Lud chce chleba i igrzysk. Piątkowy wieczór przyniesie ze sobą zmagania o tytuł Króla Gnieźnieńskiego Żużla. XIII turniej o koronę Bolesława Chrobrego zainauguruje żużlowy sezon w Pierwszej Stolicy Polski. Działacze zrobili wszystko, aby kibice obejrzeli zawody z doborową stawką. Czy Król Paweł I Przedpełski obroni swoje insygnia?
Organizatorzy z Gniezna zdecydowali się na przeniesienie turnieju. Zeszłoroczna edycja zamykała przeciętny sezon Aforti Startu w eWinner 1. Lidze. Zawody odbyły się w poniedziałek, co niezbyt sprzyjało ruchowi na trybunach przy W25. Jednakże żużlowcy rywalizowali zacięcie o awans do półfinału i dalszą walkę o koronę Bolesława Chrobrego. Ku uciesze miejscowych kibiców, Oskar Fajfer wręcz płynął po domowym owalu. Lider czerwono-czarnych mógł dokonać historycznego wyczynu i zwyciężyć jako pierwszy zawodnik miejscowego zespołu. Dotychczas jedynie Sebastian Ułamek zdołał stanąć na podium w 2013 roku. Wszystko przekreślił jednak upadek Oskara w ostatnim biegu zawodów. Ostatecznie to Paweł Przedpełski wyprzedził Patryka Dudka oraz ówczesnego Króla Gnieźnieńskiego Żużla – Przemysława Pawlickiego.
Sam turniej rozgrywany jest od 2008 roku. Działacze gnieźnieńskiego żużla połączyli historyczne powiązania miasta w historii Polski z rywalizacją o żużlowe medale. Kampania promocyjna Gniezna zahacza o hasło – Pierwsza Stolica Polski. Włodarze mocno stawiają nacisk na demonstrowanie owego stwierdzenia. Muzeum Początków Państwa Polskiego, coroczna „Koronacja Królewska” czy konkursy wiedzy dla miejscowej młodzieży – Gniezno kultywuje ową tradycję, więc przeniesienie tego na sportową rywalizacje pozostawało kwestią czasu.
Paweł Przedpełski jest obecnym królem. Do Gniezna przybywa z zamiarem obrony trofeumRafał Dobrucki zapisał się w annałach jako pierwszy Król Gnieźnieńskiego Żużla. Lista triumfatorów jest bardzo interesująca, a zawody cieszyły się sporą popularnością. Nawet podczas ciężkiego okresu dla Startu Gniezno, fani potrafili się gromadzić na corocznej walce o królewskie insygnia. Po rocznej przerwie (2016 rok), GTM Start powrócił do tradycji rozgrywania turnieju o koronę Bolesława Chrobrego.
Tegoroczna edycja ma powrócić do historycznego klimatu, który towarzyszył tejże imprezie. Klub zapowiada, że kibice będą mogli doświadczyć przeniesienia się do czasu wczesnego średniowiecza. Nie zabraknie odśpiewania tradycyjnej pieśni rycerskiej – „Bogurodzicy”. Dla zwycięzcy, poza królewskimi insygniami, przeznaczony jest również… Miecz. Syn Wojciecha Kaczmarka – Paweł wykuł go ręcznie w kuźni, a oręż zostanie wręczony zwycięzcy piątkowego turnieju.
Oskar Fajfer może zostać pierwszym zawodnikiem Startu, który wygra turniej o koronę Bolesława ChrobregoAle kto może wygrać? Obsada jest… Intrygująca. Paweł Przedpełski podejmie rękawice i zawalczy o obronienie swojego tytułu. Patryk Dudek czy Przemysław Pawlicki zapewne zrobią wszystko, aby ponownie zostać koronowaną głową. Wychowanek Falubazu dokonał tego w 2014 roku, natomiast starszy z braci Pawlickich w 2019 roku. Nie będą to jedyne nazwiska z PGE Ekstraligi. Kacper Woryna, Bartosz Smektała, Norbert Krakowiak, Frederik Jakobsen, Oliver Berntzon czy też wielki talent – Matias Nielsen również zameldują się przy W25. Organizatorzy zapewnili miejsca dla zawodników miejscowego zespołu. Zabraknie Petera Kildemanda, który powoli wraca do sprawności. Duńczyk ma wystąpić w sparingowym spotkaniu przeciwko SpecHouse PSŻ Poznań. Liderzy Startu – Oskar Fajfer i Michael Jepsen Jensen nie mogli odmówić sobie walki. Ernest Koza, Szymon Szlauderbach i Zbiegniew Suchecki to kolejne nazwiska z gnieźnieńskiego zespołu. Kibice będą mogli zobaczyć starty szwedzkiej nadziei klubu – Philipa Hellström Bängsa. Do Gniezna zaproszono również wychowanka oraz zawodnika PSŻ-u Poznań – Kevina Fajfera.
Turniej zostanie rozegrany 1 kwietnia (piątek) o godz. 19. Klimatyczna prezentacja została zaplanowana na 18:30. Nie ma żadnych wzmianek o transmisji tychże zawodów przez jakąkolwiek telewizję czy portal steamingowy. Portal speedwaynews.pl przeprowadzi relację LIVE z tego turnieju. Kliknij, aby zobaczyć układ biegów na królewską rywalizację.
Lista Startowa:
1. Patryk Dudek (For Nature Solutions Apator Toruń)
2. Oskar Fajfer (Aforti Start Gniezno)
3. Kacper Woryna (zielona-energia.com Włókniarz Częstochowa)
4. Kevin Fajfer (SpecHouse PSŻ Poznań)
5. Michael Jepsen Jensen (Aforti Start Gniezno)
6. Norbert Krakowiak (ZOOLeszcz GKM Grudziądz)
7. Przemysław Pawlicki (ZOOLeszcz GKM Grudziądz)
8. Paweł Przedpełski (For Nature Solutions Apator Toruń)
9. Oliver Berntzon (Arged Malesa Ostrów Wielkopolski)
10. Ernest Koza (Aforti Start Gniezno)
11. Matias Nielsen (Arged Malesa Ostrów Wielkopolski)
12. Frederik Jakobsen (ZOOLeszcz GKM Grudziądz)
13. Bartosz Smektała (zielona-energia.com Włókniarz Częstochowa)
14. Szymon Szlauderbach (Aforti Start Gniezno
15. Zbigniew Suchecki (Aforti Start Gniezno)
16. Philip Hellstroem-Baengs (Aforti Start Gniezno)
R1. Marcel Studziński (Aforti Start Gniezno)
R2. Mikołaj Czapla (Aforti Start Gniezno)
Podium pozostałych edycji:
2008:
1. Rafał Dobrucki
2. Rafał Okoniewski
3. Sebastian Ułamek
2009:
1. Greg Hancock
2. Adrian Miedziński
3. Rune Holta
2010:
1. Tomasz Gollob
2. Rune Holta
3. Nicki Pedersen
2011:
1. Emil Sajfutdinow
2. Tomasz Gollob
3. Andreas Jonsson
2012:
1. Ryan Sullivan
2. Emil Sajfutdinow
3. Martin Vaculik
2013:
1. Nicki Pedersen
2. Sebastian Ułamek
3. Rafał Okoniewski
2014:
1. Patryk Dudek
2. Piotr Protasiewicz
3. Bartosz Zmarzlik
2015:
1. Rafał Okoniewski
2. Hans Andersen
3. Andrzej Lebiediew
2017:
1. Oskar Fajfer
2. Przemysław Pawlicki
3. Krzysztof Buczkowski
2018:
Drużynowo:
1. Drużyna Siemomysła
2. Drużyna Bolesława
3. Drużyna Lestka
Indywidualnie:
1. Maciej Janowski
2. Nicki Pedersen
3. Jason Doyle
2019:
1. Przemysław Pawlicki
2. Kacper Gomólski
3. Andrzej Lebiediew
2021:
1. Paweł Przedpełski
2. Patryk Dudek
3. Przemysław Pawlicki
Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News
Obserwuj nas!