Już w przyszłym tygodniu poznamy najlepszego juniora w naszym kraju. W obsadzie finału Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski nie brakuje zaskoczeń.
Po raz pierwszy te zawody odbyły się w roku 1967 na torze w Bydgoszczy, a pierwszym Młodzieżowym Indywidualnym Mistrzem Polski został Zbigniew Jąder z Unii Leszno. Warto jednak wspomnieć, że przez pierwsze trzy sezony górną granicą było 25, a nie jak to ma miejsce dotychczas 21 lat. Później zdecydowano się zredukować wiek do 23 lat, a format zawodów, który znamy do dzisiaj trwa od sezonu 1981, kiedy to najlepszym juniorem w Polsce został Stanisław Pogorzelski z Kolejarza Opole.
Tak jak to ma już miejsce od dłuższego czasu finał MIMP odbywa się na torze zwycięzcy cyklu Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorów z roku poprzedzającego. W 2023 ta sztuka po raz pierwszy w historii udała się ekipie z Krosna i to właśnie na stadionie przy ulicy Legionów pojawią się najlepsi młodzieżowcy. Wiemy już jednak, że ta sztuka im się nie uda ponownie, a finał MIMP w sezonie 2025 odbędzie się w innym miejscu.
Pewni udziału w zawodach na Podkarpaciu byli tegoroczni uczestnicy cyklu SGP2 – Wiktor Przyjemski, Bartosz Bańbor, Jakub Krawczyk oraz Sebastian Szostak. Pozostali natomiast musieli przedrzeć się przez rundy kwalifikacyjne, z których tylko najlepsza trójka mogła liczyć na promocję do wielkiego finału. Jednak i to nie we wszystkich przypadkach się sprawdziło. O ile z zawodów w Ostrowie Wielkopolskim, Gnieźnie oraz Tarnowie rzeczywiście podium mogło cieszyć się z awansu, to w Opolu wyglądało to zdecydowanie inaczej.
Zgodnie z wynikami z toru przepustkę do finału MIMP wywalczyli Antoni Mencel, Franciszek Karczewski oraz Jakub Stojanowski. Problem jednak w tym, że tego ostatniego nie znajdziemy na liście startowej przyszłotygodniowych zawodów. W jego miejsce pojedzie… czwarty zawodnik tamtych zawodów – Szymon Bańdur, który dwukrotnie musiał uznać wyższość zawodnika ebut.pl Stali Gorzów Wielkopolski. Na jego korzyść zagrał bowiem regulamin, który mówi, że organizator finału ma zagwarantowane jedno miejsce dla swojego przedstawiciela niezależnie od wyników eliminacji.
Tym samym Stojanowski stracił ostatnią szansę w karierze by wywalczyć medal Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski. W przyszłym roku skończy bowiem 22 lata, co oznacza, że przejdzie do grona seniorów. Największym faworytem zawodów w Krośnie z pewnością będzie Wiktor Przyjemski, któremu przed rokiem na przeszkodzie stanęła kontuzja odniesiona w pierwszym biegu. Z pewnością groźni będą także m.in. pozostali przedstawiciele Orlen Oil Motoru Lublin, Oskar Paluch czy też drugi najlepszy junior Metalkas 2. Ekstraligi – Sebastian Szostak.
Z uwagi na wcześniejszą kontuzję w obsadzie brakuje Damiana Ratajczaka. Finał MIMP zaplanowano na przyszły czwartek (15.08), a arbiter po raz pierwszy czas dwóch minut uruchomi punktualnie o godzinie 19:00.
Lista startowa Finału MIMP w Krośnie:
1. Bartosz Jaworski (Orlen Oil Motor Lublin)
2. Sebastian Szostak (Arged Malesa Ostrów Wielkopolski)
3. Krzysztof Sadurski (NovyHotel Falubaz Zielona Góra)
4. Kacper Halkiewicz (Krono-Plast Włókniarz Częstochowa)
5. Antoni Mencel (Fogo Unia Leszno)
6. Bartosz Bańbor (Orlen Oil Motor Lublin)
7. Szymon Bańdur (Cellfast Wilki Krosno)
8. Krzysztof Lewandowski (KS Apator Toruń)
9. Kevin Małkiewicz (ZOOleszcz GKM Grudziądz)
10. Wiktor Przyjemski (Orlen Oil Motor Lublin)
11. Oskar Hurysz (NovyHotel Falubaz Zielona Góra)
12. Jakub Krawczyk (Betard Sparta Wrocław)
13. Hubert Jabłoński (Fogo Unia Leszno)
14. Franciszek Karczewski (Abramczyk Polonia Bydgoszcz)
15. Oskar Paluch (ebut.pl Stal Gorzów Wielkopolski)
16. Marcel Kowolik (Betard Sparta Wrocław)
17. (R1) Kacper Łobodziński (ZOOleszcz GKM Grudziądz)
18. (R2) Gracjan Szostak (Arged Malesa Ostrów Wielkopolski)
Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News
Obserwuj nas!