⨉
⨉
  • O serwisie
  • Współpraca i reklama
  • Autorzy
  • Kontakt
  • Regulamin serwisu
  • Dołącz do speedwaynews.pl
  • Zaloguj się
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
F1 speedwaynews speedway
  • Reprezentacja
  • Juniorzy
  • PGE Ekstraliga
    • Składy
    • Terminarz i wyniki
    • Statystyki
  • Ekstraliga U24
    • Składy
    • Terminarz i wyniki
  • Metalkas 2. Ekstraliga
    • Składy 
    • Terminarz i wyniki
    • Statystyki
  • Krajowa Liga Żużlowa
    • Składy
    • Terminarz i wyniki
    • Statystyki
  • SGP / DPŚ / SON
    • TERMINARZ/WYNIKI SGP
    • TERMINARZ/WYNIKI SON
  • SGP 2
    • TERMINARZ/WYNIKI SGP 2
  • TERMINARZ/WYNIKI SEC
    • SEC
  • Inne kraje
    • Anglia
    • Szwecja
    • Dania
    • Rosja
    • Czechy
    • Niemcy
    • Francja
    • Australia
    • Inne
  • Pozostałe turnieje
  • Mini żużel/250cc
  • Inne odmiany żużla
  • Speedrower
  • Detektor Krytyka
  • Formuła 1
  • Relacje LIVE
Planowana relacja
Abramczyk Polonia Bydgoszcz Logo
0:0
../../../wp-content/uploads/2022/03/polonia-pila.png Logo
06.08.2026 20:30
Zakończona
Fogo Unia Leszno Logo
51:39
../../../wp-content/uploads/2021/12/obraz_2025-02-04_080959581.png Logo
02.08.2026 19:30
Zakończona
Ultrapur Omega Gniezno Logo
57:33
../../../wp-content/uploads/2022/04/OPO.png Logo
02.08.2026 18:00
Zakończona
Stelmet Falubaz Zielona Góra Logo
41:49
../../../wp-content/uploads/2022/04/apator-torun.png Logo
02.08.2026 17:00
Zakończona
Wybrzeże Gdańsk Logo
54:36
../../../wp-content/uploads/2021/12/logo-loko.png Logo
02.08.2026 16:00
Zakończona
Śląsk Świętochłowice Logo
35:55
../../../wp-content/uploads/2021/12/trans.png Logo
02.08.2026 16:00
Zakończona
Cellfast Wilki Krosno Logo
41:49
../../../wp-content/uploads/2021/12/nowe-logo-orzel-przezroczyste.png Logo
02.08.2026 15:15
Strona główna » Oficjalnie. Sajfutdinow i Łaguta też mogą wrócić

Sport żużlowy. Oficjalnie. Sajfutdinow i Łaguta też mogą wrócić

  • PGE Ekstraliga
  • Szwecja
13 grudnia 2023 Ten artykuł przeczytasz w 4 minuty

Rafał Drabiniok

Oficjalnie. Sajfutdinow i Łaguta też mogą wrócić

Na początku 2022 roku rozpoczęła się napaść Rosji na Ukrainę. Momentalnie sportowcy zostali zawieszeni, a tego nie uniknęli także ci z polskim obywatelstwem - Emil Sajfutdinow czy Artiom Łaguta.

Miało to wówczas związek, z tym że do rozgrywek zostali zgłoszeni jako reprezentanci Rosji i w żaden sposób nie można było tego zmienić. Po sezonie bez rywalizacji polskie władze nie mogły dłużej blokować im jazdy, wobec czego w tym roku zaczęli startować jako Polacy i wliczają się nawet do minimum krajowych zawodników w składzie drużyn. Szybko swoją szansę zauważyli też w Wielkiej Brytanii, gdzie postanowiono pozwolić im jeździć. W taki sposób poziom SGB Premiership zdecydowanie wzrósł, a kibice mieli możliwość oglądania najlepszych zawodników na świecie.

Nikt jednak nie wyobraża sobie startu Emila Sajfutdinowa, Artioma Łaguty czy Wadima Tarasienki pod polską flagą w cyklach Speedway Grand Prix, czy Tauron SEC. Wielokrotnie wypowiadali się też o tym najważniejsze osobistości jeśli chodzi o żużel w naszym kraju. O ile jednak Sajfutdinow pogodził się z takim losem, to Łaguta niedawno stwierdził, że zrobi wszystko by wrócić do rywalizacji o miano najlepszego zawodnika świata. Ostatecznie jednak FIM podtrzymał decyzję z marca 2022 roku, a Rosjanie w dalszym ciągu pozostają zawieszeni. Natomiast by dostać przepustkę do eliminacji, to zawodnicy musieliby rywalizować w Złotym Kasku, gdzie nominacje rozdaje Rafał Dobrucki.

Mimo chęci zawodników i działaczy zawodnicy nie zostali też w tym roku do jazdy w Szwecji. To jednak się już zmieniło, a kontraktem ze Smederną Eskilstuna pochwalił się Wadim Tarasienko. Tym samym postanowiliśmy zapytać szefa SVEMO ds. wyścigów torowych, o taką możliwość w przypadku Sajfutdinowa i Łaguty. Obaj zostaną dopuszczeni do jazdy, o ile otrzymają zgodę PZM-u, oraz posiadają ubezpieczenie na ligi zagraniczne.

– Rozmawialiśmy o ich powrocie w Biurze Ligi podczas spotkania w listopadzie. Rosjanie z polskim obywatelstwem mogą podpisać kontrakt w Szwecji jako Polacy, o ile otrzymają od PZM-u pozwolenie oraz posiadają ubezpieczenie na jazdę w ligach zagranicznych. FIM nie ma z tym nic wspólnego – powiedział nam Mikael Karlsson.

Taki obrót spraw jest szansą dla kilku zespołów, które jeszcze nie skompletowały pełnej kadry na kolejny sezon. W największej potrzebie jest Vargarna, która wraca na najwyższy szczebel rozgrywkowy po długiej przerwie, a w dotychczasowym składzie brakuje im lidera z prawdziwego zdarzenia. Nim mógłby być właśnie Łaguta, który przed zawieszeniem był częstym gościem w Szwecji. Co ciekawe, to właśnie on bronił barw zespołu z Norrköping podczas ich ostatniego sezonu na najwyższym szczeblu rozgrywkowym. Sajfutdinow z kolei po raz ostatni w Szwecji wystąpił w sezonie 2017, a ponadto podpisał już nową umowę z Ipswich Witches na kolejny rok.

Artiom Łaguta
Artiom Łaguta może wrócić do jazdy w Bauhaus-Ligan

Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News

Obserwuj nas!
  • Tagi
  • Artiom Łaguta
  • Bauhaus-Ligan
  • Emil Sajfutdinow
  • Hot News
  • PZM
  • Wadim Tarasienko

4 komentarzy

  1. Adam pisze:
    13 grudnia 2023 o 23:03

    Waleria Ulianowska rosyjska tenisistka z polskim paszportem będzie grała dla Polski.
    Rosyjscy żużlowcy z polskim paszportem nie mogą jeździć dla Polski .
    Czy chodzi o tą samą Poskę?

    Odpowiedz
    1. Dusty pisze:
      16 grudnia 2023 o 15:21

      No, jest to bzdura. Skoro mają polskie obywatelstwa, to uważam nawet za bezkarne zabraniać im jazdy w GP. Życie się ma jedno. Być może Zmarzlik i tak by zdobył MŚ, a być może wygrałby Emil, czy Artiom. Uważam, że to jedyni co mogą Bartka pokonać, z całym szacunkiem Lindgren i Holder mają wpadki

  2. Staleczka pisze:
    14 grudnia 2023 o 13:23

    Tak, o tę samą lecz beton nie równo wylany.
    Na PZMot więcej a na Związek Tenisowy brakło.

    Odpowiedz
  3. Norbi pisze:
    16 grudnia 2023 o 16:34

    Nie rozumiem co ma wojna do sportu?przecież to pierwsze wywołują rządzący,a sport uprawiają zwykli ludzie . Trzymam kciuki za wszystkich zawodników z Rosji,prawda sama się obroni❤️‍🩹❤️‍🩹❤️‍🩹.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

Mecz za sześć punktów dla Unii! GKM w opałach. Pozostaje walczyć o utrzymanie?

Żużel: Mecz za sześć punktów dla Unii! GKM w opałach. Pozostaje walczyć o utrzymanie?

Bernard Skiba

  • PGE Ekstraliga
2 sierpnia 2026

Fogo Unia Leszno w ramach 12. kolejki PGE Ekstraligi podejmowała na własnym torze Bayersystem GKM Grudziądz. Jedni walczyli o zapewnienie sobie miejsca w fazie play-off, a drudzy o zachowanie szans na rywalizację w czołowej czwórce. Gospodarze zwyciężyli 51:39. Zapraszamy do lektury podsumowania tego spotkania.

Falubaz niczym na wyjeździe. Udany dopiero finisz. Apator melduje się w play off!

Żużel: Falubaz niczym na wyjeździe. Udany dopiero finisz. Apator melduje się w play off!

Konrad Klusak

  • PGE Ekstraliga
2 sierpnia 2026

PRES Grupa Deweloperska Toruń wygrywa w Zielonej Górze i zapewnia sobie awans do fazy play off.

Powrót PGE Ekstraligi! Mistrz Polski wybiera się do Zielonej Góry

Żużel - Powrót PGE Ekstraligi! Mistrz Polski wybiera się do Zielonej Góry

Paweł Płóciniak

  • PGE Ekstraliga
1 sierpnia 2026

Stelmet Falubaz Zielona Góra w niedzielę, 2 sierpnia o godzinie 17:00 podejmie Pres Grupa Deweloperska Toruń. Będzie to pierwszy mecz PGE Ekstraligi po miesięcznej przerwie.

KOL podjęła decyzje! Wiemy, co z karą dla zawodników Sparty

Żużel: KOL podjęła decyzje! Wiemy, co z karą dla zawodników Sparty

Paweł Płóciniak

  • PGE Ekstraliga
30 lipca 2026

Zakończyło się postępowanie KOL w sprawie meczu Fogo Unia Leszno - Betard Sparta Wrocław. Poza klubem z Wielkopolski ukarani zostali również Artiom Łaguta i Maciej Janowski.

Wraca PGE Ekstraliga! Falubaz ugości mistrzów (SKŁADY)

Sport żużlowy. Wraca PGE Ekstraliga! Falubaz ugości mistrzów (SKŁADY)

Dariusz Jagła

  • PGE Ekstraliga
30 lipca 2026

W niedzielę wznowimy zmagania na najwyższym poziomie rozgrywek w Polsce. Pierwszym meczem będzie starcie Stelmet Falubazu Zielona Góra z PRES Grupa Deweloperska Toruń.

Ogromny skandal w polskim klubie! Grzegorz Walasek przerywa milczenie

Żużel - Ogromny skandal w polskim klubie! Grzegorz Walasek przerywa milczenie

Rafał Drabiniok

  • PGE Ekstraliga
30 lipca 2026

Trzęsienie ziemi w Zielonej Górze! Grzegorz Walasek rezygnuje z prowadzenia Falubazu po sprzeciwie zawodników. Szkoleniowiec opublikował emocjonalne oświadczenie, uderzając w kompetencje szatni.

Jan Kvech bohaterem! Nieudany powrót do ścigania Korneliussena

Żużel - Jan Kvech bohaterem! Nieudany powrót do ścigania Korneliussena

Rafał Drabiniok

  • Dania
29 lipca 2026

Sensacyjny powrót z emerytury i niesamowite derby! Odsunięty od jazdy od siedmiu lat Mads Korneliussen wraca na tor, a potężnie osłabione Holsted Tigers wyrywają zwycięstwo w jaskini lwa. Jan Kvěch bohaterem!

Wrze w Zielonej Górze! Falubaz wydał oświadczenie po zamieszaniu w zespole!

Żużel - Wrze w Zielonej Górze! Falubaz wydał oświadczenie po zamieszaniu w zespole!

Rafał Drabiniok

  • PGE Ekstraliga
29 lipca 2026

Bomba w Zielonej Górze! W szatni Falubazu wybuchł bunt zawodników, a Grzegorz Walasek składa rezygnację. Władze klubu wydają oświadczenie i wskazują nowego menedżera.

Koszmar Wiktora Przyjemskiego. Znamy zastępstwo

Sport żużlowy. Koszmar Wiktora Przyjemskiego. Znamy zastępstwo

Dawid Dukiewicz

  • SGP 2
29 lipca 2026

Wiktor Przyjemski nie wystartuje w piątkowym turnieju Speedway Grand Prix 2 w Łodzi. W jego miejsce wystartuje pierwszy rezerwowy cyklu, Janek Konzack.

Dramat młodzieżowców na torze! Klub wydał komunikat po wydarzeniach w Krośnie

Żużel. Dramat młodzieżowców na torze! Klub wydał komunikat po wydarzeniach w Krośnie

Rafał Drabiniok

  • Metalkas 2. Ekstraliga
29 lipca 2026

Dramatyczne zawody U19 w Krośnie! Aż trzech młodzieżowców Ostrovii Ostrów trafiło do szpitala po niebezpiecznych upadkach na torze. Ostrowski klub wydał już oficjalny komunikat w sprawie stanu zdrowia zawodników.

Galeria

Pech obrońców tytułu. Ogromne emocje w finale


3 sierpnia 2026, zdjęć: 0

Pech obrońców tytułu. Ogromne emocje w finale

Historyczne chwile i wielkie emocje. Australijczyk mistrzem świata (galeria)


13 lipca 2026, zdjęć: 0

Historyczne chwile i wielkie emocje. Australijczyk mistrzem świata (galeria)

Przyjemski wygrywa! Kolejne problemy zawodnika Stali Gorzów (galeria)


11 lipca 2026, zdjęć: 0

Przyjemski wygrywa! Kolejne problemy zawodnika Stali Gorzów (galeria)

Światowe gwiazdy musiały się ratować. Wielkie emocje (galeria)


23 czerwca 2026, zdjęć: 0

Światowe gwiazdy musiały się ratować. Wielkie emocje (galeria)

Zobacz wszystkie galerie

Patronat medialny - zawodnicy

  • Adam Bednář

  • Mateusz Bartkowiak

  • Wiktor Lampart

  • Krystian Pieszczek

  • Michał Knapp

  • Mateusz Cierniak

  • Tobiasz Musielak

Urodziny obchodzą dziś

  • Pech obrońców tytułu. Ogromne emocje w finale

    Jakub Miśkowiak

    03.08.2001r. (25l.)
  • Pech obrońców tytułu. Ogromne emocje w finale

    Kevin Małkiewicz

    03.08.2007r. (19l.)

PGE EKSTRALIGA

Drużyny M PKT B +/-
Fogo Unia Leszno 12 20 4 80
Krono-Plast Włókniarz Częstochowa 11 0 0 -238
Betard Sparta Wrocław 11 20 4 66
Stelmet Falubaz Zielona Góra 12 7 1 -104
Bayersystem GKM Grudziądz 12 14 1 5
Gezet Stal Gorzów 11 10 1 -17
Orlen Oil Motor Lublin 11 17 3 93
PRES Grupa Deweloperska Toruń 12 22 4 115

METALKAS 2. EKSTRALIGA

Drużyny M PKT B +/-
Moonfin Magnus Ostrów Wielkopolski 12 8 2 -53
Hunters PSŻ Poznań 12 17 2 5
Dakar Development Stal Rzeszów 12 15 2 5
H.Skrzydlewska Orzeł Łódź 12 17 3 -34
Polonia Piła 11 10 2 -109
INNPRO ROW Rybnik 12 13 3 29
Abramczyk Polonia Bydgoszcz 11 26 4 203
Cellfast Wilki Krosno 12 7 1 -46

KRAJOWA LIGA ŻUŻLOWA

Drużyny M PKT B +/-
Speedway Kraków 11 8 1 -57
OK Kolejarz Opole 11 11 2 -25
Śląsk Świętochłowice 12 6 0 -130
LVBET Lokomotiv Daugavpils 12 13 2 -8
Ultrapur Omega Gniezno 12 18 4 18
Trans MF Landshut Devils 12 21 5 67
Wybrzeże Gdańsk 12 25 6 135

PARTNERZY

PARTNERZY

PARTNERZY

SpeedwayNews Logo

Wydawca:
IBO Media Dagmara Starzec
32-015 Stanisławice 318
e-mail: [email protected]

  • Kontakt z redakcją
  • Dołącz do speedwaynews.pl
  • Pokaż się u nas
  • Regulamin
  • Polityka Prywatności
  • Informacje o RODO
  • Zarejestruj się
  • O serwisie
  • Galerie zdjęć

2025 © speedwaynews.pl - Wszelkie prawa autorskie wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie informacji i tekstów zabronione

Na portalu speedwaynews.pl używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
Ustawienia plików cookiesZgadzam się
Zarządzaj polityką cookies

Polityka prywatności

Serwis speedwaynews.pl zaktualizował swój Regulamin i Politykę prywatności w związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE (RODO).

W związku z powyższym chcielibyśmy poinformować Cię o kilku istotnych informacjach związanych z przetwarzaniem Twoich danych. Pod adresem Informacje o RODO dowiesz się więcej na temat sposobu gromadzenia, wykorzystywania i udostępniania danych przez nasz serwis. Prosimy zapoznaj się z opisanymi zasadami i zaakceptuj je poprzez zaznaczenie pola „zgadzam się”. Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.
Wymagane
Always Enabled
Nie wymagane
SAVE & ACCEPT