Choć jeszcze sporo czasu do ligowej inauguracji w sezonie 2020, to znamy już pierwsze decyzje, które będą dotyczyły kolejne roku zmagań - 2021. Jest to bardzo ważna decyzja w kontekście umów transferowych.
W polskim żużlu wiele lat temu mieliśmy listę transferową na którą zawodnicy trafiali z konkretną wyceną klubu. Jeśli znalazł się chętny na usługi tego zawodnika to określona przy nazwisku żużlowca kwota wędrowała na konto zespołu odstępującego. W speedrowerze jest nieco inaczej, ale również klub, który oddaje zawodnika do nowego klubu może żądać pieniędzy. W zależności od kategorii wiekowej jaką ma dany jeździec oraz od liczby lat spędzonych w jednym klubie ustalona jest kwota ekwiwalentu. Obowiązuje ona za wszystkie kategorie wiekowe – od Żaków po Weteranów. Dodatkowe korzyści finansowe klub osiągnie, jeśli dany zawodnik zdobywał medale mistrzostw świata, Europy czy Polski. Przysłowiowa stówka w ramach prowizji trafia na dobro Polskiej Federacji Klubów Speedrowerowych.
Kilka lat temu, gdy częstochowskie Lwy pozyskiwały jedną z legend polskiego speedrowera – Marcina Szymańskiego to dostali od obecnego wówczas klubu wrocławianina – LKS Szawera Leszno wycenę za jego transfer na poziomie kilku tysięcy złotych. Nie inaczej jest teraz. Jeden z zawodników chce zmienić drużynę, lecz klub wycenia jego usługi na dwa tysiące złotych. Choć w swojej macierzystej drużynie nie mógłby liczyć na regularność startów to nowego teamu nie bardzo stać na to, aby wydać taką kwotę pieniędzy.
Takie sytuacje sprawiały, że zawodnicy rzadko decydowali się na zmianę przynależności klubowej. Teraz to ma się jednak zmienić. Na wniosek Arkadiusza Słysza podczas ostatniego Walnego Sprawozdawczego Zebrania Delegatów PFKS przegłosowano wniosek o likwidację opłat transferowych. Z dwudziestu dziewięciu osób, które mogły oddać tego dnia głos, trzynaście było zwolennikiem tych zmian. Dziewięć osób było przeciwnych, zaś siedem zdecydowało się wstrzymać.
W związku z faktem, że wielu zawodników podpisało już umowy na sezon 2020 i chcąc uniknąć niepotrzebnych zawirowań ustalono, że przepis ten wejdzie w życie wraz z zakończeniem bieżącego roku.
źródło: inf. własna
Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News
Obserwuj nas!