24 września odbyła się szósta i zarazem finałowa runda rozgrywek „Liga Miast”, które dla społeczności Internet Speedway Quiz jest pierwszym etapem do reaktywacji rozgrywek po kilku latach przerwy.
Pierwsze zawody w historii Internet Speedway Quiz rozegrano jesienią 2002 roku. Rozgrywki miewały dobre lata, gdy liga zrzeszała szesnaście drużyn, które rywalizowały na dwóch pułapach ligowych, ale były też i momenty złe z całkowitym upadkiem włącznie. Przez grę przewinęło się blisko tysiąc graczy, a wśród nich m.in. byli żużlowcy: Adam Jaziewicz, Krzysztof Nowacki, Marcin Kozdraś czy Łukasz Związko, a także m.in. Przemysław Jany (dziennikarz, autor strony o historii sportu żużlowego), Roman Lach (autor największej w Polsce bazy wyników).
Jak sama nazwa wskazuje, zabawa dotyczy wiedzy za zakresu speedwaya. W wyścigu udział bierze czterech graczy, a ten, który udzieli najszybciej poprawnej odpowiedzi, inkasuje trzy punkty. Pytania, na które mogą natknąć się gracze, są przeróżne – od takich, jak chociażby wskazanie imienia i nazwiska jeźdźca, który w 2007 roku ścigał się w cyklu Grand Prix i ma młodszego brata, po chociażby o nazwę rozgrywek dla drużyn z Europy Środkowej, które rozgrywane były w latach 1992–2004 czy nazwiska zawodników, którzy w sezonie 2011/12 brali udział w bójce podczas Indywidualnych Mistrzostw Argentyny. W wielu pytaniach decyduje ogromna wiedza, ale zdarzają się i wątki, gdy liczy się szybkość. Za najlepszych czasów ISQ rozgrywane były przeróżne zmagania – od walki o mistrzostwo klubowe po Indywidualne Mistrzostwa Polski.
Pandemia COVID-19 i lockdown w początkowej jego fazie sprawiła, że żużlowa społeczność z inicjatywy współpracującego z nami Rafała Gurgurewicza (GuruStats.pl) w wolne wieczory ponownie zaczęła się spotykać. Zaczęło się od skromnych sparingów skrzykiwanych w serwisie Twitter, a skończywszy na wakacyjnej Ligi Miast i ambitnych planach reaktywacji życia ISQ. Oprócz „Guru” na wirtualnych „torach” spotkać można m.in. jego brata – Krzysztofa, Daniela Ludwińskiego (dziennikarza, autora biografii Jana Ząbika z serii „Asy żużlowych torów”), Macieja Markowskiego (dziennikarza Eleven Sports), wspomnianego Marcina Kozdrasia (srebrny medalista MDMP z 2004 roku), czy również osoby związane z serwisem speedwaynews.pl – korespondenta Konrada Cinkowskiego oraz fotoreportera Michała Krupę.
W ostatnich tygodniach z inicjatywy Konrada Mazura udało się przeprowadzić sześć rund Ligi Miast, w których udział wzięło siedem zespołów: Motoru Lublin, Wandy Kraków, Stali Gorzów, Unii Leszno i Stali Rzeszów, a także dwa teamy łączone – Kujaw i Pomorza oraz Włókniarza Ostrów Częstochowa. Złoto zgarnęli przedstawiciele kujawsko-pomorskiego, którzy zdominowali ligę z dorobkiem 59 punktów i trójką zawodników w czołowej dziesiątce indywidualnych statystyk. W mistrzowskiej ekipie znalazł się Rafał Gurgurewicz, który w trzech turniejach wykręcił średnią biegową 2,083 (21 punktów z 4 bonusami w 12 biegach). Srebrny krążek dla lubelskiego Motoru, który stracił do zwycięzcy aż jedenaście „oczek”. Liderem teamu spod znaku Koziołka był inicjator rywalizacji – „Mezzi”, który może pochwalić się średnią biegową 2,226 (66 punktów z trzema bonusami w 31 biegach).
Dopiero ostatni turniej rozstrzygnął o losach brązowego medalu, gdzie „walkę na łokcie” stoczyli nasi przedstawiciele. Ostatecznie w lepszym humorze był Cinkowski, który ze swoim zespołem wygrał finałową rundę, a drugie miejsce krakowskiej Wandy oznaczało, że to częstochowsko-ostrowska koalicja zainkasuje brąz (46 punktów), a teamowi z „Grodu Kraka” pozostał niesmak najgorszym dla sportowca czwartym miejscem (42 punkty). Kolejne trzy miejsca dla: Stali Gorzów (32), Unii Leszno (18) i Stali Rzeszów (7).
– Liga Miast miała na celu przetarcie przed planowaną reaktywacją rozgrywek ligowych, co czeka nas już niedługo. Chcemy w ten sposób nieco „odkurzyć” ISQ, a także zachęcić pasjonatów żużla do uczestnictwa i sprawdzania się w zakresie wiedzy o „czarnym sporcie”, gdy rozpoczyna się nudna, jesienno-zimowa przerwa. Wszystkich zainteresowanych – dowiedzeniem się czegoś więcej na temat naszej społeczności i rozgrywek, czy po prostu tych, którzy chcą dołączyć do grona graczy, prosimy o kontakt poprzez nasz profil na Facebooku o nazwie Internet Speedway Quiz – mówi Konrad Mazur, jeden z działaczy wirtualnych rozgrywek.
Na wspomnianym profilu w serwisie Facebook zainteresowani znajdą nie tylko garść informacji, ale również m.in. wyniki rozgrywanych imprez, czy wywiady z zawodnikami.
Miło nam również poinforować, że serwis speedwaynews.pl został partnerem Internet Speedway Quiz.
Źródło: inf. własna
Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News
Obserwuj nas!