⨉
⨉
  • O serwisie
  • Współpraca i reklama
  • Autorzy
  • Kontakt
  • Regulamin serwisu
  • Dołącz do speedwaynews.pl
  • Zaloguj się
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
F1 speedwaynews speedway
  • Reprezentacja
  • Juniorzy
  • PGE Ekstraliga
    • Składy
    • Terminarz i wyniki
    • Statystyki
  • Ekstraliga U24
    • Składy
    • Terminarz i wyniki
  • Metalkas 2. Ekstraliga
    • Składy 
    • Terminarz i wyniki
    • Statystyki
  • Krajowa Liga Żużlowa
    • Składy
    • Terminarz i wyniki
    • Statystyki
  • SGP / DPŚ / SON
    • TERMINARZ/WYNIKI SGP
    • TERMINARZ/WYNIKI SON
  • SGP 2
    • TERMINARZ/WYNIKI SGP 2
  • TERMINARZ/WYNIKI SEC
    • SEC
  • Inne kraje
    • Anglia
    • Szwecja
    • Dania
    • Rosja
    • Czechy
    • Niemcy
    • Francja
    • Australia
    • Inne
  • Pozostałe turnieje
  • Mini żużel/250cc
  • Inne odmiany żużla
  • Speedrower
  • Detektor Krytyka
  • Formuła 1
  • Relacje LIVE
Zakończona
 Logo FINAŁ Indywidualnego Pucharu Polski 85-140cc w Wawrowie
19.10.2025 12:00
Zakończona
 Logo FINAŁ DMP 85-140cc w Wawrowie
18.10.2025 14:00
Zakończona
 Logo Puchar MACEC w Pardubicach
18.10.2025 12:00
Zakończona
Glasgow Tigers Logo
51:39
../../../wp-content/uploads/2022/11/Nowy-projekt-5.png Logo
17.10.2025 20:30
Zakończona
Poole Pirates Logo
51:39
../../../wp-content/uploads/2022/11/Nowy-projekt-6.png Logo
15.10.2025 20:30
Zakończona
 Logo 4. runda Extraligi w Žarnovicy
12.10.2025 14:00
Strona główna » Wrocław powróci na ligową mapę Polski dzięki speedwaynews.pl? Powstała Szarża Wrocław (wywiad)

Żużel: Wrocław powróci na ligową mapę Polski dzięki speedwaynews.pl? Powstała Szarża Wrocław (wywiad)

  • Speedrower
15 maja 2020 Ten artykuł przeczytasz w 11 minut

Bartosz Fryckowski

Wrocław powróci na ligową mapę Polski dzięki speedwaynews.pl? Powstała Szarża Wrocław (wywiad)

W 1995 roku Sparta Wrocław zdobyła brązowy medal Drużynowych Mistrzostw Polski w speedrowerze. Od piętnastu lat jednak próżno szukać klubu z Wrocławia w jakichkolwiek rozgrywkach, co nie przeszkadza wrocławianom w sięganiu po indywidualne sukcesy.

W niedzielę 10 maja świat obiegła informacja o powrocie Wrocławia na klubową mapę Polski. Na łamach naszego portalu na wiele zasadniczych pytań odpowiedział inicjator projektu – Adrian Kocur.

Bartosz Fryckowski (speedwaynews.pl): Działa pan w świecie żużla, skąd zatem zainteresowanie speedrowerem?
Adrian Kocur (inicjator stworzenia Szarży Wrocław): Speedrower nie jest mi obcy. Sam blisko dekadę temu trenowałem w drużynie z Rawicza. Następnie jak mieszkałem w Lesznie w wolnych chwilach chodziłem na mecze miejscowej drużyny (LKS Szawera Leszno – dop.red.), a po przeprowadzce do Wrocławia cały czas śledziłem wyniki, jeśli chodzi o ligę.

– Skąd pomysł na reaktywację speedrowera we Wrocławiu?
– Tak pół żartem, pół serio można powiedzieć, że sprawcą tego całego pozytywnego zamieszania z powrotem speedrowera do Wrocławia jest Wasz portal speedwaynews.pl. Pewnego dnia czytałem różne wywiady na Waszym portalu i tak trafiłem na rozmowę z Marcinem Szymańskim, że jego marzeniem jest utworzenie klubu we Wrocławiu. Postanowiłem odnaleźć Marcina na facebooku i się do niego odezwać. Odpowiedź z jego strony była błyskawiczna. Długa rozmowa telefoniczna i chyba obaj już wtedy wiedzieliśmy, że coś z tego może być.

– Jakie plany i cele ma przed sobą Szarża na początku działalności? Czy zespół będzie opierał się bardziej na doświadczonych speedrowerzystach, czy jednak na młodych wychowankach?
– Jeśli chodzi o plany to ten rok traktujemy jako taki czas na znalezienie sponsorów, przygotowanie obiektu do jazdy w przyszłym roku, ale i też promocję tego sportu we Wrocławiu. Zależy nam na tym, żeby jak najwięcej osób dowiedziało się o tym, że powstaje klub speedrowerowy. Co do zawodników to już dostajemy informacje o młodych chętnych chłopakach, którzy chcą spróbować swoich sił. Nie będę jednak ukrywać, że od samego początku chcemy jechać o medale i skład będzie złożony z zawodników doświadczonych. Oprócz CS Superligi mamy 1. Ligę i tam planujemy zgłosić zespół, gdzie nowi chłopcy będą mogli nabierać doświadczenia. Wracając tylko jeszcze do zespołu ligowego pójdziemy w kierunku 8 zawodników. Zależy mi, żeby każdy miał spokojną głowę i mógł się skupić bardziej na treningu niż rywalizacji o skład. Dwa miejsca z tych ośmiu są już zarezerwowane.

– Wrocławianie w speedrowerze to światowa czołówka. Wystarczy powiedzieć, że dwóch na trzech polskich indywidualnych mistrzów świata jest z Wrocławia. Jaką rolę w projekcie mają Marcin Szymański i Łukasz Nowacki?
– Rola Marcina w tym wszystkim jest najważniejsza. Bez tej osoby ciężko byłoby mi myśleć o stworzeniu klubu. Nie ma co ukrywać, że w nim upatruje przyszłego kapitana, lidera drużyny i mam ogromną nadzieję, że uda nam się podpisać kontrakt na sezon 2021. Co do Łukasza to jest ze wszystkim na bieżąco i co tylko może również nam pomaga, podpowiada, ale z racji tego, że mieszka w Anglii jest to tylko pomoc online.

– Czy w projekt zaangażowani są inni speedrowerzyści rodem z Wrocławia jak np. Maciej Ganczarek i Radosław Handke?
– Maciej Ganczarek tak samo jak Łukasz jest zaangażowany, ale jego również nie ma we Wrocławiu. Jest pewien pomysł zarówno co do osoby Łukasza i Macieja, ale to wszystko wyjaśni się z czasem. Radosław Handke, z tego co wiem chyba nic o powstaniu klubu nie wie.

– Czas pandemii to trudny okres na pierwsze kroki dla klubu. Jakie przewidują państwo źródła finansowania klubu?
– Finanse to zawsze ciężki temat. Mam świadomość tego, że klub powstaje chyba w najgorszym okresie jaki może być dla sportu, ale proszę być spokojnym. Jeśli uda nam się zrealizować wszystko od A do Z co planujemy to z pełną świadomością mogę powiedzieć, że będzie to bardzo, ale to bardzo profesjonalny klub. Dlatego też nie chcemy szerokiej kadry. Każdy z zawodników ma mieć spokojną głowę i otrzymać pomoc w jak najlepszym przygotowaniu do sezonu, jeśli chodzi o sprzęt.

– Problemem dla speedrowera we Wrocławiu może być spora konkurencja sportowa. Macie jakieś plany związane z przyciąganiem do klubu młodych osób i wyróżnianiem się na tle innych dyscyplin?
– O konkurencję sportową się nie boję. Od czasów Nowego Olimpijskiego żużel jest bardzo popularny we Wrocławiu, dlatego rok 2020 chcemy wykorzystać na jak najlepszej promocji tej dyscypliny we Wrocławiu. Przyciągać my nikogo nie musimy, ponieważ tak na dobrą sprawę dobrze jeszcze nie wystartowaliśmy, a mamy już dużo zapytań jeśli chodzi o treningi. Jak mam być szczery to sam tym jestem pozytywnie zaskoczony.

– Kalendarz speedrowerowy w tym sezonie będzie mocno napięty. Czy mimo tego planujecie organizację jakiś zawodów w 2020?
– Tak planujemy organizację zawodów. Marcinowi bardzo zależy na powrocie Memoriału im. Jakuba Kroczaka i mogę zapewnić, że ta impreza na 100% się odbędzie. Problemem w tej chwili jest wirus i ograniczenia. Chcemy tą imprezę rozegrać w takim terminie, kiedy chociaż jakąś część osób będzie mogła wejść na teren obiektu. Mamy dopiero połowę mają więc czasu jeszcze jest bardzo dużo.

– Skąd się wzięła nazwa klubu Szarża? Jakie barwy przyjmie klub?
– Nazwa klubu została zaproponowana przez chłopaków, którzy właśnie startowali w latach 90. we Wrocławiu. Często jej używali więc oczywistym dla mnie było, żeby tak właśnie klub się nazywał. Barwy będą typowo wrocławskie.

– Na torze we Wrocławiu odbyły się tylko treningi. Czy infrastruktura obiektu nadaje się w tej chwili do organizacji zmagań ligowych? Czy potrzebne będą jakieś dodatkowe inwestycje?
– Tor jest w dobrym stanie. Czeka nas kilka poprawek z ogrodzeniem toru. Największym problemem będzie maszyna startowa, ale myślę, że spokojnie z tym damy radę. Jestem również po rozmowie z Prezesem Federacji i tutaj także mamy zapewnienie, że możemy liczyć na ich pomoc, więc tutaj również z tego miejsca Panu Marcinowi Niedzielskiemu dziękuję.

– Jak dla człowieka powracającego do tego sportu maluje się jego promocja i środowisko do tej pory?
– Tak jak powiedziałem szybciej, ta dyscyplina nie jest mi obca. Można powiedzieć, że jest to taki powrót gdzieś po dziewięciu latach przerwy, ale w innej roli. Co do promocji i obecnej sytuacji speedrowera mam swoje przemyślenia. Nie chce o nich mówić tutaj i teraz bo to nie czas i miejsce, ale moim marzeniem jest to, żeby ten sport stał się bardziej profesjonalny. Nie może być tak, że chłopak w wieku 19-23 lat kończy karierę i mówi o wypaleniu sportowym. Mam nadzieję, że to co planujemy zrobić we Wrocławiu sprawi, że inne kluby z czasem pójdą naszym śladem. Speedrower jest pięknym sportem. Walka, emocje wiele razy są większe niż na żużlu, ale działacze coś muszą zrobić, żeby zawodnicy zaczęli traktować ten sport bardziej poważnie, tylko jeśli ktoś kończy karierę w wieku 20 lat to za chwilę się może okazać, że nie będzie komu startować.

– Dziękuję za rozmowę. W imieniu mam nadzieję całego środowiska witam w naszym świecie i życzę powodzenia w projekcie, oby wszystko wyszło zgodnie z planem.
– Dziękuję bardzo.

Źródło: inf. własna

Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News

Obserwuj nas!
  • Tagi
  • Polska Federacja Klubów Speedrowerowych
  • Speedrowerzyści
  • Szarża Wrocław

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

Żużel okiem mechanika (wywiad, cz. 2)

Żużel - Żużel okiem mechanika (wywiad, cz. 2)

Magdalena Magdziarz

  • Wywiadownia
1 czerwca 2022

Nie widać ich z poziomu trybun. Mimo wszystko, są obecni w parkach maszyn, w busach i warsztatach, pełniąc istotną rolę w przedsięwzięciu, jakim jest sport żużlowy. Mechanicy. To oni są odpowiedzialni w znacznej mierze za sukcesy żużlowców. Wiele tajników tej pracy zgłębił między innymi Artur Pisarek, bohater tego artykułu, dzieląc się szczegółami swojego zawodu na łamach naszego portalu.

Znamy terminarz CS Superligi! Pierwsza kolejka już przyniesie wiele emocji

Sport żużlowy. Znamy terminarz CS Superligi! Pierwsza kolejka już przyniesie wiele emocji

Bartosz Fryckowski

  • Speedrower
20 grudnia 2021

W sobotę, 18 grudnia Polska Federacja Klubów Speedrowerowych opublikowała terminarz na sezon 2022. Wiele uwagi skupił kalendarz CS Superligi, która liczyć będzie 6 zespołów. Pierwsza kolejka przyniesie mecze we Wrocławiu, Toruniu oraz Żołędowie.

W speedrowerze powrót do podziału na dwie klasy rozgrywkowe

Sport żużlowy. W speedrowerze powrót do podziału na dwie klasy rozgrywkowe

Bartosz Fryckowski

  • Speedrower
11 grudnia 2021

W czwartek, 2 grudnia Polska Federacja Klubów Speedrowerowych w swoim komunikacie ogłosiła kształt rozgrywek w sezonie 2022. Zmagania zostaną podzielone na CS Superligę i CS 1. Ligę. Na mapę powrócił też jeden klub.

Nowy zespół dołączy do rozgrywek ligowych

Żużel. Nowy zespół dołączy do rozgrywek ligowych

speedwaynews.pl

  • Speedrower
1 grudnia 2021

W sezonie 2022 po latach przerwy, powołana zostanie ogólnopolska CS. 1 liga w speedrowerze. Będzie to drugi poziom rozgrywkowy, zaraz po CS Superlidze. Do nowych rozgrywek dołączy debiutancki zespół.

Mistrz Polski uruchamia program szkolenia adeptów

Żużel - Mistrz Polski uruchamia program szkolenia adeptów

Hubert Furmaniak

  • Speedrower
30 listopada 2021

KS Orzeł Gniezno uruchamia swoją akademie. Drużynowy mistrz Polski zadecydował, że Akademia Speedrowerowa „Orzełki” ma pomóc w spełnieniu zasadniczego celu - rozwoju młodych adeptów, którzy zdecydują się na uprawienie tejże dyscypliny sportowej.

Dzięki speedwynews.pl dowiedziało się o nich miasto i cała Polska (wywiad)

Żużel: Dzięki speedwynews.pl dowiedziało się o nich miasto i cała Polska (wywiad)

Bartosz Fryckowski

  • Speedrower
17 listopada 2021

Mija rok od wywiadu, który ukazał się w naszym portalu. W jego wyniku grupa chłopaków z Lubania zainteresowała speedrowerem swoją miejscowość, powstał tor, a jeden z nich zbierał doświadczenie w rozgrywkach ligowych. Jaka perspektywa czeka ten ośrodek?

To nie koniec sezonu speedrowerowego! Dwie imprezy na dwóch nowych obiektach

Żużel - To nie koniec sezonu speedrowerowego! Dwie imprezy na dwóch nowych obiektach

Bartosz Fryckowski

  • Speedrower
23 października 2021

W poprzedni weekend poznaliśmy medalistów CS Superligi, jednak to nie koniec sezonu na speedrowerowych torach. W sobotę, 23 października na torze na toruńskim osiedlu Kaszczorek dojdzie do Wielkiego Zakończenia Sezonu Speedrowerowego. Dzień później na częstochowskim Wrzosowiaku dojdzie Endo Estetic Med. MSE Indywidualnych Mistrzostw Śląska w speedrowerze.

Gniezno ponownie zostało stolicą, tym razem speedrowerową

Żużel. Gniezno ponownie zostało stolicą, tym razem speedrowerową

Bartosz Fryckowski

  • Speedrower
19 października 2021

W niedzielę, 17 października doszło do rewanżowych spotkań w finałach CS Superligi. Poznaliśmy dzięki temu ostateczne rozstrzygnięcia w walce o miano najlepszej ekipy w kraju. Złoto zdobył Aseko Orzeł Gniezno.

Śląsk Świętochłowice zaskoczony postawą Orła. „Dostaliśmy baty”

Żużel. Śląsk Świętochłowice zaskoczony postawą Orła. „Dostaliśmy baty”

Hubert Furmaniak

  • Speedrower
12 października 2021

Aseko Orzeł Gniezno zaskoczył gości ze Świętochłowic. Gnieźnianie wygrali pierwszy mecz finałowy w CS Superlidze. Zawodnicy Śląska nie kryli swojego zaskoczenia z występu przy ulicy Parkowej. Dawid Bas powiedział, że musi ten mecz przeanalizować.

Gnieźnianie są tacy mocni, czy świętochłowiczanie są tacy słabi?

Żużel - Gnieźnianie są tacy mocni, czy świętochłowiczanie są tacy słabi?

Bartosz Fryckowski

  • Speedrower
11 października 2021

W niedzielę, 10 października doszło do pierwszych finałowych spotkań w CS Superlidze. Gospodarze, czyli Aseko Orzeł Gniezno i TSŻ Schoenberger Toruń wypracowali sobie solidne zaliczki przed rewanżami. Co nie zmienia faktu, że w rewanżach sytuacja może się zawsze odmienić.

Galeria

Po dwóch latach wrócili do ścigania. Wyjątkowe święto (galeria)


9 listopada 2025, zdjęć: 0

Po dwóch latach wrócili do ścigania. Wyjątkowe święto (galeria)

Mazurek Dąbrowskiego na malutkim torze w Niemczech (galeria)


18 października 2025, zdjęć: 0

Mazurek Dąbrowskiego na malutkim torze w Niemczech (galeria)

Jechali w niepełnym składzie a i tak wygrali. Celina Liebmann liderką


5 października 2025, zdjęć: 0

Jechali w niepełnym składzie a i tak wygrali. Celina Liebmann liderką

Pech byłego zawodnika Stali. Szalone zawody z deszczem w tle


6 września 2025, zdjęć: 0

Pech byłego zawodnika Stali. Szalone zawody z deszczem w tle

Zobacz wszystkie galerie

Patronat medialny - zawodnicy

  • Adam Bednář

  • Mateusz Bartkowiak

  • Wiktor Lampart

  • Krystian Pieszczek

  • Michał Knapp

  • Mateusz Cierniak

  • Tobiasz Musielak

Urodziny obchodzą dziś

  • Andrij Rozaliuk

    Andrij Rozaliuk

    05.12.2000r. (25l.)
  • Po dwóch latach wrócili do ścigania. Wyjątkowe święto (galeria)

    Nicolai Heiselberg

    05.12.2005r. (20l.)

PGE EKSTRALIGA

Drużyny M PKT B +/-
Orlen Oil Motor Lublin 14 33 7 260
Betard Sparta Wrocław 14 26 6 115
KS Apator Toruń 0 0 0 0
Gezet Stal Gorzów 14 10 1 -118
Bayersystem GKM Grudziądz 14 18 4 56
Stelmet Falubaz Zielona Góra 14 15 3 -108
Krono-Plast Włókniarz Częstochowa 14 7 1 -111
INNPRO ROW Rybnik 14 4 0 -205
PRES Grupa Deweloperska Toruń 14 26 5 111

METALKAS 2. EKSTRALIGA

Drużyny M PKT B +/-
Fogo Unia Leszno 14 33 7 274
Abramczyk Polonia Bydgoszcz 14 28 6 177
Moonfin Malesa Ostrów Wielkopolski 14 8 1 -91
Hunters PSŻ Poznań 14 17 4 -42
Cellfast Wilki Krosno 14 21 4 31
Orzeł Łódź 0 0 0 0
Texom Stal Rzeszów 14 18 3 -23
Autona Unia Tarnów 14 6 1 -197
H.Skrzydlewska Orzeł Łódź 14 9 2 -129

KRAJOWA LIGA ŻUŻLOWA

Drużyny M PKT B +/-
Wybrzeże Gdańsk 12 28 6 134
Ultrapur Start Gniezno 12 23 5 119
PKS Polonia Piła 0 0 0 0
OK Kolejarz Opole 12 5 1 -74
Trans MF Landshut Devils 12 10 2 -30
Optibet Lokomotiv Daugavpils 0 0 0 0
Speedway Kraków 12 4 0 -192
Lokomotiv Daugavpils 12 15 3 -39
Pronergy Polonia Piła 12 20 4 82

PARTNERZY

PARTNERZY

PARTNERZY

SpeedwayNews Logo

Wydawca:
IBO Media Dagmara Starzec
32-015 Stanisławice 318
e-mail: kontakt@speedwaynews.pl

  • Kontakt z redakcją
  • Dołącz do speedwaynews.pl
  • Pokaż się u nas
  • Regulamin
  • Polityka Prywatności
  • Informacje o RODO
  • Zarejestruj się
  • O serwisie
  • Galerie zdjęć

2025 © speedwaynews.pl - Wszelkie prawa autorskie wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie informacji i tekstów zabronione

Na portalu speedwaynews.pl używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
Ustawienia plików cookiesZgadzam się
Zarządzaj polityką cookies

Polityka prywatności

Serwis speedwaynews.pl zaktualizował swój Regulamin i Politykę prywatności w związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE (RODO).

W związku z powyższym chcielibyśmy poinformować Cię o kilku istotnych informacjach związanych z przetwarzaniem Twoich danych. Pod adresem Informacje o RODO dowiesz się więcej na temat sposobu gromadzenia, wykorzystywania i udostępniania danych przez nasz serwis. Prosimy zapoznaj się z opisanymi zasadami i zaakceptuj je poprzez zaznaczenie pola „zgadzam się”. Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.
Wymagane
Always Enabled
Nie wymagane
SAVE & ACCEPT