We wtorek Urząd Miasta Gorzowa przedstawił wyniki audytu finansowego klubu żużlowego Stal. Co udało się dowiedzieć?
Kibice Stali Gorzów od wielu tygodni z niecierpliwością wyczekują informacji, jak duża jest skala zadłużenia ich zespołu oraz jaka wobec tego czeka przyszłość dziewięciokrotnego Drużynowego Mistrza Polski. We wtorek władze miasta przedstawiły pierwsze wyniki przeprowadzanego audytu, jednakże informacje zawarte w specjalnym komunikacie są dalekie od oczekiwanych. W dalszym ciągu do opinii publicznej nie zostały podane żadne kwoty, wobec czego ta niepewność wśród fanów nadal jest zasiana.
Przypomnijmy, że po odwołaniu ze stanowiska prezesa Waldemara Sadowskiego i wyznaczeniu Dariusza Wróbla, nowy włodarz po zapoznaniu się z problemami przystąpił do działania. Na zwołanej w październiku konferencji prasowej przedstawił, jakie pierwsze kroki zostaną podjęte w celu ratowania klubu. Jeszcze tego samego miesiąca działacze nieco uspokoili kibiców, przekazując wiadomości o spłacie łącznej sumy 4.5 miliona złotych wobec zawodników, czyli niezbędnego minimum, by przystąpić do procesu licencyjnego. Uruchomiono zbiórkę, z której udało się pozyskać 416 764 złotych, wykorzystano również transzę przekazaną od telewizji w wysokości 2 milionów złotych, natomiast resztę mieli pokryć sponsorzy oraz miasto.
Jednak wtorkowe oświadczenie Urzędu Miasta znowuż pozwala zastanawiać się, czy klub do przyszłorocznych rozgrywek przystąpi. Jak wyczytujemy – skala zadłużenia jest niepokojąca i niezbędne jest podjęcie działań zapobiegawczych. Dodatkowo klub Stal Gorzów ma przedstawić jeszcze pełny komunikat odnośnie aktualnej sytuacji.
OŚWIADCZENIE:
W dniach 17 października – 18 listopada 2024 r. przeprowadzono analizę w Klubie Sportowym Stal Gorzów oraz jego podmiotach zależnych: Stal Gorzów S.A. i Stal Gorzów Sp. z o.o., w celu ustalenia elastyczności finansowej klubu.
Klub Sportowy „Stal Gorzów” jest 100% właścicielem spółek Stal Gorzów Wielkopolski S.A. oraz Stal Gorzów Wielkopolski Piłka Ręczna sp. z o.o. i działa na podstawie przepisów prawa, regulujących funkcjonowanie takich podmiotów. Przepisy te w dużej mierze warunkują możliwości prowadzonej analizy oraz zakres podawanej do publicznej wiadomości informacji.
Zespół działał na zasadzie woli współpracy obu stron, w celu pomocy w rozwiązaniu problemów. Zgodnie z zaleceniem mocodawców, oceniał elastyczność finansową w Stali Gorzów.
Skala zadłużenia w ocenie zespołu jest niepokojącą i uznaje on za niezbędne powzięcie działań zapobiegawczych przez włodarzy klubu i przedstawienie planu naprawczego.
Wysokie zadłużenie jest wynikiem m.in. rosnących kosztów operacyjnych, niedoszacowania przychodów oraz braku efektywnego zarządzania finansami. Koszty organizacji meczów, wynagrodzenia oraz obsługa zadłużenia przekroczyły zakładane budżety, powodując deficyt.
Kluczowym wyzwaniem jest uregulowanie zobowiązań wobec wierzycieli. Jest to warunek konieczny dalszego funkcjonowania klubu. Jego władze deklarują podjęcie działań naprawczych, w tym opracowanie szczegółowego planu restrukturyzacji oraz zwiększenie efektywności finansowej.
Sytuacja finansowa Stali Gorzów jest poważna, ale możliwa do opanowania przy skoordynowanych i szybko wdrożonych działaniach. Stal Gorzów pozostaje istotnym elementem życia sportowego regionu, dlatego współpraca z lokalnymi sponsorami, samorządem oraz społecznością może odegrać kluczową rolę w przezwyciężeniu trudności finansowych i zapewnieniu dalszego rozwoju klubu.
Realizując wolę współpracy, która prowadzić ma do pomocy w rozwiązaniu problemów klubu, ale mając również na względzie regulacje prawne, dotyczące działalności klubu jako spółki prawa handlowego uzgodniono, że równolegle do powyższej informacji władze klubu wydadzą stosowne oświadczenie.
– czytamy w komunikacie Urzędu Miasta Gorzów, opublikowanym za pośrednictwem portalu gorzowianin.com.
Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News
Obserwuj nas!