Szwedzka Bauhaus-Ligan czerpie wzorce z najlepszej ligi świata - PGE Ekstraligi. Od 2025 roku zmieniają system fazy play-off.
PGE Ekstraliga, uznawana za najlepszą na świecie, od lat cieszy się uznaniem zarówno w kraju, jak i za granicą. Nowy format play-off, wdrożony kilka lat temu, okazał się atrakcyjny, lecz sporo ujmujący fazie zasadniczej. Mimo wszystko wywoływał sporo emocji w decydującej fazie sezonu. Widząc powodzenie tego systemu, szwedzka Bauhaus-Ligan postanowiła przenieść go na swoje podwórko, by zwiększyć emocje i atrakcyjność swoich rozgrywek. Nowa struktura rozgrywek play-off, która wejdzie w życie w 2025 roku, ma zapewnić bardziej zaciętą rywalizację aż do samego finału.
Najlepsi nie będą już pauzować
W nowym formacie sześć najlepszych drużyn z sezonu zasadniczego przejdzie do fazy play-off, ale zamiast dotychczasowej przerwy, pierwsze i drugie zespoły z tabeli również rozegrają mecze ćwierćfinałowe. Zwycięzca sezonu zasadniczego wybiera przeciwnika spośród zespołów z miejsc 4-6, natomiast drużyna z drugiego miejsca wybiera spośród pozostałych. Nowy system nie tylko eliminuje problem długiej przerwy między sezonem zasadniczym a półfinałami dla najlepszych, ale także zapewnia dodatkowe emocje związane z wyborem przeciwników. Po ćwierćfinałach i półfinałach tworzone będą kolejne tabele, identycznie jak miało to miejsce w Polsce. W pierwszej kolejności liczyć się będą zwycięstwa meczowe, a dopiero później małe punkty zdobyte w dwumeczu.
– Polska liga od lat stosowała ten system, który przyniósł świetne efekty i zwiększyło napięcie do samego końca. Mecze są bardziej emocjonujące, a krótka przerwa między meczami sprzyja zainteresowaniu zarówno ze strony mediów, jak i kibiców. Chcemy, aby decydujące mecze były widowiskowe i pełne emocji, bo właśnie tego oczekują nasi kibice – przyznał Mikael Holmstrand – prezes Elit Speedway Sverige.
Przypomnijmy, że w Polsce sześciozespołowa faza play-off, wraz z końcem tegorocznych rozgrywek, przeszła do historii. Od 2025 roku do play-offów ponownie wchodzić będą cztery najlepsze ekipy, natomiast zespoły z miejsc 5-8 stworzą play-downy. Więcej o nowy systemie w Polsce możecie przeczytać TUTAJ. Wracając na zakończenie do Szwecji. W tamtejszej Bauhaus-Ligan nie ma znanego z Polski systemu awansów i spadków, więc takie rozwiązanie nie miałoby sensu. Wydaje się zatem, że wprowadzenie w Kraju Trzech nowych zasad w sześciozespołowych może przynieść pozytywne rozwiązanie.
Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News
Obserwuj nas!