W sobotni wieczór, na obiekcie Speedway Club Unii Goričan odbędzie się tegoroczny finał eliminacji do Speedway Grand Prix, czyli tradycyjny Challenge. Stawką tego turnieju jest jak zawsze awans do grona najlepszych żużlowców, walczących o medale Indywidualnych Mistrzostw Świata, lecz zaszczyt ten dosięgnie tylko czołową trójkę zawodów.
Turnieje, takie jak SGP Challenge charakteryzują się tym, że lubią niespodzianki. Na przestrzeni wielu ostatnich lat awans uzyskiwali ci, na których przed zawodami mało kto stawiał, jak również i zdecydowani faworyci. Przed rokiem do ich grona nie należał Janusz Kołodziej, a jednak to on stanął na najwyższym stopniu podium w niemieckim Landshut, mając po swoich stronach Nielsa Kristiana Iversena i Antonio Lindbäcka. Z wymienionej trójki w Chorwacji pojawi się w sobotę tylko Duńczyk i z pewnością nie można nie doceniać jego wartości. W miejscu tym finał eliminacji do serii Speedway Grand Prix odbył się jeszcze pod koniec września 2012 roku, a wówczas – po rozegraniu dodatkowego miniturnieju – z awansu cieszyli się Krzysztof Kasprzak, Matej Žagar oraz wspomniany Iversen. Tym razem Słoweniec również wystartuje i podobnie jak popularny PUK będzie chciał zgłosić swoje aspiracje do miejsca na podium. Dla wspomnianych zawodników jest to o tyle ważne, że wówczas nie musieliby się martwić o swoje miejsce w czołowej ósemce cyklu w tym roku, a w tej chwili obaj znajdują się „pod kreską”.
O spokój do końca zmagań w tegorocznym cyklu powalczy również Martin Vaculík, choć w jego przypadku różnica jest taka, że po 6 z 10 rund zajmuje on miejsce w ścisłej czołówce, z aspiracjami na walkę o najwyższe cele. Kto jeszcze może włączyć się do batalii o awans? Z pewnością mocno swoją obecność na wszystkich torach, na których występuje, zaznacza ostatnio Mikkel Michelsen. Niewątpliwie Brytyjczycy cieszyliby się z awansu młodego Roberta Lamberta, Craiga Cooka lub doświadczonego Chrisa Harrisa, który akurat w tym miejscu, zarówno w roku 2010, jak i 2011 stawał na podium pojedynczego turnieju cyklu. Do elity być może postarają się wrócić Peter Ljung lub Kenneth Bjerre. Trudno odmówić tym skandynawskim zawodnikom ambicji, ale do tej pory w serii nie osiągnęli oni zbyt wiele.
Zapewne w walce o awans powinni liczyć się jeszcze Max Fricke i Anders Thomsen. Pierwszy regularnie wizytuje w tym sezonie na obiektach cyklu, startując z pozycji stałego rezerwowego serii, a drugi miewa przebłyski, które i w tym gronie pozwolić mogą mu powalczyć o bardzo korzystny wynik. Z pozostałych zawodników każdy może mieć „dzień konia” i przy dobrym układzie włączyć się do ostatecznej rywalizacji o awans na „żużlowe salony”. W obliczu ostatnich kontuzji, w tym sezonie FIM stworzyła listę zawodników oczekujących, na której znalazło się aż trzech Polaków. Wszystko jednak wskazuje na to, że rekonwalescenci powrócili już do pełni sił i wszyscy zjawią się w sobotę w Goričan.
Na początku sobotnich zawodów zostanie rozegrany hymn Chorwacji, jako organizatora SGP Challenge 2019. Jedno jest pewne – pod ich koniec nie usłyszymy Mazurka Dąbrowskiego, którym „raczyli się” polscy kibice pod koniec lipca ubiegłego roku w niemieckim Landshut. Wszyscy polscy reprezentanci odpadli bowiem w rundach kwalifikacyjnych, a poprzednio sytuacja, w której w SGP Challenge nie było żadnego z Biało-Czerwonych, miała miejsce w ubiegłym tysiącleciu. Kto zatem okaże się najlepszy tym razem, kto stanie obok niego na podium, a kto na awans będzie musiał czekać kolejny sezon? O tym przekonamy się już w sobotę, w okolicach godziny 22.
Tych z Państwa, którzy jednak nie wybiorą się do chorwackiego Goričan, aby śledzić bój o trzy miejsca, premiowane awansem do Speedway Grand Prix na rok 2020, zapraszamy na relację LIVE, którą przeprowadzimy bezpośrednio ze stadionu i będzie ona dostępna TUTAJ. Z tych zawodów nie jest przewidziana żadna transmisja zarówno telewizyjna, jak i radiowa.
Lista startowa SGP Challenge – Goričan, 24 sierpnia 2019:
1. Niels Kristian Iversen (Dania)
2. Jurica Pavlic (Chorwacja)
3. Martin Smolinski (Niemcy)
4. Anders Thomsen (Dania)
5. David Bellego (Francja)
6. Max Fricke (Australia)
7. Pontus Aspgren (Szwecja)
8. Kenneth Bjerre (Dania)
9. Robert Lambert (Wielka Brytania)
10. Martin Vaculík (Słowacja)
11. Peter Ljung (Szwecja)
12. Matej Žagar (Słowenia)
13. Mikkel Michelsen (Dania)
14. Craig Cook (Wielka Brytania)
15. Aleksandr Łoktajew (Ukraina)
16. Chris Harris (Wielka Brytania)
17. Matic Ivačič (Słowenia)
18. Norbert Magosi (Węgry)
Zawodnicy rezerwowi oczekujący:
19. Timo Lahti (Finlandia)
20. Chris Holder (Australia)
21. Andrzej Lebiediew (Łotwa)
22. Szymon Woźniak (Polska)
23. Paweł Przedpełski (Polska)
24. Nicolas Covatti (Włochy)
25. Jarosław Hampel (Polska)
26. Wiktor Kułakow (Rosja)
źródło: inf. własna
Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News
Obserwuj nas!