Krok po kroku zbliżamy się do końca naszego cyklu Rzutem Oka, w którym oceniamy składy zespołów. W tej części przyjrzeliśmy się ZOOleszcz GKM-owi Grudziądz.
Krajowi seniorzy (Gleb Czugunow, Norbert Krakowiak, Mateusz Szczepaniak, Wadim Tarasienko): 3.25
Grudziądzanie po tym, jak jasne stało się odejście z zespołu Krzysztofa Kasprzaka oraz fakt, że umowę ze Stelmet Falubazem Zielona Góra podpisał Przemysław Pawlicki zmuszeni byli szukać nowego krajowego duetu. Poszukiwania ułatwił im nowy przepis, który mówi o tym, że polski zawodnik do lat 24 wlicza się do limitu U24. To otwarło furtkę na pozostawienie w tej roli Norberta Krakowiaka. Wychowanek ŻKS Ostrovii zatem otwiera krajowe zestawienie ZOOleszcz GKM-u Grudziądz. Sezon w wykonaniu 24-latka był bardziej udany niż ten pierwszy w gronie seniorów, a w domowym spotkaniu z zielona-energia.com Włókniarzem otarł się nawet o komplet punktów. Wówczas w sześciu startach przegrał tylko raz, z Kacprem Woryną.
Nowymi zawodnikami w żółto-niebieskich barwach mają być Gleb Czugunow i Mateusz Szczepaniak. Właśnie. Mają być. Gleba Czugunowa sprowadzono z Wrocławia, aby świadczył o sile zespołu, lecz pozycja Mateusza Szczepaniaka nie jest tak pewna. Grudziądzanie posiadają w swoich szeregach sześciu (a być może nawet siedmiu) zawodników liczących się w walce o skład. Obecnie najmniejsze szanse przypisuje się właśnie urodzonemu w Ostrowie Wielkopolskim wychowankowi Polonii Piła, Szczepaniaka. Zresztą już teraz mówi się, że w przypadku przegranej walki o skład jego usługami zainteresowany jest pierwszoligowy Wybrzeże Gdańsk.
Wróćmy jednak do Czugunowa, który po przyzwoitych występach w pierwszym sezonie w gronie seniorów kompletnie zawalił 2022 rok. Średnia na poziomie 1,457 sprawiła, że Betard Sparta pomimo ważnego kontraktu z urodzonym w Rosji zawodnikiem musiała szukać alternatywy. Tą został Piotr Pawlicki, a Gleb Czugunow ma szukać formy w Grudziądzu, gdzie kreuje się go na lidera krajowej formacji. Warto przypomnieć, że on w sezonie 2023 może startować jako zawodnik do lat 24.
Mówi się także jeszcze o jednym zawodniku. Tym ma być Wadim Tarasienko. Przy obecnych przepisach Rosjanin ma szansę zdawać egzamin na polską licencję i wówczas mógłby namieszać w walce o skład. Przypomnijmy, że zawodnik miał podpisany kontrakt na sezon 2022. Ze względu na zawieszenie Rosjan nie został on natomiast dopuszczony do startów w rozgrywkach.
Zagraniczni seniorzy (Nicki Pedersen, Max Fricke, Frederik Jakobsen): 3.75
Patrząc na nazwiska i dokonania to wśród „stranieri” prym wiedzie bez wątpienia Nicki Pedersen. Duńczyk tylko dwukrotnie w karierze na koniec sezonu miał średnią biegową poniżej dwóch punktów na bieg (w 2016 i 2017 roku). W sezonie 2022 jednak nie dyspozycja, a kontuzja była największym problemem zawodnika i całego zespołu. Pedersen wystąpił tylko w sześciu meczach i choć mógł pochwalić się średnią 2,448 pkt/bieg to jednak większą część sezonu zespół musiał korzystać z „zet zetki” za trzykrotnego mistrza świata.
W zespole został także Frederik Jakobsen. Duńczyk początkowo miał szukać sobie nowego miejsca, prawdopodobnie w 1. Lidze. Przepis o krajowym zawodniku U24 otworzył mu jednak furtkę do składu w ZOOleszcz GKM-ie Grudziądz, gdyż w tej sytuacji grudziądzanie nie potrzebowali krajowego zawodnika. Poprzedni sezon nie był dla niego debiutem w PGE Ekstralidze. Wcześniej jednak na ekstraligowych torach pokazał się w 2019 roku w barwach Stali Gorzów, lecz wystąpił w zaledwie pięciu gonitwach. Sezon 2022 zakończył zdobywając średnio 1,616 pkt/bieg, a szczególnie udaną miał drugą jego część. Wówczas regularnie jego zdobycze „kręciły się” wokół dwucyfrowych zdobyczy.
Drugim z liderów GKM-u Grudziądz, u boku Pedersena, ma być Max Fricke. Stały uczestnik cyklu Grand Prix ostatni rok przejeździł na pierwszoligowych torach, gdzie był trzecim najskuteczniejszym jeźdźcem w rozgrywkach. Zwyciężył także warszawską rundę SGP pokonując na dystansie samego Bartosza Zmarzlika. Obecnie rywalizuje w Indywidualnych Mistrzostwach Australii, gdzie przed ostatnią rundą plasuje się na czwartym miejscu.
Juniorzy (Kacper Pludra, Kacper Łobodziński, Seweryn Orgacki, Wiktor Rafalski): 3
Wśród zdolnej młodzieży, jaką do dyspozycji ma Robert Kościecha wyróżnia się z pewnością Kacper Pludra. Wychowanek Fogo Unii Leszno zasilił grudziądzki zespół przed sezonem 2022, który zakończył ze średnią 1,193 pkt/bieg. Jego znakomite wyniki zauważył Rafał Dobrucki i powołał go do szerokiej kadry juniorów na 2023 rok.
Drugim wyborem obecnie wydaje się Kacper Łobodziński, który w minionych rozgrywkach zdobywał przeciętnie 0,778 pkt/bieg. Solidnie punktował natomiast w U24 Ekstralidze i to tam przede wszystkim pokazał swoją przewagę nad Wiktorem Rafalskim oraz Sewerynem Orgackim.
Średnia: 3.33
Co można powiedzieć o GKM-ie Grudziądz to z pewnością tyle, że zbudowali skład perspektywiczny. Kadra opiera się na zawodnikach mających coś do udowodnienia i wsparta jest takim gwiazdorem jak Nicki Pedersen. Max Fricke po sezonie w pierwszej lidze z pewnością będzie chciał o sobie przypomnieć w najlepszej żużlowej lidze świata. Gleb Czugunow to także zawodnik, który po zmianie barw klubowych ma zamiar udowodnić swoją wartość. Dobre wyniki w końcówce sezonu kręcili Frederik Jakobsen oraz Norbert Krakowiak, a ostatniego słowa nie powiedział także Mateusz Szczepaniak. Nie powinno być także większych obaw o młodzież. PGE Ekstraliga jest jednak obecnie piekielnie silna, a w Grudziądzu brakuje gwarantów punktów. Zespół opiera się na jednym klasowym zawodniku, wokół którego zbudowano ciekawy, lecz niepewny skład.
Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News
Obserwuj nas!