⨉
⨉
  • O serwisie
  • Współpraca i reklama
  • Autorzy
  • Kontakt
  • Regulamin serwisu
  • Dołącz do speedwaynews.pl
  • Zaloguj się
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
F1 speedwaynews speedway
  • Reprezentacja
  • Juniorzy
  • PGE Ekstraliga
    • Składy
    • Terminarz i wyniki
    • Statystyki
  • Ekstraliga U24
    • Składy
    • Terminarz i wyniki
  • Metalkas 2. Ekstraliga
    • Składy 
    • Terminarz i wyniki
    • Statystyki
  • Krajowa Liga Żużlowa
    • Składy
    • Terminarz i wyniki
    • Statystyki
  • SGP / DPŚ / SON
    • TERMINARZ/WYNIKI SGP
    • TERMINARZ/WYNIKI SON
  • SGP 2
    • TERMINARZ/WYNIKI SGP 2
  • TERMINARZ/WYNIKI SEC
    • SEC
  • Inne kraje
    • Anglia
    • Szwecja
    • Dania
    • Rosja
    • Czechy
    • Niemcy
    • Francja
    • Australia
    • Inne
  • Pozostałe turnieje
  • Mini żużel/250cc
  • Inne odmiany żużla
  • Speedrower
  • Detektor Krytyka
  • Formuła 1
  • Relacje LIVE
Zakończona
 Logo Turniej U24 o Puchar Marszałka Województwa Małopolskiego
17.10.2026 14:00
Zakończona
 Logo European 125cc Youth Track Racing Cup w Pardubicach
17.10.2026 14:00
Zakończona
 Logo 74. Turniej o Łańcuch Herbowy Miasta Ostrowa Wielkopolskiego
11.10.2026 14:00
Zakończona
 Logo Finał MEP w Grudziądzu
10.10.2026 17:00
Zakończona
Betard Sparta Wrocław Logo
44:46
../../../wp-content/uploads/2022/04/apator-torun.png Logo
04.10.2026 19:30
Zakończona
Gezet Stal Gorzów Logo
49:41
../../../wp-content/uploads/2021/12/PSZ_logo_podstawowa_bez-tlo-1.png Logo
04.10.2026 17:00
brylowali-szczebel-nizej-pge-ekstraliga-okazala-sie-dla-nich-zbyt-trudnym-wyzwaniem
brylowali-szczebel-nizej-pge-ekstraliga-okazala-sie-dla-nich-zbyt-trudnym-wyzwaniem
Strona główna » Brylowali szczebel niżej. PGE Ekstraliga okazała się dla nich zbyt trudnym wyzwaniem

Żużel: Brylowali szczebel niżej. PGE Ekstraliga okazała się dla nich zbyt trudnym wyzwaniem

  • PGE Ekstraliga
4 listopada 2025 Ten artykuł przeczytasz w 9 minut

Dawid Dukiewicz

Brylowali szczebel niżej. PGE Ekstraliga okazała się dla nich zbyt trudnym wyzwaniem

W sezonie 2025 w PGE Ekstralidze sklasyfikowanych było siedmiu zawodników, którzy rok wcześniej rywalizowali na torach Metalkas 2. Ekstraligi. Dla większości z nich starcie z elitą okazało się zderzeniem ze ścianą.

PGE Ekstraliga często jest sporym wyzwaniem dla zawodników, którzy do niej przychodzą po czasie spędzonym na torach niższych klas rozgrywkowych. W sezonie 2025 w elicie było sklasyfikowanych siedmiu zawodników, którzy rok wcześniej byli klasyfikowani w Metalkas 2. Ekstralidze. Jak to często bywa, większość ruchów kadrowych w tę stronę związanych jest z beniaminkiem. Pięciu żużlowców z tego zestawienia bowiem reprezentowało w tym roku Innpro ROW Rybnik. Szósty z nich natomiast był architektem awansu. Jedynym zawodnikiem z tego grona, który nie był w żaden sposób związany z „Rekinami”, jest powracający z wypożyczenia Franciszek Karczewski.

Dla dwóch z nich zmiana była niemal nieodczuwalna

Dla wspomnianego Karczewskiego zmiana ligi była wręcz nieodczuwalna jeśli chodzi o wpływ na wyniki. Ba, jest on jedynym zawodnikiem, którego średnia nawet uległa nieznacznej poprawie. Drugim z nich jest oczywiście Brady Kurtz. 29-letni wicemistrz świata po prostu brylował na torach PGE Ekstraligi, będąc jej czwartym najlepszym zawodnikiem. U niego średnia spadła zaledwie o 8%, co przy tak wysokich wartościach musi budzić szczególne uznanie. Dla porównania – osiągający podobne wyniki w Metalkas 2. Ekstralidze w 2023 roku Wiktor Przyjemski i Przemysław Pawlicki zaliczyli rok później spadki rzędu około 25%.

Stosunkowo płynne przejście między ligami zaliczył też Rohan Tungate. Australijczyk na zapleczu był zawodnikiem aspirującym do najściślejszej do czołówki, natomiast w elicie zaliczał wyniki na poziomie bardzo solidnej drugiej linii. Można więc powiedzieć, że dla niego PGE Ekstraliga nie była taka straszna. Najprawdopodobniej zresztą Australijczyk utrzyma się na tym poziomie i trafi do Krono-Plast Włókniarza Częstochowa.

Wracają tam skąd przyszli

Dla pozostałej czwórki jednak starcie z elitą było dość bolesne. Zarówno Nicki Pedersen, Gleb Czugunow, Chris Holder oraz Paweł Trześniewski nie podołali zadaniu i nie dali rady utrzymać „Rekinów” na powierzchni PGE Ekstraligi. Co ciekawe, dla pierwszej trójki był to błyskawiczny powrót po zaledwie rocznym wypadnięciu z najwyższej ligi. Jak się jednak okazało, nie bez powodu wypadli oni z orbity zainteresowań ekstraligowych prezesów, a tegorocznymi wynikami nie zachęcili ich do zmiany tego stanu rzeczy. Czugunow i Holder zresztą bardzo szybko wrócili tam skąd przyszli, czyli do Moonfin Malesy Ostrów Wielkopolski, którą z sukcesami reprezentowali w sezonie 2024. Co ciekawe, obaj zaliczyli bardzo podobne sezony, zarówno w Ostrowie, jak i Rybniku – ze ścisłej czołówki zaplecza wypadli na sam koniec czwartej dziesiątki w wyższej lidze.

Lądowanie Pedersena może być znacznie twardsze. Jak do tej pory bowiem na próżno było szukać jakichkolwiek pogłosek łączących go z klubami Metalkas 2. Ekstraligi. Niewykluczone więc, że trzykrotnego mistrza świata będziemy w przyszłym roku oglądać w Krajowej Lidze Żużlowej.

Dla Trześniewskiego natomiast rok w 2025 był pierwszym pośród najlepszych. Spadek był zauważalny – Trześniewski w Metalkas 2. Ekstralidze miewał przebłyski i ostatecznie zdobywał nieco ponad 1,200 punktu na bieg. PGE Ekstraliga jednak okazała się dla niego zbyt wysokimi progami, bowiem jego średnia spadła o 0,5 punktu na bieg, a 20-latek podpisał listę klasyfikacyjną, na dodatek nie wygrywając żadnego biegu.

Podsumowując, zawodnicy przychodzący do PGE Ekstraligi zdobywali rok wcześniej na torach zaplecza średnio 1,898 punktu na bieg, natomiast w samej elicie ich średnia wyniosła 1,453 punktu. To oznacza, że w tym przypadku średni spadek wyników ligę wyżej wynosił 22%.

Byli klasyfikowani w Metalkas 2. Ekstralidze 2024 i PGE Ekstralidze 2025

Lp.zawodnikśrednia 2024średnia 2025różnicaróżnica w %
1.Brady Kurtz2,4022,2090,1938%
2.Rohan Tungate2,0671,7450,32216%
3.Nicki Pedersen2,1321,5830,54926%
4.Gleb Czugunow2,2411,4210,82037%
5.Chris Holder2,1721,3650,80737%
6.Franciszek Karczewski1,0631,200-0,13713%
7.Paweł Trześniewski1,2080,6480,56046%
Łącznie1,8981,4530,44522%

Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News

Obserwuj nas!
  • Tagi
  • Brady Kurtz
  • Chris Holder
  • Franciszek Karczewski
  • Gleb Czugunow
  • Nicki Pedersen
  • Paweł Trześniewski
  • PGE Ekstraliga
  • Rohan Tungate

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

Protasiewicz odsłonił kulisy odejścia z Falubazu. „Nie chciałem w tym systemie pracować”

Żużel - Protasiewicz odsłonił kulisy odejścia z Falubazu. „Nie chciałem w tym systemie pracować”

Krzysztof Choroszy

  • PGE Ekstraliga
25 października 2026

Piotr Protasiewicz przed rokiem rozstał się ze Stelmet Falubazem Zielona Góra. Obecny trener Betard Sparty Wrocław odsłonił kulisy odejścia z poprzedniej pracy.

Zabrakło jego punktów w decydujących meczach. Janowski mówi o końcówce sezonu

Sport żużlowy. Zabrakło jego punktów w decydujących meczach. Janowski mówi o końcówce sezonu

Krzysztof Choroszy

  • PGE Ekstraliga
25 października 2026

Tegoroczny sezon był naprawdę udany w wykonaniu Macieja Janowskiego. Kapitan Betard Sparty Wrocław nie zapamięta najlepiej jego końcówki. Żużlowiec wrócił wspomnieniami do ostatnich meczów kampanii.

Szczere wyznanie Ratajczaka. Mówi o zaległościach Falubazu

Żużel. Szczere wyznanie Ratajczaka. Mówi o zaległościach Falubazu

Krzysztof Choroszy

  • PGE Ekstraliga
25 października 2026

O trudnej sytuacji finansowej Stelmet Falubazu Zielona Góra słychać było od dawna. W kontekście aktualnego położenia klubu wypowiedział się Damian Ratajczak. 21-latek podkreślił, że klub nie uregulował z nim wszystkich płatności.

Legenda kończy karierę, dominacja Pres Toruń. Znamy wszystkich laureatów

Żużel - Legenda kończy karierę, dominacja Pres Toruń. Znamy wszystkich laureatów

Przemek Krukowski

  • PGE Ekstraliga
25 października 2026

Za nami oficjalna Gala PGE Ekstraligi, która zwieńczyła rozgrywki najlepszej ligi świata. Wiemy, do kogo powędrowały nagrody w poszczególnych kategoriach.

Ważny komunikat Unii Leszno dla kibiców. Znamy szczegóły

Żużel. Ważny komunikat Unii Leszno dla kibiców. Znamy szczegóły

Przemek Krukowski

  • PGE Ekstraliga
25 października 2026

Niedzielne przedpołudnie poprzedził ważny komunikat, jaki Fogo Unia Leszno przedstawiła kibicom. Poznaliśmy szczegóły.

Poważny zgrzyt wokół stadionu Polonii! Spore rozczarowanie dla kibiców

Żużel. Poważny zgrzyt wokół stadionu Polonii! Spore rozczarowanie dla kibiców

Rafał Drabiniok

  • PGE Ekstraliga
25 października 2026

Gorąco wokół stadionu Polonii Bydgoszcz! Radni apelowali o powiększenie obiektu do 18,5 tysiąca miejsc, ale z ratusza nadeszła twarda odpowiedź. Wiceprezydent Łukasz Krupa rozwiewa wątpliwości fanów czarnego sportu.

To była kompromitacja! Huczne zapowiedzi i wielcy mistrzowie, którzy zburzyli swój pomnik

Żużel: To była kompromitacja! Huczne zapowiedzi i wielcy mistrzowie, którzy zburzyli swój pomnik

Konrad Klusak

  • Metalkas 2. Ekstraliga
24 października 2026

Moonfin Magnus Ostrów Wielkopolski miała liczyć się w walce o finał, a być może nawet zagrozić Abramczyk Polonii Bydgoszcz w dominacji rozgrywek. No właśnie, miała. Ostrovia może i zajęła drugie miejsce - ale od końca, może i jechała w finale, ale play down. Sezon, który miał być przełomowy okazał się kompletnie nieudany.

Koniec spekulacji! Kołodziej ogłosił swoją decyzje

Żużel: Koniec spekulacji! Kołodziej ogłosił swoją decyzje

Hubert Furmaniak

  • PGE Ekstraliga
24 października 2026

Koniec spekulacji! Janusz Kołodziej oficjalnie podjął decyzje o zakończeniu kariery. 42-latek podziękował wszystkim za wspólne lata podczas corocznej gali PGE Ekstraligi. Otrzymał również Złotego Szczakiela za swój dorobek w karierze.

To będzie jego najważniejszy sezon. Podjął kluczową decyzje

Żużel: To będzie jego najważniejszy sezon. Podjął kluczową decyzje

Hubert Furmaniak

  • Anglia
24 października 2026

Ważna decyzja przed najważniejszym sezonem. Rohan Tungate chce wrócić do Wielkiej Brytanii. Australijczyk uważa, że różnorodność torów pomoże mu w przygotowaniu do Speedway Grand Prix. Do tego ma naprawdę przyzwoitą średnią, aby dopasować Rohana w składzie.

W swojej kategorii był jednym z najlepszych. Nie był w stanie przełożyć tego na Ekstraligę

Sport żużlowy. W swojej kategorii był jednym z najlepszych. Nie był w stanie przełożyć tego na Ekstraligę

Kacper Sadurski

  • PGE Ekstraliga
24 października 2026

William Cairns był w tym sezonie jednym z najlepszych zawodników w Ekstralidze U24. Brytyjczyk nie odtworzył jednak sukcesu w dorosłym żużlu.

Galeria

Wielka walka o puchar. Finał zakończony remisem (galeria)


13 października 2026, zdjęć: 0

Wielka walka o puchar. Finał zakończony remisem (galeria)

Pech obrońców tytułu. Ogromne emocje w finale


3 sierpnia 2026, zdjęć: 0

Pech obrońców tytułu. Ogromne emocje w finale

Historyczne chwile i wielkie emocje. Australijczyk mistrzem świata (galeria)


13 lipca 2026, zdjęć: 0

Historyczne chwile i wielkie emocje. Australijczyk mistrzem świata (galeria)

Przyjemski wygrywa! Kolejne problemy zawodnika Stali Gorzów (galeria)


11 lipca 2026, zdjęć: 0

Przyjemski wygrywa! Kolejne problemy zawodnika Stali Gorzów (galeria)

Zobacz wszystkie galerie

Patronat medialny - zawodnicy

  • Adam Bednář

  • Mateusz Bartkowiak

  • Wiktor Lampart

  • Krystian Pieszczek

  • Michał Knapp

  • Mateusz Cierniak

  • Tobiasz Musielak

PGE EKSTRALIGA

Drużyny M PKT B +/-
Fogo Unia Leszno 12 20 4 80
Krono-Plast Włókniarz Częstochowa 12 0 0 -256
Betard Sparta Wrocław 12 23 5 94
Stelmet Falubaz Zielona Góra 12 7 1 -104
Bayersystem GKM Grudziądz 12 14 1 5
Gezet Stal Gorzów 12 13 2 1
Orlen Oil Motor Lublin 12 17 3 65
PRES Grupa Deweloperska Toruń 12 22 4 115

METALKAS 2. EKSTRALIGA

Drużyny M PKT B +/-
Abramczyk Polonia Bydgoszcz 13 32 6 253
Cellfast Wilki Krosno 14 10 2 -36
H.Skrzydlewska Orzeł Łódź 14 17 3 -48
Polonia Piła 13 11 2 -149
Moonfin Magnus Ostrów Wielkopolski 14 11 3 -61
Hunters PSŻ Poznań 13 17 2 -11
INNPRO ROW Rybnik 14 19 5 47
Dakar Development Stal Rzeszów 13 17 3 5

KRAJOWA LIGA ŻUŻLOWA

Drużyny M PKT B +/-
Speedway Kraków 12 8 1 -71
OK Kolejarz Opole 12 14 3 -11
Trans MF Landshut Devils 12 21 5 67
Śląsk Świętochłowice 12 6 0 -130
Ultrapur Omega Gniezno 12 18 4 18
LVBET Lokomotiv Daugavpils 12 13 2 -8
Wybrzeże Gdańsk 12 25 6 135

PARTNERZY

PARTNERZY

PARTNERZY

SpeedwayNews Logo

Wydawca:
IBO Media Dagmara Starzec
32-015 Stanisławice 318
e-mail: [email protected]

  • Kontakt z redakcją
  • Dołącz do speedwaynews.pl
  • Pokaż się u nas
  • Regulamin
  • Polityka Prywatności
  • Informacje o RODO
  • Zarejestruj się
  • O serwisie
  • Galerie zdjęć

2025 © speedwaynews.pl - Wszelkie prawa autorskie wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie informacji i tekstów zabronione

Na portalu speedwaynews.pl używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
Ustawienia plików cookiesZgadzam się
Zarządzaj polityką cookies

Polityka prywatności

Serwis speedwaynews.pl zaktualizował swój Regulamin i Politykę prywatności w związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE (RODO).

W związku z powyższym chcielibyśmy poinformować Cię o kilku istotnych informacjach związanych z przetwarzaniem Twoich danych. Pod adresem Informacje o RODO dowiesz się więcej na temat sposobu gromadzenia, wykorzystywania i udostępniania danych przez nasz serwis. Prosimy zapoznaj się z opisanymi zasadami i zaakceptuj je poprzez zaznaczenie pola „zgadzam się”. Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.
Wymagane
Always Enabled
Nie wymagane
SAVE & ACCEPT