Dla Falubazu sezon 2022 nie był najłatwiejszy. Dużo zawodów i strata punktów w pierwszej kolejce z późniejszym spadkowiczem zakończyła się walką o awans do PGE Ekstraligi do ostatniego biegu. Ta została przegrana, lecz zielonogórzanie nie podłamali się i zbudowali ciekawy skład na tegoroczne rozgrywki.
Krajowi seniorzy (Przemysław Pawlicki, Krzysztof Buczkowski): 5,25
Najlepsza krajowa formacja w 1. Lidze, to bez dwóch zdań. Krzysztof Buczkowski już w sezonie 2022 pokazał, że jest kluczowym ogniwem pierwszoligowego Falubazu. Wychowanek grudziądzkiej ekipy od kilku lat szukał dla siebie miejsca i wydaje się, że w Zielonej Górze je znalazł. Ostatni rok zakończył ze średnią 2,043 pkt/bieg będąc ważnym ogniwem swojej drużyny w walce o awans.
Przemysław Pawlicki natomiast jeszcze przed rokiem potrafił zdobywać dwucyfrowe zdobycze punktowe w PGE Ekstralidze. Sezon w najlepszej żużlowej lidze świata skończył z przeciętną 1,590 pkt/bieg, natomiast w dalszym ciągu uważany jest za solidnego żużlowca PGE Ekstraligi. W 2023 roku w grudziądzkiej drużynie, którą reprezentował ostatnie trzy lata, zanotował wraz z Nickim Pedersenem najwięcej biegowych zwycięstw (tu jednak trzeba pamiętać, że Duńczyk nie przejechał nawet połowy sezonu przez kontuzję, która zmusiła go do zakończenia sezonu przedwcześnie). Starszy z braci wydaje się zatem idealnym zawodnikiem na pozycję lidera w pierwszoligowym zespole.
Zagraniczni seniorzy (Rohan Tungate, Rasmus Jensen, Luke Becker): 4.75
Także obcokrajowcy w Stelmet Falubazie pozostawiają po sobie dobre wrażenie. Z klubem kontrakt przedłużył Rohan Tungate, który w sezonie 2023 był wraz ze swoim rodakiem, Maxem Fricke liderem zielonogórzan. W finałowym starciu był najlepiej punktującym zawodnikiem spotkania w Krośnie. W rewanżu decydujący o awansie bieg zakończył bez punktów, ale z pewnością nie można mieć do niego pretensji o dwupunktową porażkę w dwumeczu.
Falubaz wzmocnił się natomiast Rasmusem Jensenem oraz Luke’m Beckerem. Duńczyk ma za sobą najlepszy sezon w karierze, o czym najlepiej świadczy piąta średnia całej ligi, która wynosiła 2,250 pkt/bieg. To w dużej mierze dzięki niemu Zdunek Wybrzeże Gdańsk utrzymał się w rozgrywkach, a nawet awansował do play off. Zresztą jeszcze w trakcie sezonu porozumiał się z gdańskim klubem i miał w dalszym ciągu startować na Pomorzu. Kłopot z terminowym otrzymywaniem wypłat sprawił jednak, że ostatecznie zamienił on Gdańsk na Zieloną Górę, a działaczom siedmiokrotnego mistrza Polski należą się z pewnością duże brawa za czujność na rynku transferowym.
Pozycję zawodnika do lat 24 ma zająć Luke Becker. Amerykanin po dwóch latach w łódzkim Orle zdecydował się na zmianę otoczenia. Namaszczony przez samego Grega Hancocka na jego następcę zawodnik w dwóch ostatnich latach był bardzo solidnym punktem swojej drużyny, a jego wiek wzmocnił na rynku jego pozycję. W efekcie podpisał on kontrakt w zielonogórskim zespole. Jego rywalem w walce o miejsce w składzie miał być Jan Kvech. Wicemistrz świata juniorów zarówno w drużynie, jak i indywidualnie został finalnie wypożyczony jednak do ROW-u Rybnik. Żółto-biało-zieloni postawili na starszego z tych utytułowanych zawodników.
Juniorzy (Dawid Rempała, Fabian Ragus, Filip Frącewicz, Kacper Rychliński): 3
Patrząc na formację młodzieżową Stelmet Falubazu Zielona Góra w oczy z pewnością rzuca się Dawid Rempała. Nie powinno być w tym nic dziwnego, bo jest to zdecydowany lider juniorskiej formacji zielonogórskiej drużyny. Pech chciał, że drugą część ostatniego sezonu „zabrała” mu jednak kontuzja. Nie pomógł swojemu zespołowi w walce o awans. Na motocykl w 2022 roku jednak wrócił startując w turnieju Zaplecza Kadry Juniorów, a także ostatniej rundzie Pucharu MACEC.
Ponadto w zespole z województwa lubuskiego znajduje się, trzech wychowanków. Nie wydaje się jednak, żeby mieli oni podbić pierwszoligowe tory. Największe doświadczenie z nich w ligowych rozgrywkach ma Fabian Ragus, który debiut w rozgrywkach zaliczył w sezonie 2021. Choć był przedostatnim sklasyfikowanym zawodnikiem w PGE Ekstralidze to ze swoich występów raczej może być zadowolony. Wygrał cztery biegi w najlepszej żużlowej lidze świata i bardzo liczono na niego w sezonie 2022. Zielonogórzanin jednak „nieco” zawiódł, a po kiepskim występie w ćwierćfinałowej rywalizacji z Orłem został odstawiony od składu. Jego miejsce zajęli wypożyczeni juniorzy Fogo Unii Leszno.
Ponadto kontrakt z klubem ma Kacper Rychliński oraz Filip Frącewicz. Nie wydaje się jednak, że powinni oni grać pierwsze skrzypce i wywalczyć miejsce w składzie. Czwarty z wychowanków Wiktor Pelc zakończył swoją żużlową przygodę. W kuluarach mówi się jednak, że Falubaz Zielona Góra zainteresowana jest pozyskaniem nowego juniora w ramach wypożyczenia.
Średnia: 4.33
Stelmet Falubazowi przyznać trzeba jedno – na rynku transferowym nie próżnowali. W październiku walczyli jeszcze o awans do PGE Ekstraligi, a gdy to się nie udało to w niemal kilka dni zbudowali skład, który uważany jest przez wielu ekspertów za najsilniejszy w całej lidze. Nazwiska nie jadą, ale zaplecze pod dobry wynik z pewnością zbudowano solidne, a Przemysław Pawlicki to idealny zastępca za Maxa Fricke, który odszedł do najlepszej żużlowej ligi świata, notabene zamieniając się miejscami z Polakiem. Falubaz największy problem może mieć z młodzieżą. U boku Dawida Rempały próżno szukać solidnego wsparcia, a skuteczna młodzież to zawsze duży spokój przy okazji taktycznego rozgrywania spotkania.
Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News
Obserwuj nas!