punktami. Krystian Gręda 10 kwietnia obchodzić będzie piętnaste urodziny, dlatego niewykluczone, że już od tego roku zobaczymy go na popularnych 500-tkach.
Stene Theo Pijper
Brytyjczyk to najmłodszy z synów Theo Pijpera – holenderskiego żużlowca. Tak, dokładnie, gdyż cała rodzina od lat mieszka już na stałe na Wyspach. Stene, podobnie jak jego starszy brat Ace i ojciec kontynuuje speedway’owe tradycje. 14-latek w 2023 roku, aby zmaksymalizować swój czas spędzony na torze i to w oficjalnych zawodach, łączył starty w dwóch klasach – 125 i 250cc.
W pierwszej z nich rywalizował w Indywidualnych Mistrzostwach Europy i Świata, rozegranych w Gdańsku. Pierwszego dnia zmagań o trofeum Starego Kontynentu uplasował się w swojej grupie na dziesiątym miejscu z dorobkiem 4 punktów. W jednym z wyścigów udało mu się przyjechać nie przed byle kim, bo Franciszkiem Szczyrbą. Z kolei drugiego dnia zawodów już o laur globu zajął trzynastą lokatę zdobywając 5 „oczek”.
Jako obiecujący i prosperujący na przyszłość zawodnik, otrzymał możliwość startu w Speedway Ekstraliga Camp. To największy w Polsce event zbierający młodzież z całego świata, by podczas pięciodniowego obozu pokazać im speedway z zupełnie innej perspektywy, a także podszkolić ich umiejętności w treningach oraz oficjalnych zawodach. Je Stene Pijper ukończył na dwunastej pozycji, zapisując na swoje konto łącznie 9 punktów wywalczonych w obu dniach.
Do jego największych sukcesów na krajowym podwórku zalicza się między innymi dwukrotne zdobycie srebrnego medalu mistrzostw Wielkiej Brytanii w klasie 125cc (2021 i 2022 rok). W minionym sezonie ponadto wraz z Ashfield Giants wywalczył tytuł w Northern Junior League (Północnej Lidze Juniorów). 15-kwietnia młody Brytyjczyk obchodzić będzie już piętnaste urodziny i rozpocznie rywalizację w „dorosłym” speedway’u. W tym celu Stene podpisał już nawet kontrakt z ekipą Scunthorpe/Sheffield, która w ramach fuzji wystartuje w National Development League (trzeci poziom rozgrywkowy). Z tym zespołem umowę zawarł również jego starszy brat – Ace Pijper.
Arkadiusz Kordek
To wychowanek Wilków Krosno, stawiający swoje pierwsze kroki w szkółce Spartana Przemyśl. Obydwa te ośrodki miały ze sobą zawarte porozumienie, na mocy którego mini żużlowcy trafiali właśnie do pierwszoligowego obecnie klubu. Tego Kordek dokonał w 2022 roku, kończąc starty w klasie 85-140cc i pozytywnie przechodząc egzamin na licencję w 250-tkach. Co ciekawe, on i Maciej Gudyka byli pierwszymi w historii wychowankami Spartana.
Sezon 2023 dla krośnian był debiutem w strukturach Ekstraligi i występami w tej klasie rozgrywkowej. Na tym poziomie obowiązkowe jest posiadanie drużyny w rozgrywkach U24, Pucharu Ekstraligi 85-140cc oraz właśnie 250cc. W tej ostatniej kategorii „Wataha” święciła swój największy sukces jakim był brązowy medal. Duży wkład w to miał Arkadiusz Kordek, który startując we wszystkich rundach wykręcił łączną średnią 1,714 pkt./bieg.
Co warte odnotowania, perfekcyjny występ zanotował podczas szóstej rundy, gdzie zdobył komplet punktów (9+3). Co więcej, jego drużyna zdobyła 30 „oczek”, a więc maksymalną liczbę jaka była możliwa do zdobycia w turnieju. To też jest historyczna chwila. Więcej o tym można przeczytać TUTAJ. Jeśli chodzi o Indywidualny Puchar Ekstraligi to z dorobkiem 41 punktów na przestrzeni wszystkich dziewięciu rund uplasował się finalnie na dwunastym miejscu.
Wychowanek Wilków 20 stycznia świętować będzie piętnaste urodziny. Zyska tym samym także możliwość podejścia do egzaminu na licencję „Ż”. Być może już w tym roku obejrzymy go na popularnych 500-tkach.
Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News
Obserwuj nas!